Багатих від бідних відрізняють не дорогі машини, величезні будинки, брендовий одяг чи аксесуари. Все це лише фантик. Усередині їх відрізняє те, як вони мислять та як діють. По-справжньому багата людина ніколи не зробить те, що можуть собі дозволити люди з бідним мисленням.
У багатих більше грошей не тому, що у них якийсь особливий розум чи вони здобули неймовірну освіту. Навколо багато розумних людей з чудовою освітою, які зовсім не мають грошей. Багатих та бідних відрізняють звички у поводженні з грошима. Про те, які це звички, — розповідаю у статті.
Звичка №1: завжди мати заощадження
Бідна людина, як правило, живе від зарплати до зарплати. Все, що отримав, він витрачає на покриття кредитів та поточні потреби. А коли частина грошей залишається, він керується принципом: «Якщо в мене щось залишилося, тепер я нарешті можу дозволити собі те, про що так довго мріяв». Він купує щось відносно дороге, що його радуватиме. Безумовно, треба себе тішити.
Але багаті мислять зовсім інакше. Вони мислять на довгострокову перспективу і завжди намагаються зберегти якусь частину поточного доходу, щоб створити майбутнє для себе та своєї сім’ї. Вони мають накопичення. У разі непередбачених обставин багата людина має подушку безпеки, а бідному залишається лише одне — розпродувати якесь майно або шукати додаткову роботу.
Звичка №2: не перекладати відповідальності
Бідні люди, як правило, звинувачують у своїх невдачах оточуючих. Іншими словами, бідні завжди знаходять виправдання та причини, які заважають їм досягти успіху. У певному сенсі вони посідають позицію жертви. Їм потрібно когось звинуватити в тому, що у них не вистачає грошей і щось не виходить. Вони концентруються на роздумах, що не так з людьми, які мають гроші. У цьому полягає феномен хейту в соціальних мережах щодо багатих та знаменитих. З цієї причини видання, які розповідають плітки, такі популярні і продаються скаженими тиражами. Тому що цей осуд треба чимось підживлювати.
Якщо замість того, щоб захоплюватися результатами інших людей та навчатися на їхньому досвіді, ви міркуєте, що з ними не так, ця ідея стає частиною вашого власного світогляду. Такий погляд диктує, що бути багатим, знаменитим і мати гроші — це погано. Тому що ви вже звинуватили інших людей у всіх гріхах. А самі відмовляєтесь бути частиною цієї несправедливості. Таким чином, ви створюєте патерни мислення, які заважають переймати успішний досвід, робити правильні речі і ставати багатим.
Звичка №3: займати лише з метою примноження
Бідні беруть кредити, займають гроші та витрачають їх на непотрібні речі. Звісно, багаті також беруть кредити. Але вони роблять це інакше. Багаті люди беруть кредити і позичать гроші, щоб примножити своє багатство і створити нові джерела заробітку або збільшити наявні. А бідні позичають гроші, щоб порадувати себе непотрібною покупкою.
IPhone останньої моделі не зробить вас щасливішим. Задоволення, яке ви отримаєте, є дуже короткостроковим. Справжнє задоволення ви відчуваєте, коли впевнені у майбутньому. Багата людина бере гроші, щоб проінвестувати, збільшити дохід, зміцнити свій бізнес і таке інше. А бідна людина гнатиметься за черговою річчю з логотипом.
Так, є люди, які готові заощаджувати на всьому. А все, що заробляють, повністю інвестують у нерухомість, акції та в те, щоб заробити більше та створити пасивні джерела доходу. Але це екстремальний випадок. На мою думку, потрібно досить розумно споживати. Наприклад, якщо я хочу купити автомобіль, то маю вирішити, який відсоток від річного доходу я готовий витратити на цю покупку. Для мене дивно, коли людина купує автомобіль вартістю понад 10% його річного прибутку.
Звичка №4: фільтрувати оточення
Є спостереження, за яким кожна людина є середнім знаменником серед 7 людей із найближчого оточення. Іншими словами, ви — віддзеркалення всіх, хто вас оточує. Я впевнений, ви помічали, що бідні люди завжди спілкуються з тими, хто має приблизно такий самий рівень доходу. Це абсолютно нормально. Але проблема такого оточення полягає в тому, що ці люди зафіксовані у певній точці зору та певним чином дивляться на світ. У них одні й ті самі ідеї, одні й ті самі виправдання. Особливо щодо грошей. Таке оточення фактично фіксує вас у цій точці. Воно не надихатиме і підштовхуватиме на досягнення.
Тільки ті люди, які досягли більшого, можуть вас мотивувати. Якщо ви матимете таких людей у своєму оточенні, це в рази прискорить ваше зростання. Багаті люди, як правило, відвідують бізнес-івенти, беруть участь у нетворкінгу, вписуються в навчальні програми і всіляко прагнуть розвитку. У вас може виникнути питання, що таким людям надасть спілкування з вами. І це справедливо — багаті люди чудово розуміють, що їхній успіх також залежить від оточення. Але я бачив дуже багато успішних підприємців, які приходять на нетворкінги, виступають та діляться своїм досвідом. Я знаю дуже багато багатих людей, які із задоволенням дають поради, діляться знаннями та підтримують підприємців-початківців. Вони хочуть принести у цей світ більше розумності та допомогти людям, які перебувають у ситуації, в якій колись були самі.
Це не означає, що ви повинні забути про всіх своїх старих друзів. Але зробіть так, щоб у вашому житті з’явилися нові знайомі. Спілкуйтеся з ними, ставте запитання та переймайте досвід.
Звичка №5: заявляти про себе
Бідні люди не звикли демонструвати свої результати. Вони не дуже позитивно ставляться до будь-якого самопросування. У той час як багаті люди прагнуть демонструвати свою експертизу та цінність для оточуючих. Саме завдяки цьому вони обростають зв’язками, до них приходить більше можливостей, на них спрямовано більше уваги, з ними бажають співпрацювати.
У кожної людини є експертиза та сильні сторони. Просувайте їх, розповідайте про свої результати. За рахунок цього ви привернете більше позитивної уваги, отримаєте більше зв’язків, підтримки, і ви легше досягатимете своєї мети.
Звичка №6: працювати менше, але ефективніше
Багато людей все життя працюють, щоб більше заробити. Нам з дитинства забивають у голову ідею про те, що потрібно важко і багато працювати. Це не правда. Я не кажу, що не треба трудитися і докладати зусиль. Багаті теж трудяться. Але є у цьому один нюанс. Якщо ви хочете мати високий прибуток, вам потрібно прийняти таку думку. Працювати, напружуватися та докладати зусиль необхідно. Але якщо ви спочатку обрали неправильну роль, то скільки сил, енергії та уваги не було б вкладено, грошей у вас не буде.
Тому ви повинні постійно шукати нагоди змінити поточну роль. Якщо ви починаєте інвестувати якусь частину доходу, в те, що дійсно приносить гроші, то поступово перейдіть на нову роль. Практично кожен підприємець, коли починає свій бізнес, втрачає доход.
Особистий досвід
Колись я працював у міжнародній консалтинговій компанії керівником підрозділу. А потім я розпочав свій бізнес. І протягом року я мав серйозні проблеми з фінансами. Тобто, будучи керівником підрозділу і перебуваючи на високому рівні заробітної плати, я почав свій шлях у підприємництві і мій дохід впав прямо в прірву. Проте я це зробив і змінив свою роль. Тому що я розумів: там є потенціал, і він у рази більший, ніж у наймі.
Не переставайте працювати. Будьте працелюбними, але не забувайте, що важливо постійно працювати над зміною ролі. Не всі хочуть бути підприємцем, але навіть якщо ви працюєте найманим співробітником, можете інвестувати частину свого доходу. Це можуть бути цінні папери, криптовалюта чи рахунок у банку. Але вам потрібно відкласти гроші, а також витратити час, поринути в цю сферу і з усім розібратися. Це вимагатиме певних зусиль, але якщо ви все зробите правильно, почнете заробляти все більше і більше.
Звичка №7: постійно вчитися
Бідні люди лишаються бідними частково тому, що ігнорують важливість навчання. Тільки через навчання можна змінити свою точку зору та прийняти нову роль. Багаті люди постійно навчаються та розвиваються. Тоді як бідні переконані, що вони вже все знають. Вам потрібно постійно підвищувати рівень компетентності. У світі немає такого поняття як стабільність. Ви або йдете вниз, або рухаєтеся вгору. Світ бізнесу та фінансів постійно змінюється. Якщо ви намагаєтеся залишатися на тому ж рівні, неминуче деградуватимете в той час, як люди навколо розвиваються. Тому люди з багатим мисленням постійно навчаються.
Звичка №8: захоплюватися, а не заздрити
Досить часто бідні люди дивляться із заздрістю на тих, хто багатший. Заздрість — хвороблива та деструктивна емоція, яка не дає жодної користі. Набагато цікавіше не просто заздрити іншим, а зрозуміти, що ці люди робили задля досягнення такого результату. Тому відкиньте ідею бачити в багатих та знаменитих щось погане. Постарайтеся змінити свою точку зору і поставити запитання «Що вони роблять правильно?»
Висновок
Стати багатим — більш ніж реальне завдання. Одного разу вибравшись із бідності та досягнувши певного рівня заробітку, ви навряд чи колись повернетесь на колишній рівень. Річ у тому, що накопичені знання, навички та досвід можна застосувати у будь-якій сфері. Ваша думка змінюється, і ви вчитеся генерувати гроші з користю для себе й оточуючих. Вчіться поводитися з фінансами, інвестувати та відкладати. А також знаходите особисті якості та звички, які сприяють розвитку.