Інсайт та інсайд — запозичені слова, які в українській мові відрізняються однією літерою, при цьому їх значення суттєво відрізняються. Трапляється, що люди їх плутають, щоб не допускати прикрих помилок, давайте розберемо, що означають ці терміни, і як правильно їх вживати.
Інсайд, інсайдер, інсайдерська інформація
Inside (інсайд) — походить від англійської “всередині” і може бути застосоване до багатьох явищ. Наприклад, інсайдер — футбольний півзахисник, який грає як у обороні, так і у нападі. Зазвичай це фланговий гравець, який у гострі моменти робить прориви та несподівані для противника атаки.
Інсайд вказує на явища, що відбуваються всередині системи, і набувають можливості розкриватися назовні.
Тому під інсайдом (у сенсі інсайдерської інформації) мають на увазі секретні відомості, що часто купуються шпигунськими засобами. Наприклад, інсайд з приводу цінних паперів, курсів валют або подій, які можуть вплинути на біржові коливання. Така інформація це те, що приносить дохід. Знати щось на крок уперед — великий успіх, але може бути й помилкою.
Приклад 1: згадаймо класику, в романі А. Дюма «Граф Монте-Крісто», головний герой підкинув опонентам хибну інформацію про те, що в Іспанію повертається дон Карлос (принц, один із претендентів на престол). Відповідно до цього мали злетіти Іспанські цінні папери, але через те, що інформація була хибною, інсайд спрацював у зворотний бік, тобто ті, хто скуповував облігації в результаті втратили.
Це приклад шпигунського інсайду, можна навести не такі детективні, але не менш цікаві приклади.
Приклад 2: відомий мільярдер Ілон Маск дізнався, що його твіти впливають на коливання криптовалют ще кілька років тому, коли підтримав Dogecoin. За минулий рік він кілька разів висловлювався з приводу того, якими «коїнами» володіє і щоразу ці мимовільні інсайди призводили до помітних коливань ринку — Ethereum злетів на 12%. Після того, як було заявлено, що Тесла прийматиме Біткоїни, курс їх виріс більш ніж на 20%. Через короткий час Маск передумав і Біткоїн упав на 15%. Наївно думати, що в цей час співробітники мільярдера не займалися покупками та продажем крипт, адже в цей же час капітал бізнесмена помітно зріс.
У цьому випадку відразу не відомо, чи справжній це інсайд або хибний, з наміром сказано або без. Можливо, Маск випадково проговорився, але його читають мільйони і кожен твіт сприймають як одкровення. Нерозумно було б цим не користуватися — чудовий приклад лову риби в каламутній воді.
Інсайт та інсайти
Insight (інсайт) — розуміння, осяяння, еврика. Під інсайтом мають на увазі вирішення будь-якої задачі завдяки осяянню. У психології вважається, що подібні явища приходять завдяки накопиченню значного обсягу знань (переростання кількості в якість) та отриманню результату на основі поєднання свідомого та несвідомого аналізу.
Щоб відбувся інсайт, потрібно розглянути питання, і, не роблячи кінцевих висновків, перейти на іншу діяльність. Таким чином свідомість звільняється та видає готове рішення.
У певному сенсі інсайт близький до того, що називають мозковим штурмом, медитативними практиками та прозріннями поза логікою.
В інсайтах задіяні підсвідомі механізми психіки та інтуїція. К. Юнг, який розробив теорію архетипів, міг би класифікувати інсайти як перетікання інформації від суспільного несвідомого до рівня особистого інтелекту.
Психоаналіз каже, іноді інсайт проявляється як серйозна зміна особистості. У такі моменти людина може почати займатися спортом, кинути пити, вивчити мову, написати дисертацію, змінити роботу, одружитися, поїхати. Ну чи в негативній формі — спитися, накласти на себе руки, опуститися.
У практичній психіатрії наявність у пацієнта здатності до інсайтів розцінюється як збереження психічного здоров’я (повного чи часткового). Відсутність — вказує на розлад або невроз.
Виділяють два типи інсайтів:
- Інтелектуальні — мають відношення до розумової діяльності;
- Емоційні — осмислення, осяяння через відчуття.
Приклад прояву інсайту — муки творчості. Людина довго розмірковує над чимось, крутить питання, оглядає з усіх боків, потім відволікається і раптом отримує результат. Важливо, що у прояві інсайту бере участь несвідоме. Подібна ситуація сталася із Д.І. Менделєєвим, якому наснилася періодична таблиця.
Ще один приклад — інсайт у бізнесі.
Лі Якокка — автор бестселера «Кар’єра менеджера» та один із найвідоміших бізнесменів 20-го століття, наприкінці 60-х висунув на ринок Форд Мустанг. Ставка була на те, що є середній клас, який бажає шикарних машин, але не має можливості купувати справжній люкс. Машина для середнього класу, але з претензією на ексклюзив — це інсайт, який приніс мільярдні прибутки.
По суті, інсайт у бізнесі — це вміння бачити та передбачати тренд.
Як приваблювати інсайти?
Щоб щось кудись прийшло, потрібно, щоб там було вільне місце. Інсайт приходить у спокійну, спустошену свідомість. Вважається, що медитація, емоційна детоксикація, спокійні прогулянки та помірна фізична активність сприяють прозрінням. Іноді рекомендують підвищені навантаження, важкі тренування та роботу на межі можливостей. На перший погляд, це виглядає як протиріччя, але це тільки на перший погляд. Сенс у тому, щоб очистити свідомість, а яким способом і що краще спрацює — друге питання.
І ще один момент — зупинка внутрішнього діалогу. Вважається, що постійно працюючий патефон у голові — не найкраща умова для інсайтів. Потрібно дати можливість внутрішній тиші говорити з вашою підсвідомістю. Саме тоді у всесвіті з’являється шанс бути почутим і говорити з вами.
Наприкінці хочу побажати всім вірних та своєчасних інсайдів та приголомшливих інсайтів, а також отримати від них максимум користі.