Компанія LOOQME провела дослідження піар-галузі України — State of PR 2021, в якому взяли участь більше 100 респондентів.
До уваги бралися такі критерії як гендер, вік, місце роботи, KPI та вимірювання результатів, взаємодія з медіа та комунікація з журналістами, розподіл робочого часу, основні проблеми, прогнози на майбутнє, бюджети та інше.
1. У PR домінують жінки
Згідно дослідження State of PR, на них припадає 73% опитаних, а на чоловіків — 27%. Звернемо увагу, що «жіночність» PR-сфери підтверджується не лише в Україні, а й на Заході. Наприклад, згідно даним Бюро статистики праці у США станом на 2020 рік, кількість жінок у PR-cфері становить 66,4% від загальної кількості зайнятих.
Соціолог Нью-Йоркського університету, Пола Інглад, коментує цю ситуацію так:
«PR привабливий для жінок як вибір професії, оскільки він вимагає значних інвестицій особистого ресурсу в побудову стосунків і розширення комунікацій. А це дві сфери, в яких жінки історично були кращими в порівнянні з чоловіками».
2. Лише 7% опитаних мають освіту пов’язану з PR
Найбільша кількість фахівців прийшла в PR-cферу із журналістики (24%). Трохи менше на філологів (18%) та політологів (10%).
41% опитаних відзначили, що здобували додаткову освіту на курсах (LABA, Bazilik, Projector).
3. Дві сторони однієї медалі: популярність послуг очима бізнесу та PR-агентств не співпадають
64% представників PR-агентств виділили «Антикризові комунікації» як найпопулярнішу послугу. З цим погодилися лише 6% представників бізнесу.
Представники PR-агенцій відповіли, що найбільшим попитом користуються наступні їхні послуги:
- Антикризові комунікації – 14%;
- Зовнішня прес-служба/Media Relations – 13%;
- Підготовка контенту – 13%.
Серед представників бізнесу найпопулярнішими послугами є:
- SMM – 29%;
- Креативні проекти – 29%;
- Розміщення платних матеріалів/спецпроектів – 28%.
Такий розрив у розумінні може перерости в продуктивний напрям роботи між PR-агенціями та представниками бізнесу в майбутньому.
4. Піарники у роботі найбільше фокусуються на зв’язках з медіа
15,8% опитуваних відзначили, що зв’язки зі ЗМІ є одним із пріоритетів у їхній роботі. Серед пріоритетних завдань піарники також виділили — розробку стратегії (14,1%) та антикризові комунікації (11,1%).
Крім цього роль колаборацій та партнерств була також високо оцінена (10,9%). Ця тенденція співпадає із загальними настроями західного ринку і, ймовірно, з роками тільки підсилиться.
5. 45% щотижнево комунікують із журналістами
Спілкування із журналістами — одна з невід’ємних функцій у роботі піарника. І, як показали результати дослідження, з цим погоджується більшість: 45% опитаних щотижнево спілкується із журналістами, а 26% фахівців цьому завданню приділяють увагу щоденно.
6. На узгодження текстів, бюджетів та стратегії витрачається найбільше часу
Найбільш часозатратними завданнями піарника є узгодження матеріалів та бюджетів. Так вважають 12,3% фахівців. До завдань, на які піарники витрачають багато часу, також належить підготовку контенту для ЗМІ й соцмереж (11,4%).
Внутрішні комунікації з іншими відділами (8,3%) та підготовка івентів (8,1%) також виділені як досить часозатратні.
7. 79% піарників вважають репутацію компанії дуже важливою
А вимірюють репутацію лише 76% опитаних фахівців. Найчастіше для оцінки репутації використовують аналіз присутності в медіа, аналіз відгуків та аналіз присутності в соцмережах.
8. 81% опитаних користується медіамоніторингом
56% фахівців користуються моніторинговими системами щодня. Із завдань, які допомагає вирішувати моніторинг, найпопулярнішими є — відстеження виходів в медіа (15,3%) та аналіз інфополя (12,6%).
До найпріоритетніших типів медіа, які моніторять, належать інтернет-видання (33%) та соцмережі (27%).
9. Обмеження бюджету найпоширеніша проблема серед піарників
Обмеження бюджету вважають найпоширенішою проблемою 14,3% опитаних. Ця проблема в топі як серед PR-агентств, так і серед фахівців зі сторони бізнесу.
До викликів бізнесу належать також — вимірювання впливу PR-зусиль на бізнес результат (43%) та відсутність межі між маркетингом та PR (37%). А PR-агентства крім бюджетного питання виділяють ще проблему пошуку кваліфікованих кадрів (13%).
10. PR-cфера зміниться за наступні 5 років
Сильні зміни PR-сфері прогнозують 63% фахівців. 35% вважають, що зміни будуть не надто радикальні. Повністю підготовленими лише 37% піарників.
Серед найпомітніших змін виділяють: збільшення ролі технологічності (14,9%), зростання впливу лідерів думок (13,1%) та збільшення ваги тем екології (11,8%).
11. COVID вплинув позитивно на розвиток PR-сфери
Так вважає 52% опитаних фахівців. І лише 19% вважають, що влпив пандемії був негативним. Серед основних викликів у ковідний і постковідний періоди виділяють віддалену роботу (30%) та зменшення бюджету (24%).
Zoom та Google meets — найпопулярніші інструменти, які освоїли піарники в роботі на дому. Так вважають 74% опитаних.
12. Бюджет PR-відділу збільшився на 40% порівняно в минулим роком
Найчастіше рішення щодо бюджету компанії приймає CEO або керівник агенції. З цим погодилися 60% опитаних.
Звернемо увагу, якщо рішення приймає CEO або керівник агенції, то у 39% опитаних фахівців бюджет зростав, у 36% — не змінювався взагалі. А коли рішення щодо бюджету приймає фінансовий директор, то бюджет ніколи не зростав, а у 63% опитаних навіть зменшився.