«Binance аполітичний», — заявив засновник найбільшої криптобіржі світу у перші дні війни Росії проти України. У компанії не поспішали запроваджувати санкції проти російських користувачів, а війну називали «жахливою гуманітарною кризою».
«Все не так однозначно» і з іншими аспектами роботи криптобіржі. Binance підозрюють у відмиванні грошей, передачі інформації про користувачів спецслужбам та нелегальному походженні.
Що потрібно знати про Binance
- Binance — найбільша криптобіржа у світі. У 2021 році на ній уклали угоди на суму понад 9,5 трильйона доларів: це понад дві третини всього обсягу торгів на крипторинку. Дохід біржі склав не менше 20 мільярдів доларів.
- Binance розкриває дуже мало загальнодоступної інформації: компанія не має штаб-квартири, її не контролює жоден наглядовий орган.
- Засновник компанії, 44-річний Чанпен Чжао, відомий як CZ, — один із найвідоміших персонажів у криптосвіті. Згідно з рейтингом Forbes, він входить до топ-20 найбагатших людей зі статком 65 мільярдів доларів.
Від роботи в McDonald’s до криптовалютної біржі
Чанпен Чжао народився у Китаї у сім’ї педагогів. Його батька, професора університету, заслали до села під час «культурної революції». Наприкінці 80-х, коли Чанпену було 12, сім’я емігрувала до Канади.
Спочатку, будучи підлітком, Чжао підробляв у McDonald’s та на автозаправці. А здобувши вищу освіту у сфері комп’ютерних наук, став розробляти програмне забезпечення для фондових бірж.
Талановитий програміст встиг попрацювати у Нью-Йорку та Токіо, за два роки його тричі підвищували на посаді. А у 2005 році, у 27 років, він звільнився та переїхав до Шанхаю, щоб заснувати компанію Fusion Systems, яка створювала програмне забезпечення для брокерів.
Кар’єру Чжао змінила одна ніч. У серпні 2013 року він грав у покер із засновником біржі біткоінів BTCC Боббі Лі та інвестором Роном Цао. Підприємці запропонували Чанпену вкласти 10 відсотків його капіталу та заснувати стартап у біткоін-сфері.
Спочатку Чжао вирішив вивчити сферу зсередини. Деякий час він працював у командах криптовалютних проектів: Blockchain.info та OKCoin. А потім запустив власну компанію Bijie Technology, яка розробляла хмарне програмне забезпечення. На піку розвитку Bijie постачала ПЗ 30 фінансовим біржам.
14 червня 2017 року, обідаючи з представниками азіатської криптоспільноти, Чжао дізнався, що стартапи отримують фінансування на ICO тільки за рахунок White Paper (так звана біла книга — документ, який описує новий продукт на ринку) та випуску власного токена. Він швидко написав документ англійською та китайською, виклавши ідею Binance.
Назва компанії походить від слів binary та finance, щоб підкреслити особливості біржі. Чжао створював її для угод лише між криптовалютами, оминаючи суворі правила, пов’язані з обробкою фіатних грошей (фізичної валюти, що офіційно випускається державами).
Люди купували токени у рамках ICO, покладаючись на обіцянку майбутніх технологій. Але Binance вже мала реальну технологію: хмарне програмне забезпечення Bijie. Залишалося перепрофілювати компанію з виробництва програмного забезпечення в криптобіржу і змінити назву. У результаті під час краудсейлу лише за два тижні Чжао продав 200 мільйонів токенів, зібравши 15 мільйонів доларів.
Стрімкий зліт Binance та втеча з Китаю
До запуску Binance були заготовлені пляшки із шампанським, але їх так і не відкрили. Токен Binance Coin, який купили інвестори, не тільки не приніс очікуваного 5-10 кратного прибутку, а й впав у ціні. Ситуацію врятувала досвідчена підприємниця І Хе, яка обійняла у Binance посаду співзасновника та директора з маркетингу. Завдяки її стратегії за два тижні вартість Binance Coin зросла з 0,13 до 2,45 доларів. Але проблеми компанії лише починалися.
Яскравий зліт криптобіржі привернув увагу китайської влади. Вона заборонила випуск токенів, заявивши, що нещодавні ICO «серйозно порушили економічний та фінансовий порядок». Binance змушений був тікати з країни: усі хмарні операції перенесли на Amazon Web Services (AWS) до США, а команду перевезли до Японії, де криптовалюта була легалізована.
Тим часом ціна на біткоїни зростала у геометричній прогресії, а люди стояли у черзі, щоб потрапити на біржу. Ажіотаж підігрівали маркетинговою кампанією: Чжао залучив сотні так званих ангелів Binance приблизно у 50 країнах, щоб просувати компанію у регіональних Telegram-групах. Натомість «ангели» отримували знижки при торгівлі криптовалютою.
Через півроку після запуску кількість користувачів Binance досягла близько 8 мільйонів людей, а прибуток — 208 мільйонів доларів. Компанія перетворилася на найбільшу криптобіржу у світі, а CZ став сенсацією у сфері блокчейну.
Такий успіх не залишився поза увагою хакерів. Вночі 7 березня 2018, запустивши фішингові посилання, вони зламали облікові записи користувачів Binance. І хоча команда біржі спромоглася швидко зупинити атаку і відшкодувала збитки постраждалим користувачам, репутація Binance серйозно постраждала. Незабаром влада Японії зажадала, щоб компанія отримала біржову ліцензію зі строгими обмеженнями.
Чжао знову мусив шукати нову країну для базування бізнесу. Такою країною мала стати Мальта, уряд якої планував перетворити її на блокчейн-острів. Але виявилося, що для отримання ліцензії теж потрібно виконувати суворі вимоги: дотримуватися прозорості всіх операцій і дозволяти торгівлю лише ідентифікованим користувачам. У Binance ці вимоги виконувати не захотіли. Від ідеї співпраці з Мальтою CZ відмовився.
Через рік після першої атаки хакерів відбулася друга, куди більш серйозна. 7 травня 2019 року біржа втратила 7 тисяч біткоїнів загальною вартістю 40 мільйонів доларів. Щоб ліквідувати наслідки та повернути користувачам гроші, Binance змушена була закритися на цілий тиждень.
Звинувачення у відмиванні грошей
Від серйозного удару біржа остаточно оговталася у 2020 році: коли через пандемію коронавірусу мільйони людей застрягли вдома, попит на криптовалюту знову злетів. До кінця року щомісячні обсяги торгів Binance виросли з 64 мільярдів до 220 мільярдів доларів.
CZ вирішив створити місцеві підрозділи криптобіржі на європейських ринках. Щоб максимально прискорити процес та оминути можливі обмеження, у Binance шукали компанії, які вже мали місцеві ліцензії. Спочатку Чжао купив британську фінансову компанію, а потім уклав партнерство із німецькою CM-Equity.
Binance стартувала у Німеччині навесні 2021 року. Тоді ж у біржі почалися проблеми: німецька команда сервісу регулярно отримувала листи від наглядових органів щодо підозр у відмиванні грошей на платформі. В результаті Binance змушена була припинити партнерство із CM-Equity.
Аналогічні питання прозорості угод на криптобіржі виникали у наглядових органів по всьому світу, зокрема в США та Канаді. Компанія не мала ані єдиної команди, ані штаб-квартири. У 2020 році CZ говорив, що штаб-квартира компанії знаходиться там, де він випадково опинився. Така децентралізація добре працювала для швидкого зростання та масштабування, але викликала та продовжує викликати багато питань.
Окрім наглядових органів, ці питання ставлять і журналісти. В агенції Reuters вийшла ціла серія розслідувань, присвячених діяльності Binance. Ось ключові факти, викладені в цих статтях:
- Binance приховувала інформацію про свої фінанси та корпоративну структуру від держрегуляторів: як мінімум, вісім із них попереджали користувачів про можливі ризики.
- У зашифрованих повідомленнях Telegram, з якими ознайомилися в Reuters, топ-менеджмент Binance переймався ненадійними перевірками нових користувачів. Троє колишніх високопосадовців компанії повідомили журналістам, що говорили про це Чжао, але він їх проігнорував.
- Binance діяла всупереч рекомендаціям власного відділу щодо дотримання нормативних вимог: продовжувала набирати клієнтів у країнах із високим ризиком відмивання грошей (згідно внутрішнім звітам компанії), зокрема в Україні.
- Чжао жорстко контролює компанію: колишній топ-менеджмент називає Binance особистою вотчиною CZ. Підлеглі бояться керівника та не ризикують ставити йому незручні питання.
- Німецька поліція та юристи підозрюють, що через біржу відмито кілька мільйонів євро, а жертвами шахрайства стали щонайменше 30 людей. У 2021 році поліція Німеччини запросила у Binance інформацію про двох чоловіків, підозрюваних у пособництві бойовику-ісламісту, який убив чотирьох людей у Відні.
- У квітні 2021 року Binance погодилася передати російським спецслужбам дані деяких користувачів — нібито для допомоги у боротьбі з відмиванням грошей.
- У новому розслідуванні Reuters, яке вийшло на початку червня 2022 року, йдеться, що протягом п’яти років на Binance, можливо, було відмито понад 2,35 мільярда доларів. Незаконні угоди на біржі прокручували північнокорейські хакери, російські наркоторговці (найбільший у світі ринок наркотиків у даркнеті Hydra) та європейські злочинні групи.
CZ регулярно заперечує всі звинувачення: каже, що компанія співпрацює з наглядовими органами, дотримується правил і посилює перевірки нових клієнтів, щоб запобігти відмиванню грошей.
Відмова йти з Росії і нова база в Дубаї
Binance продовжує працювати в Росії, незважаючи на розв’язану проти України війну (у той час як з країни-агресора пішли такі фінтех-гіганти, як PayPal, American Express та один із конкурентів Binance — EXMO.com). Єдиний крок, на який пішла криптобіржа, підкоряючись санкціям Євросоюзу, — обмежила послуги для росіян з активами більше 10 тисяч євро.
Чанпен Чжао заявив, що він проти війни та «політиків, диктаторів, що розв’язують війни», але не проти «людей в України та Росії, які страждають». Не дивно, адже після 24 лютого люди з Росії, що «страждають», постійно збільшують прибуток Binance, намагаючись обійти санкції і рятуючи свої гроші від девальвації.
Тим часом, крім відмивання грошей, органи нагляду зацікавилися, наскільки взагалі легально походження компанії. За інформацією Bloomberg, у США розслідують можливі порушення Binance правил ринку цінних паперів під час продажу токенів у 2017 році.
Експерти кажуть: майбутнє Binance залежить від того, чи зможе компанія залагодити претензії світових регуляторів та знайти місце для штаб-квартири. Таким місцем можуть стати Арабські Емірати, куди став часто навідуватись Чжао. У листопаді 2021 року він купив квартиру в Дубаї, яку він назвав «дружнім містом для криптофінансових рішень».
Створивши штаб-квартиру та забезпечивши державний нагляд за операціями, Binance зможе залучити капітал зовнішніх інвесторів. У цьому випадку, вважає аналітик Pitchbook Роберт Ле, Чжао може стати багатшим за Ілона Маска та Джеффа Безоса.