Складна міжнародна ситуація, повномасштабна війна у центрі Європи та щоденний інформаційний тиск створюють серйозні виклики для кібербезпеки в Україні. Це стосується як великих IT-компаній, так і звичайних користувачів інтернету. 13 травня стало відомо, що окупантами була здійснена кібератака, в результаті якої частина робочих файлів Львівської міськради була викрадена та опублікована у Telegram. На жаль, подібні заходи ведення інформаційної війни є дуже дієвим засобом, отже приводів для їх припинення у найближчий час небагато.
Як ми всі вже зрозуміли, традиційний наратив “моя хата скраю” та впевненість, що лихо якось обійде особисто мене, вже не працюють. Кожен повинен дбати про свою безпеку в мережі особисто. З початку повномасштабної агресії росії проти Україні почастішали випадки кібератак не тільки на державні структури, банки, онлайн інфраструктуру, але й спроби заволодіти Telegram-акаунтами звичайних українців.
Звичайно, треба дотримуватись базових рекомендацій щодо використання складних паролів, двухфакторної аутентифікації всюди, де це можливо, уникати відвідування підозрілих сайтів, тощо.
Крім того, одним з основних інструментів, що захищає ваш трафік у мережі є VPN. В цій статті ми розглянемо ТОП-3 VPN-сервіси, яким ви насправді можете довіряти, бо їх розробкою займаються наші співвітчизники – українці.
Що таке VPN? Це технологія, яка шифрує ваш трафік так, що його майже неможливо перехопити та розшифрувати. VPN передає всі пакети через окремий VPN-сервер, що робить неможливим відстежити звідки ви під’єднуєтесь до мережі інтернет, роблячи вас фактично анонімним онлайн.
Сьогодні існує чимало VPN-ів, але ми розглянемо 3 українські сервіси за чотирма критеріями, які ми вважаємо ключовими:
- Захист та безпека даних;
- Кількість локацій та VPN-серверів:
- Юрисдикція та можливість видачі даних клієнтів;
- Ціна, як один з ключових факторів.
ZoogVPN
ZoogVPN – це відомий VPN-сервіс який з’явився ще у 2013 році. Офіційно ZoogVPN зареєстрований у Греції, а команда, її власник та керівництво знаходяться в Україні. Досить примітний аспект цього сервісу полягає у інтуїтивності та простоті у використанні. Додатки для персональних комп’ютерів та смартфонів розроблені для максимального комфорту як досвідчених користувачів, так і початківців.
Цей VPN позиціонує себе на ринку як відкритий та доступний сервіс, який має одну мету – зробити інтернет мережу більш вільною, демократичною, анонімною, та зламати всі бар’єри в інтернеті, які досі існують. Істотною перевагою саме цього сервісу є доступність – ціни на послуги ZoogVPN одні з найнижчих на ринку, при тому що спектр послуг на рівні з більш іменитими конкурентами.
У якості доступних VPN протоколів ZoogVPN має в наявності IKEv2, OpenVPN, L2TP/IPSec та PPTP для задоволення різних потреб пов’язаних з роботою в інтернеті. Обирати необхідні протоколи доволі просто у інтерфейсі додатка. Для забезпечення безпечного перебування в мережі інтернет сервіс має 256-бітне шифрування військового рівня, яке використовується у державних установах багатьох країн та є практично неприступним до брутфорсингу. Поміж інших особливостей для захисту даних користувача можна виділити kill switch, підтримка Р2Р для роботи з торентами та no-logs policy, яка унеможливлює збір ваших персональних даних при підключенні до VPN.
Команда ZoogVPN та їх політика конфіденційності стверджують, що вони не зберігають жодних облікових журналів та логів, які стосуються трафіку користувачів та їх особистої інформації. Таким чином користувач може не хвилюватись, що його персональні дані будуть зберігатись чи використані для будь-яких цілей як інтернет-провайдерами, так і самого VPN сервісу. Kill switch забезпечує неможливість виходу в мережу інтернет з вимкнутим VPN та без з’єднання до захищеного серверу, таким чином приховуючи реальну IP адресу користувача від будь-кого. Захист від витоку DNS також є задля захисту IP. Наявність швидких Р2Р серверів свідчить про можливість використання сервісу для роботи з торентами, а обфускація ZoogShadowing дозволяє користуватись сервісом навіть у країнах з найжорсткішими законами, де використання VPN заборонено. Необхідно відмітити, що у сервісу немає ліміту на кількість активних пристроїв з VPN на платних тарифах. ZoogVPN є відмінним вибором для обходу географічних обмежень і перегляду контенту з Netflix, HBO Max, Hulu та Amazon Prime. Перелік доступних операційних систем також вражає.
ZoogVPN може похвалитися більш ніж п’ятдесятьма серверами на чотирьох континентах для різних потреб найвибагливіших користувачів. У якості безкоштовних є п’ять серверів у США, Великобританії, Нідерландах, Польщі та Сінгапурі. Також треба відзначити вдале розміщення компанії, так як Греція і Україна не є партнерами організацій “П’яти/Дев’яти/Чотирнадцяти Очей”, у яких уряди членів цих організацій ведуть масове спостереження за громадянами та здійснює обмін інформацією між собою, включаючи особисті дані пересічних громадян. Просто кажучи, уряди цих країн та країн з жорсткими антипіратськими законами не зможуть запрошувати інформацію стосовно користувачів ZoogVPN.
При підключенні на один місяць вартість преміального тарифу складає 9.99 доларів, а при підключенні річного пакету ціна складає мізерні 2.99 за місяць.
Hotspot Shield
Цей сервіс позиціонується як доступний VPN з можливістю користування безкоштовним тарифом і з величезною аудиторією у (!) 600 мільйонами завантажень. Hotspot Shield без перебільшень є одним з найпопулярніших сервісів для захисту трафіку та приватних даних, обходу цензури та безпечного користування мережею інтернет. Додаток був створений у 2008 році компанією AnchorFree. Додаток досить швидко набув популярності завдяки умовно-безкоштовній моделі бізнесу, яку називають “freemium”, де споживач отримує базові функції необхідні для роботи, а більш розширений функціонал відкривається після переходу на преміальний тариф.
З початком повномасштабної інтервенції окупантами на територію України, команда Hotspot Shield зробила свій преміум план безкоштовним для українців, за що їм велика подяка та пошана. Це вже не вперше, коли додаток використовується для вираження свободи слова – Hotspot Shield використовувався протестувальниками під час Арабської Весни у 2010 році у Єгипті, Тунісі та Лівії.
Сервіс використовує 256-бітне шифрування, яке практично неможливо зламати. Присутні також функції kill switch, захист від шкідливого програмного забезпечення та витоку DNS. Стандартна для більшості перевірених та сучасних сервісів політика відсутності ведення журналів також присутня, однак існує неясність, так як у минулому ця політика поширювалась на сесії у мережі, а не контактні дані та іншу персональну інформацію.
Що стосується розширення для Google Chrome, то тут ситуація значно інша, так як механізм дії зовсім відрізняється від звичайного VPN клієнта компанії і ступінь захисту розширення поступається в усіх аспектах. В цілому, Hotspot Shield забезпечує хороший рівень захисту даних користувача.
Варто згадати, що у 2017 році коло Hotspot Shield розгорнувся скандал, коли компанія була звинувачена у збиранні інформації та поширення її рекламодавцям, тим самим порушуючи обіцянку не збирати логи, а тим паче поширювати їх для отримання фінансової вигоди. Також варто зазначити, що компанія розташована у США, країні-співзасновника розвідувального союзу “П’ять очей”, у якому уряди займаються масовим спостереженням за громадянами та обмінюються секретною інформацією. Американські компанії зобов’язані надавати усю необхідну інформацію по запиту уряду, тож деякі моменти треба сприймати зі скепсисом. Крім цього, у 2018 році була знайдена помилка, яка дозволяла дізнатись країну знаходження користувачів та назву їх мережі Wi-Fi.
Однією з ключових переваг сервісу є великий вибір швидких серверів, а саме більше 160 серверів на безкоштовному тарифному плані, та більше 500 на преміальному. Для безкоштовного тарифу доступна одна віртуальна локація, а для преміальних більше 115. Hotspot Shield може похвастатись швидкісним з’єднанням навіть на freemium плані, що є безумовним плюсом та послугувало візитною карткою цього сервісу.
Також клієнт має великий вибір доступних протоколів, серед яких є Hydra, OpenVPN, IKEv2, L2TP. Користуючись безкоштовним тарифом ви можете підключатися не більш ніж на одному активному пристрої. Для преміальних тарифів ліміт складає п’ять пристроїв. Сервіс має чудову функцію роздільного тунелювання під назвою Smart VPN, яка дозволяє одночасно використовувати частину програм чи пристроїв з увімкненим VPN, а частину – без. Ця функція доступна лише для преміальних акаунтів. Із мультимедійних плюсів можна відмітити наявність оптимізації для деяких онлайн ігор та легкий доступ до Netflix.
Ціноутворення сервісу досить логічне, так як безкоштовний тариф має щоденний ліміт у 500 мегабайт, який можна обійти, переглянувши рекламу. Реклама на безкоштовному додатку для пристроїв на Android з’являється у вигляді банерів та відео.
Ціна за преміальний тариф з усіма додатковими можливостями за місяць складає 12.99 доларів та 7.99 якщо обрати підписку на рік з опцією повернення грошей.
ClearVPN
Сервіс ClearVPN був запущений у листопаді 2020 київською компанією з розробки програмного забезпечення MacPaw. Цікавою особливістю, що відрізняє саме цей сервіс від багатьох інших VPN додатків, є DynamicFlow – функція, яка спрощує користування VPN до мінімуму, автоматично вибираючи найшвидший пустий сервер, що в свою чергу дозволяє користувачеві сконцентруватися на необхідних йому справах в інтернеті без нудного налаштування додатку власноруч. ClearVPN пропонує так звані “shortcuts” – посилання з популярними запитами серед користувачів VPN, завдяки чому, натиснувши на цей ярлик, клієнт автоматично підлаштовується під необхідний сценарій.
Сервіс ClearVPN також не обійшов осторонь трагічні події, які охопили Україну наприкінці лютого, надавши безкоштовний доступ до сервісу на один рік для українців за допомогою промокоду SAVEUKRAINE, за що їм велика подяка.
MacPaw розробили досить гарний сучасний дизайн для усіх версій додатка, яким приємно користуватись. Інтерфейс досить інтуїтивний і в більшій мірі призначений для нових користувачів, які до цього не користувались VPN клієнтами. На жаль, ентузіасти ручного налаштування протоколів будуть розчаровані, так як у додатках майже нема чого налаштовувати, особливо у версії для iOS. Наразі кількість доступних операційних систем відносно невелика, так як клієнт підтримує лише пристрої на базі Windows, macOS, iOS та Android. ClearVPN підтримує “безлогову” політику (no-logs policy) та має 256-бітне шифрування військового рівня. На жаль, у клієнта відсутній kill switch, що значно погіршує загальну картину безпеки персональних даних користувача через можливий витік IP адреси при втраті з’єднання.
Сервіс працює на перевірених протоколах IKEv2, OpenVPN та власній розробці на базі Wireguard. ClearVPN пропонує 19 країн без специфікації щодо кількості доступних серверів. На сайті компанії вказано, що пріоритет направлений на баланс між швидкістю та надійністю. Так як компанія знаходиться в Україні, то це безумовна перевага на користь користувачів сервісу. Україна не є партнером союзів “Очей”, тому у питанні юрисдикції ClearVPN однозначно у плюсі.
Ціна, на жаль, конкурує з відомим NordVPN. У разі сплати за один місяць, обійдеться у 12.95 доларів та 7.75 у разі сплати за рік. Опція пробного періоду відсутня, однак є можливість повернути гроші за 30-денний термін. У безкоштовному тарифі є обмежена кількість ярликів для запитів. Загалом, продукт досить інноваційний та позиціонується на користувачів, які роблять перші кроки у бік безпечного інтернету.