Експериментальна вакцина від Covid-19 в даний час проходить випробування на ранній стадії, більше десятка компаній, включаючи відомих виробників, таких як Johnson & Johnson або Sanofi, беруть участь в глобальній гонці за розробкою засобу для боротьби з високоінфекціонним коронавірусом, який вбив понад чверть мільйона осіб по всьому світу, але до сих пір тільки компанії Moderna вдалося домогтися найбільших успіхів серед конкурентів.
Компанія оголосила, що Управління з санітарного нагляду за якістю харчових продуктів і медикаментів схвалило її, щоб приступити до клінічного випробування за участю близько 600 осіб, а також Moderna отримала 483 мільйони доларів від уряду на його проведення. Фінансування було надано Управлінням по передовим дослідженням і розробкам в галузі біомедицини, або BARDA, яка входить до складу Міністерства охорони здоров’я і соціальних служб. Це сталося після того, як Стефан Бансел, виконавчий директор Moderna привернув увагу президента Трампа під час зустрічі з іншими керівниками біотехнологій. Він пообіцяв доставити вакцину в найкоротші терміни з усіх, хто там був, що привернуло увагу президента, чиє прагнення подолати пандемію і відновити економіку за всяку ціну було піддано критиці з боку експертів в області охорони здоров’я.
Варто нагадати, що вже через 42 дні після появи перших новин про новий вірус, компанія розробила партію початкової версії препарату для першої фази випробувань, що є неймовірно швидким результатом. Moderna також оголосила про партнерство з Lonza Ltd., біотехнологічною фірмою, що базується в Базелі, Швейцарія, для виробництва до 1 мільярда доз потенційної вакцини в рік.
«Ми прискорюємо нарощування виробництва, і наше партнерство з Lonza дає нам можливість використовувати і поширювати якомога більше доз нової вакцини, якщо вона виявиться безпечною і ефективною», – заявляє Стефан Бансел.
Гонка за розробку чогось для боротьби з коронавірусом є надзвичайно конкурентною, і інвестори уважно стежать за ознаками прогресу в лікуванні і вакцинах. Перспектива того, що Moderna має всі шанси бути першою в розробці дієвого засобу в лічені місяці – зробила свою справу: за перші півроку акції компанії виросли з 19,23 до 59,25 доларів, а Бансель, що володіє 9% акцій, став мільярдером зі станом в 1,6 млдр. доларів.
«Майбутній початок дослідження другої фази – це важливий крок вперед, – каже Стефан, – основна мета полягає в тому, щоб з’ясувати, чи є безпечною вакцина і чи можна відтворити позитивні результати добровольців на першому етапі в набагато більшій групі. У разі успіху подальші дослідження, відомі як випробування третьої фази, напевно визначать, наскільки добре працює вакцина».
Перший етап клінічних випробувань на людях, в яких взяли участь понад 45 здорових добровольців, було проведено в березні. Якщо другий раунд випробувань буде успішним, то варто чекати на початок третього етапу на початку літа, а остаточний варіант вакцини буде затверджений до 2021 року.
Кандидат на вакцину від Covid-19, названий мРНК-1273, спирається на генетичний матеріал, відомий як матричний РНК. Фармакологічна компанія зважилася випробувати нову технологію, яка до цих пір не використовувалася ні в одній із затверджених вакцин: більшість традиційних вакцин вводять неактивну або ослаблену версію самого вірусу в організм, щоб навчити імунну систему виробляти антитіла для боротьби з нею, тоді як новий спосіб передбачає введення не самого вірусного білка, а «коду» для нього, після чого самі клітини тіла починають виробляти елементи вірусу, після чого запуститься реакція імунної системи.
Швидка поява мРНК-1273 і пандемія, яка рухає його розвитком, привели до зміщення акценту в Модерні. Програма по боротьбі з хворобою Фабрі mRNA-3630 стала жертвою «поточних стратегічних пріоритетів», коли біотехнологія припинила роботу над препаратом, призначеним для збільшення виробництва ферменту α-GAL, препарат знаходився в стадії доклінічної розробки.
Інші програми теж були перервані COVID-19, але вони залишаються в списку активних проектів. Наприклад, компанія тимчасово припинила участь у випробуваннях фази 1 ліків від рідкісних захворювань мРНК-3704 і мРНК-3927 в світлі ризиків, які вірус представляє для світової громадськості.
Якщо у компанії вийде здійснити все задумане, то це буде безпрецедентним успіхом, але в слові «якщо» і таїться найбільша інтрига. На даний момент ще не відомо наскільки ефективною виявиться методика, за якою працює Moderna.
«Ми відчуваємо унікальну привілею, але й унікальну відповідальність. Тиск, який ми зробили на себе, можливо, найвищий за всю мою професійну кар’єру », – сказав головний медичний директор фармкомпанії Тал Закс.
Moderna прекрасно розуміє, що необхідно зібрати максимальну кількість даних, перш ніж вивести продукт на ринок як засіб від боротьби з вірусом. І все ж на думку співробітників, первинні результати клінічних випробувань доводять, що на них можна покластися і що успіх буде за ними.
Так, РНК-1273 має великі шанси на вирішення всіх проблем, тому що тут не буде використовуватися матеріал живого вірусу, а значить і негативних наслідків може бути на порядок менше. У той же час нікому невідомо наскільки швидко і часто буде мутувати коронавірус, можливо нову вакцину доведеться винаходити кожні кілька років. Проте багато країн виділяють величезне фінансування, щоб швидше зробити наше з вами життя колишнім, а нам залишається тільки зберігати мислення в позитивному руслі.