Українські офісні працівники повертаються до роботи, адаптуючись до умов війни. Рівень працевлаштованості громадян зріс втричі від початку повномасштабного вторгнення. Про це свідчать результати дослідження суспільно-політичних настроїв українців, проведеного Gradus Research наприкінці 2023 року. Проте як себе почуває зараз найбільш активна в економічному плані частка населення віком 25-55 років? Якими є їх рівень щастя та пріоритети у житті? Gradus Research провели крос-культурне дослідження серед офісних працівників в Україні, а також у семи інших європейських країнах із найбільшим оціночним показником ВВП: Німеччині, Франції, Італії, Великобританії, Іспанії, Нідерландах та Польщі, і прослідкували ключові тенденції та відмінності.
Війна накладає свій відбиток. Українські офісні працівники є найменш щасливими серед опитаних країн
Високі показники задоволеності життям демонструють мешканці тих країн, які в більшій мірі забезпечені тим, що вони цінують у житті — здоров’ям, безпекою, кар’єрними можливостями тощо. Таким чином, найвищий показник серед опитаних країн у Нідерландів — 7,5 пунктів з 10 можливих. Наступною слідує Великобританія з індексом щастя в 7,4 бали з 10. Німеччина і Франція, у свою чергу, зазначають про однаковий рівень — 7,3, а Польща та Італія оцінюють його на 6.9 та 6.8 пунктів, відповідно.
Індекс щастя українців перебуває на позначці 5.6 пунктів, що, очевидно, є наслідком російської агресії та спровокованих нею безпекових, економічних та інших наслідків.
Переосмислення пріоритетів. Здоров’я і безпека — у топі в Україні
З поміж усіх опитаних європейських країн саме українських офісних працівників (71%) найбільше робить щасливими власне здоров’я і здоров’я близьких.
Закономірно, що фактор безпеки і мирного життя також в топі серед українських респондентів (67%). Частка тих, хто обрав цей фактор, в нашій державі значно вища, ніж в інших досліджуваних країнах, особливо в порівнянні з Італією (28%) та Нідерландами (27%), де різниця становить майже два з половиною рази. Найближче до України важливість фактору безпеки декларують поляки (48%), що вочевидь пов’язано з культурною подібністю та географічною близькістю до України.
Що ж до фінансової забезпеченості, то вона є найвагомішою для 50% опитаних офісних працівників з України, і, таким чином, третьою за значимістю умовою для щасливого життя. Для Італії (53%) та Німеччини (50%), що цікаво, цей фактор займає перше місце, хоча є майже ідентичним відповідному відсотку в нашій країні.
Справедливість у суспільстві є умовою для щасливого життя для 19% українських респондентів, і серед опитаних держав за цим показником Україну випереджає лише Німеччина (25%). Цікаво також, що для українських чоловіків порівняно з європейськими важливішим є щастя близьких людей та справедливість у суспільстві.
Також одним із досліджуваних факторів щастя була наявність власної родини, і він серед опитаних українських жінок, що працюють в офісі, є найвищим серед усіх опитаних країн.
“Цілком прогнозовано, що війна відбилася на загальному рівні щастя українців. Але тут важливо дивитися на зміну пріоритетності факторів, що впливають на задоволеність життям: питання здоров’я і безпеки стали особливо важливими для нас, і з тривалістю бойових дій вони набуватимуть ще більшого значення. Фінансовий фактор також у топі. І це важливий сигнал у контексті міграційної політики: вже зараз ми бачимо, що повертатиме українців додому після завершення війни”, — зазначає Євгенія Близнюк, соціологиня, засновниця та директорка дослідницької компанії Gradus Research.
Звіт із результатами дослідження доступний до завантаження на сайті Gradus Research за посиланням.
Опитування було проведене компанією Gradus Research методом самостійного заповнення анкети в мобільному додатку / через онлайн-платформу. Аудиторія опитування: люди віком 25-55 років, які наразі проживають у великих містах і працюють на посадах офісних працівників у сферах виробництва товарів/послуг або роздрібної торгівлі. Всього було проведено 822 інтерв’ю. Період проведення опитування: 17 листопада – 24 грудня 2023 року.