Після перемоги з фронту повернуться учасники бойових дій, яким після реабілітації треба буде адаптуватися до цивільного життя та працювати. Військовим складно підпорядковуватися цивільній особі, особливо якщо вона немає військового досвіду. Це може створити складнощі в комунікації та подальшій роботі компанії.
Для більшості ветеранів бойових дій, заснування власної справи стане ідеальним варіантом самореалізації та заробітку грошей. Обговоримо, варіанти бізнесу для ветеранів та спосіб їх реалізації.
Курси виживання
Війна закінчиться, а загострені інстинкти самозбереження залишаться. Буде чимало бажаючих навчитися виживати в скрутних умовах та військовій витримці. Можна організувати курси виживання з градацією складності. Це дозволить охопити всю цільову аудиторію, включаючи тих, хто немає ніякої фізичної підготовки.
Для відкриття бізнесу на початку потрібно:
- створити план (які курси будуть, яка програма, тривалість, вартість, інвентар та ін);
- визначити цільову аудиторію. Хто буде приходити на курси, які потреби мають люди;
- подумати про канали розповсюдження інформації. Зазвичай, такі речі добре поширюються в соціальних мережах;
- почати працювати.
Перші заняття можна проводити за донат або одразу поставити фіксовану ціну. Якщо програма стане популярною, а сума прибутку досягне 150 000 гривень, можна відкрити ООО чи ФОП.
Власний тир
Відкриття власного тиру в Україні вимагає декілька етапів та дозволів. Ось загальна інформація про те, що потрібно зробити:
- Підготовка бізнес-плану. Почніть з розробки докладного бізнес-плану. Він має містити інформацію про цільову аудиторію, конкурентний аналіз, фінансові прогнози, вартість обладнання та будівництва, а також оцінку ризиків.
- Відповідна локація. Тир може бути віддаленим від заселених районів, де не буде небезпеки для мешканців. Також важливо врахувати легкість доступу для клієнтів.
- Легальні аспекти. Для відкриття тиру вам потрібно отримати різні дозволи та ліцензії від органів місцевого самоврядування. Це може включати в себе ліцензію на зброю та боєприпаси, ліцензію на роботу з пальними та небезпечними речовинами, а також будівельні дозволи для будівництва інфраструктури тиру або винайм відповідного об’єкта.
- Обладнання та інфраструктура. Вам потрібно придбати необхідне обладнання для тиру (стрілецькі бокси, мети, приладдя для безпеки). Також важливо буде забезпечити безпечну інфраструктуру для клієнтів та персоналу, включаючи системи вентиляції та звукоізоляції.
- Персонал. Це можуть бути побратими, досвідчені інструктори, поліція.
- Безпека і страхування. Забезпечте безпеку клієнтів і персоналу. Крім того, укладіть страховий поліс, який покриває можливі аварійні ситуації.
- Маркетинг і реклама. Для реклами закладу можна найняти в штат маркетолога або користуватися партизанським маркетингом. Ви можете співпрацювати з ветеранськими спілками, спортивними школами, кадетськими училищами.
- Фінансова підготовка. Для відкриття власного тиру потрібні інвестиції. Їх можна знайти у приватних інвесторів або скористатися підтримкою ветеранського бізнесу від держави.
- Документація та ведення обліку. Документація є важливим аспектом ведення бізнесу. Вам потрібно буде вести облік фінансів, ліцензій, дозволів і інших важливих документів.
Бізнес підходить для тих, хто не хоче кардинально міняти життя та бажає зберегти військові навики.
Військові консультації
Військові консультації можуть стати варіантом бізнесу для ветеранів. Це дозволить заробляти на життя своїми знаннями, здобутим досвідом та співпрацювати з побратимами. Враховуючи, що після перемоги в Україні буде одна з найдосвідченіших армій світу, військові консультації будуть мати сенс.
Варіанти заробітку на військових консультаціях можуть бути такими:
- Агентство консультацій з питань безпеки та оборони.
- Підготовка до служби по контракту. Будуть бажаючі служити по контракту та заробляти на цьому гроші. Але для того, щоб вижити на завданнях та швидко просуватися кар’єрними сходами мало підготовки, яка буде в таборі. Після перемоги буде попит на приватну підготовку до служби.
- Юридичні консультації. Додатково можна отримати юридичну освіту та надавати консультації з військового права, оформлення ветеранських пільг, вирішення спірних питань та інше. Хто як не ветерани розуміє, як важливо військовим отримати те, що їм належить по праву.
Слідкуйте за новинами, слухайте, що говорять побратими та їхні родичі, які мають потреби. Багатьом людям буде потрібна допомога та підтримка.
Охоронна агенція
Війна закінчиться, а її закони зникнуть ще не скоро. Прогнозується попит на послуги приватної охорони для персон та компаній. Можна організувати охоронну агенцію та надавати послуги, зробивши на цьому бізнес.
Організація страйкболу
На відміну від тиру з вогнепальною зброєю, створення страйкбольного клубу потребує менше інвестицій на дозволів. Всю роботу над організацією бізнесу можна поділити на етапи:
- Планування та аналіз.
- Вибір локації та створення правил гри.
- Закупка обладнання.
- Вибір форми оподаткування та реєстрація бізнесу.
- Вибір інструкторів. Ними можуть стати військові, що зробить гру цікавішою та залучить більше клієнтів.
- Маркетинг (де буде реклама клубу, як шукати клієнтів, з ким співпрацювати).
- Робота з клієнтами та обробка відгуків.
Курси самооборони
Курси самооборони не потребують великих інвестицій та будуть мати популярність. Для цього бізнесу необхідно:
- Подумати, хто ваша цільова аудиторія. Людей можна розділити на сегменти (жінки, підлітки, діти, чоловіки без фізичної підготовки). Для кожної групи запропонуйте програму, яка задовольнить її потреби.
- Скласти список рекламних каналів, де аудиторія дізнається про ваші курси. Це можуть бути соціальні мережі, дошки оголошень, сарафанне радіо.
- Орендувати приміщення, знайти тренерів або працювати як тренер самостійно.
- Відкрити ФОП.
Для відкриття курсів самооборони достатньо мінімальних вкладень.
Центр психологічної реабілітації
Після перемоги багатьом військовим буде потрібна фізична та психологічна реабілітація. Відкрити психологічний центр для військових — перспективна ідея бізнесу. Хто, як не ветерани розуміють, що пережили побратими та з якими проблемами зіткнулися після війни.
Для роботи знадобляться професійні психологи, психотерапевти та психіатри. Можна самому отримати нову професію або співпрацювати з тими, хто вже має кваліфікацію. Співпраця військових з психологами дозволить створити стабільний бізнес та допомогти багатьом людям.
Кав’ярня для своїх
Ще один популярний вид бізнесу — ресторан, кав’ярня чи бар. Можна відкрити тематичний заклад, де збиралися б військові та члени їх родин. Місце, де вас пам’ятають та розуміють не залишиться без уваги.
Магазин зброї для мисливців та самооборони
Для тих, хто знається на зброї та хоче з нею працювати далі, є можливість відкрити магазин. Такі заклади користуються популярністю у мисливців, колекціонерів, військових. Для відкриття такого бізнесу потрібні інвестиції та ліцензія, слід детально розробляти бізнес план та рахувати потенційний прибуток.
Заснування власного бренду одягу в мілітарі стилі
З початком війни отримали розвиток бренди військового одягу. Зараз на хвилі популярності такі компанії, як А.Т.А.К.А, Балістика, Українська броня, М-Тас та інші. Після перемоги таких брендів стане більше, бо за Україною спостерігає весь світ і мілітарі стиль ще довго буде на піку популярності.
Якщо є ідеї, як покращити військовий одяг, облегшити життя побратимам або створити новий продукт для популяризації українського ринку, можна створити власний бренд одягу.
Написання власної книжки спогадів
Видавництво книжки — це популярність, дивіденди та створення власного бренду. З часом робота письменника може стати повноцінним бізнесом з власним блогом, лінією товарів та освітніх заходів.
Для написання власної книжки інвестиції не потрібні, а опублікувати роботу можна через відомі видавництва, платформи для авторів або зібрати гроші на донатах. Це може бути посібник, мемуари, спогади або інше.
Перед відкриттям власної справи подумайте про те, чим би вам хотілося займатися, які ідеї втілити в життя. Слід починати з того, що ви вмієте або дуже прагнете робити.
Україна допомагає ветеранам бойових дій відкрити власну справу, отримати пільгові умови кредитування чи дістати грант. У вас є можливості втілити мрію в життя навіть, якщо зараз нічого інвестувати.