Криптовалюти вигадали не економісти, не банкіри і навіть не біржові спекулянти. Першопроходцями стали кіберпанки, програмісти-неформали, лібертаріанці та ідеалісти від інформатики. Основна ідея полягала у тому, щоб вивести гроші з-під тоталітарного впливу держав, банківських систем, монстрів бізнесу та віддати людям.
Потрібно сказати, що частково їм це вдалося, але разом з цим, на додаток до відносної свободи, користувачі отримали гігантську фінансову піраміду, яка тепер будується на основі блокчейну.
Що таке блокчейн і біткоїн, як це працює і як заробити, ми розберемо далі в цій статті.
Років через 100 хтось напише: «Блокчейн був безвидний і порожній, і була пітьма і дух Сатоші Накамото гасав над цифровим хаосом».
Хто такий цей Сатоші Накамото достеменно невідомо, можливо, це одна людина чи група розробників, але після 31.10.2008 р. світ уже не стане колишнім. Цей геній створив цифровий криптосвіт та нову фінансову парадигму. Сатоші написав текст:
Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System.
У ньому він декларував валюту (біткоїн) та принцип (блокчейн) як основу.
Що таке блокчейн? Двома словами описати складно, але це база даних, яка зберігається не на одному комп’ютері, а у багатьох користувачів одночасно. Практично будь-хто може стати власником своєї копії блокчейна. Зміни даних чи переклади проводяться узгоджено, тобто фіксуються у всіх незалежних власників бази. Тому блокчейн називають розподіленою базою даних, якій не страшні поодинокі зломи чи кібератаки.
Що дає? Немає соціального інституту, тобто держави, банку чи фірми, які б контролювали кошти користувачів. Не треба нікому платити грабіжницькі відсотки, ПДВ чи ще щось. Блокчейн (як база даних) та біткоїн (як грошова одиниця) виникли як втілення ідеї свободи та справедливості. Можна купувати і продавати без огляду на податки (правда до того моменту, як вирішите вивести кошти у фіат).
Криптовалюти набирають популярності і розвиваються, тому що всі хочуть свободи та справедливості, і ніхто не любить податки на незрозуміло що…
Сатоші та його послідовники змогли переконати весь світ у цінності крипти й у тому, що за нею майбутнє. У деяких державах криптовалюти визнані платіжними засобами на рівні економіки країни, і це багато про що говорить. Наразі лише лінивий ретроград не цікавиться альтернативними засобами оплат і тими плюсами, які можна отримати, буквально не виходячи з дому.
Що ще потрібно знати, перш ніж перейти до питань заробітку:
- Токени – інвестиційний інструмент, криптовалюта без власної бази блокчейна.
- NFT – унікальні токени, один із типів токенів пов’язані з колекційними речами.
- Сатоші – копійки (0.00000001 біткоїну).
Гаманці для криптовалют
Щоб оперувати криптовалютами, потрібне персональне сховище — електронний гаманець. Є кілька типів гаманців:
- програмні;
- апаратні;
- локальні.
Програмні гаманці найбільше нагадують банківські програми. Вони розміщуються на віддалених серверах бірж або подібних до них систем. Будь-яка людина може за 10 хвилин відкрити рахунок на binance.com або kuna.io та увійти у світ криптовалют. Для початку програмного гаманця більш ніж достатньо. Але є й недолік — у порівнянні з апаратними гаманцями, програмний менш надійний.
Апаратний гаманець є спеціальною флешкою, на якій можна зберігати електронні накопичення. На відміну від першого варіанта, користувач може носити її із собою і бути впевненим, що ніхто не зламає його захист, окрім офлайн грабіжників.
Локальний гаманець встановлюється на жорсткий диск комп’ютера. Найчастіше це версія бази даних блокчейна і займає кілька гігабайт дискового простору. Такі гаманці цілком надійні при дотриманні елементарної техніки безпеки, щоправда, слід пам’ятати, що жорсткі диски теж ламаються. Тому при значних накопичення рекомендується користуватися рейд-масивами для архівації даних.
Для ознайомлення зі світом криптовалют цілком достатньо звичайного програмного гаманця на сервісі, що вселяє довіру, а згодом можна задуматися і про прогрейд.
Де взяти біткоїни?
Є кілька основних джерел криптовалют, ми розберемо основні. Вибір визначатиметься вихідними умовами та можливостями людини:
- інвестиційний потенціал;
- заплановані терміни;
- технічне забезпечення (комп’ютер тощо);
- кількість часу, що вкладається.
Далі буде зрозуміло, як працюють ці фактори.
Майнінг біткоїнів
Майнінг — класичний спосіб видобутку крипти. Система така, що нові “битки” видають тим, хто сприяє формуванню блоків блокчейну, а також розрахунку хешей.
Кому та навіщо це потрібно? Хеші (коди) потрібні всім, хто проводить у блокчейні будь-які операції (наприклад, покупки чи перекази). Вони автоматично з’являються за будь-яких дій користувачів. Мережа обдаровує тих, хто допомагає її зростанню та обслуговуванню потреб.
Блокчейн влаштований так, що з кожним роком видобувати біткойни стає більш енерговитратно. Якщо в 2010 році намайнити один біткоїн могла практично кожна людина, за день-два роботи комп’ютера, то тепер це велика удача. Можливість того, що нагородні дістануться одиниці, дорівнює співвідношенню продуктивності його комп’ютера з потужністю всієї мережі (тобто – мізер).
Важливо, що це можуть бути як одинаки так і спільноти (пули), які виступають як один потужний майнер (система автоматично поділяє улов між учасниками пулу).
Також існують майнінгові ферми, створені щодо математичних обчислень. Це можуть бути звичайні комп’ютери, але в середині 10-х хтось помітив, що найкраще для майнінгу підходять відеопроцесори, вони швидкі та досить потужні. Після цього розпочався випуск спеціалізованого обладнання для видобутку біткоїнів.
У багатьох країнах пройшла «золота лихоманка». Ферми з видобутку криптовалют з’явилися в областях з невисокою ціною на електрику та відповідним кліматом (Китай, Корея, Індія).
Трохи пізніше набрав популярності хмарний (віддалений) майнінг. Користувачі орендують потужності датацентрів, щоб проводити майнінг на віддалених серверах. Це зручно, тому що не вимагає приміщень та вкладень в обладнання.
Також слід згадати софтверний майнінг. Існують програми, які можна встановити в фоні на домашньому комп’ютері, вони будуть використовувати не затребувані ресурси системи і приносити дохід користувачеві в той час, як він дивиться ролики або читає статті.
Як почати майнити прямо зараз?
Якщо у вас є засоби та бажання побудувати майнінгову ферму — доведеться глибоко вивчити питання. Дещо простіше — оренда хмарного сервісу, але також знадобляться чималі вкладення сил і часу.
Щоправда, є і загальнодоступний майнінг, наприклад, встановити додаток https://www.kryptex.org/ або подібне. Будьте готові до того, що заробите мало, але для ознайомлення це непогано.
Криптоінвестування
Інвестиції — це вкладення коштів із отримання прибутку. Є безліч варіантів подібних дій, найпростіший і з мінімальними ризиками – купити біткоїни і тримати в гаманці. Так чи інакше, курс криптовалют у довгостроковій перспективі зростає і за півроку — рік можна буде знімати дивіденди.
Який можливий заробіток? Все залежить від курсу. Наприклад, 20 листопада 2020 року курс біткоїну становив близько 18300 доларів.
Через рік, 20 листопада 2021 року — 37000 доларів, причому це вже після зниження з 39.
Про що це каже? Про те, що відсоток зростання за рік становив понад 100! Який банк чи інвестиційний фонд дасть такий дохід?
Як бачите, навіть за найпростішого і не дуже ризикованого інвестування криптовалюти можуть принести хороший дохід. Адже є ще «гра в коротку», спекуляції на біржах, вкладення в нові токени та NFT.
Криптотрейдинг
Трейдинг — перенесення практики фондових ринків у світ криптовалют. Торгівля активами проводиться на електронних біржах. Принцип роботи мало чим відрізняється від того, що ми бачимо в офлайні. Потрібно купувати за низьким курсом, продавати по високому та багатіти на різниці.
Складність полягає в тому, що потрібно розбиратися в криптоаналітиці та постійно моніторити стан ринку. Звичайно, можна звернутися до сторонніх експертів, але в такому разі доведеться ділитися прибутком, та й від помилки ніхто не застрахований.
Окремої уваги заслуговує ігрова платформа для крипто трейдерів — яка являє собою гейміфікацію та популяризацію криптотрейдингу шляхом проведення регулярних турнірів, змагань та випробувань, мета яких — стати найкращими трейдерами у світі.
Криптокрани
Одним із доступних способів видобутку біткоїнів без початкових вкладень є крани.
Що це таке? Невеликі сайти, на яких можна зареєструватися та здійснювати прості дії за винагороду. Це може бути перехід по рекламному посиланню, введення капчі, заповнення анкети, гра, перегляд ролика.
Прийнято виділяти два типи кранів:
- накопичувальні (гроші капають навіть за вимкненого комп’ютера);
- дискретні (винагорода нараховується у певні періоди).
Кому це потрібно? Рекламодавцям та власникам сайтів, які хочуть залучити трафік (наприклад, тим самим криптобіржам). Приклад — кран Freebitco.
Користувач реєструється на сайті (крані) та виконує запропоновані дії, головний недолік — скромна винагорода. Щоб максимізувати дохід, можна зробити кілька ходів:
- Заходити через браузер TOR, в якому налаштувати проксі якоїсь розвиненої країни, наприклад, Голландії (більше платять).
- Освоїти ротатор кранів — систему, яка допомагає працювати одночасно з кількома кранами (наприклад, Faucethub.io).
Крани — цікавий спосіб обміняти вільний час на початковий капітал, але найголовніше — легкий та приємний вхід у світ криптовалют.
Ігри з виплатами у криптовалютах
Для геймерів є ігри, в яких виплати здійснюються в біткоїнах (токенах, NFT або Сатоші). Цей заробіток не потребує особливих навичок. Важливо любити ігри та вміти у них грати. Шанс збагатитися на іграх невеликий, але якщо є час, бажання і здібності — можна спробувати, тим більше що є ігри в різних жанрах. Від казино до кукурудзяної ферми.
Дохід від партнерських проєктів
Практично будь-яким проектам вигідно залучати додаткові вкладення, тому є безліч різних моделей. Загалом партнерки особливо вигідні для тих, хто займається інтернет-маркетингом та рекламою, звідси буквально кілька кроків до того, що називається «арбітраж трафіку».
Але й для «простих людей» партнерська програма може бути корисною, адже той, хто приваблює аудиторію, отримує винагороди, відсоток чи бонуси. З кожним проєктом потрібно знайомитись окремо, але визначальний момент — комунікаційні здібності людини. Чим більшу кількість людей зможете вмовити і переконати, тим більшим буде прибуток.
Підсумки, що робити з криптою та як виводити кошти
Уявимо сон, вам пощастило і ви заробили 100500 тисяч біткоїнів. Але раптом уві сні щось змінюється, і ви не можете обміняти битки на офлайнові гроші або купити щось потрібне. Сон перетворюється на справжній жах! На щастя, у житті не так. Є безліч способів вивести гроші в реал:
- Скористатися будь-яким обмінником, (загугливши «обмін біткоїнів»);
- Знайти у своєму місті пункт обміну криптовалют (якщо такий є);
- Вивести на банківську картку через функціонал гаманця (прив’язати картку та вивести крипту).
Найпростіше вивести на карту, але можливий банківський відсоток. Обмін через пункт криптовалют — непогане рішення, якщо ті, хто цим займається, добре себе зарекомендували. Обмінник в інтернеті теж досить надійно і зручно.
Технічно це виглядає так: ви домовляєтеся з агентом, або вказуєте суму криптовалюти в обмінці, і перераховуєте кошти на гаманець посередника, він переводить реальні гроші на ваш банківський рахунок. Звичайно, тут є ризик, але більшість обмінок працюють надійно.
Також є інтернет-магазини, які торгують за криптовалюту, найчастіше робити покупки у них вигідно.
І, підбиваючи підсумок, треба сказати, що заробити криптовалюту в наш час не дуже складно. Навіть якщо немає грошей, але є бажання та час, можна витратити кілька днів на крани та заробити стартову суму. Потім обміняти, покласти на криптодепозит чи взятися за трейдинг.
Важливо те, що зараз можна почати буквально з нуля і досягти успіху. За кілька років такої можливості вже не буде.