Що відбувається на ринку нерухомості України?
Повномасштабні військові дії вплинули на всі процеси країни. Торкнулися вони й ринку нерухомості. Відразу після вторгнення забудовники змушені були призупинити свої роботи, бо ніхто не розумів, що відбувається і чого чекати далі. Занепокоєні й клієнти — в якому стані будівництво, чи буде відстрочка оплати, коли знову почнуть працювати офіси тощо. Траплялося і таке, що мешканці розташованих поруч із будмайданчиками будинків просили вимикати підсвічування об’єктів, дбаючи про безпеку.
Поступово життя повернулося до більш-менш звичної колії, але зі значними змінами. Багато цінних кадрів пішли на фронт. Через падіння реалізації довелося оптимізувати роботу офісів. Особливо сильно просів первинний ринок, продажі знизилися в рази. Якщо до війни основні інвестиції йшли у нове житло, то зараз на перше місце вийшла вторинка. Щоправда, до кінця минулого року у більшості регіонів будівництво відновилося майже повністю. Виняток становлять лише прифронтові області — Дніпропетровська, Харківська, Запорізька, Одеська та Миколаївська. Тут темпи набагато нижчі за довоєнні.
Якщо раніше ціноутворення на вторинному ринку якось орієнтувалося на нове житло, із цілком зрозумілою корекцією, то зараз цей зв’язок порушився. Плюс, довгий час формування вартості значною мірою було схильне до емоційного чинника. Особливо в тих випадках, коли власник квартири хотів її якнайшвидше продати і поїхати. На жаль, чимало ріелторів піддалися спокусі ще сильніше злякати людину, щоб досягти максимального дисконту.
Розцінки у національній валюті зросли, хоча це значною мірою пов’язано з неминучим через війну падінням гривні. Крім того, подорожчали будівельні матеріали, ускладнюється логістика, відчувається нестача кваліфікованої робочої сили. Попит на житло та його вартість найбільше зросли у західному регіоні, подалі від лінії фронту. Після того, як Торгово-промислова палата визнала форс-мажор, зрушило з мертвої точки питання щодо відстрочених платежів. Гроші вносять не всі, але відсоток неплатників є некритичним. Поступово зростає кількість тих, хто готовий інвестувати у квадратні метри. У центральних та західних областях великою популярністю користується оренда.
За останній рік ціни на житло найбільше зросли в Ужгороді (95%), Івано-Франківську (65%), Львові (60%) та Тернополі (40%). Найдорожча первинка на початку 2023 року пропонується у Києві (48,9 тис. грн. за 1 кв. м.), Львові (44,5), Ужгороді та Закарпатській області (по 43,6), Дніпрі (42,4) , Дніпропетровській області (39,6), Одесі (39,2), Львівській області (36,2) та Вінниці (36,0).
Що очікується після війни?
На думку фахівців, з погляду повоєнного відновлення Україну можна поділити на три географічні регіони. До першого входять найбільш постраждалі території: схід та південь країни, Харків та область, передмістя Києва. Очікують, що у містах замість точкового зведення будівель буде ландшафтна забудова згідно з новоствореними генеральними планами.
У центрі збережеться стабільне становище. Великого вливання коштів, як у населені пункти попередньої групи, не прогнозують. Цілком можливо, що окремі проекти після війни ще довго залишаться у «підвішеному» стані. У західних областях внутрішня міграція зі сходу спричинила зростання цін. Щоправда, більшість експертів вважають, що з настанням мирного часу вартість житла піде на спад.
Загальний напрямок стану ринку нерухомості на післявоєнний час зараз визначити складно. Він може як помітно просісти, так і стрімко відновитися, що потягне за собою ціни. Дуже багато залежить від того, як довго триватиме війна, яким виявиться на той час економічний стан країни та наскільки серйозними руйнуваннями супроводжуватимуться бойові дії. Те саме стосується прогнозу вартості оренди житла, а також співвідношення попиту та пропозиції.
ТОП ріелторських агенцій України
Нижче представлені агенції, що знаходяться у верхній частині рейтингів обласних центрів:
- Вінниця — Prostir, Ключ Вінниці. Premium, Прометей, Топаз.
- Дніпро — GOLG Estate, Твоя фортеця, Realtor3D, Інфосервіс, Best City.
- Житомир — EXCLUSIVE, PIO, МАКСИМУС АН, АН «Актив +».
- Запоріжжя — ДІЛАЙН, АН Арсенал, КВАРТАЛ, АН Avangard, Універсал Сервіс.
- Івано-Франківськ — БН «Браниславська Світлиця», Квартири ІФ — ЖК Інвест, MeGapolis.
- Київ — THE Capital, АН Квартали, T.H.E. CAPITAL, А.А.Іванов, Благовіст.
- Кропивницький — АН Авеню, Ольга, Респект, Місто, Егіда.
- Луцьк — ВМБ нерухомість, Володимир, Спілка забудовників Волині.
- Львів — AH Real City, АНЛофт, НОВОБУД IN, AH RealBest, YB Home, West Home, АНАтланта.
- Миколаїв — VALION, Місто 512, Gaudi, RE/MAX PLUS, AH nikhouse.
- Одеса — СПДВнученко, Avalon Saharova 36, АН Домінанта, Д.С. Удовенко.
- Полтава — ApartPoltava, Метраж, Ваша нерухомість, VECTOR.
- Рівне — АДРЕСА, ДОВІРА, АН БлагоДар, Kristal.
- Суми — САН, DOMIN, АН Проспект, Альтанка.
- Тернопіль — БАСАРАБ, АН Актив, АН “Секвойя”, АН “Меридіан”.
- Ужгород — АН “Ужгород”, Корпорація новобудов, АН АККОРД, Anzhelika.
- Харків — АН Європейське, Valion, CROCUSREALTY, Новобудови ЮА, АН КІТ.
- Херсон — МН BELLS, AH Life Estate, AH Forum, AH “ILATAN”.
- Хмельницький — АН “Золотий ключ”, АН “М2”, Іщенко, АН Радник.
- Черкаси — АН Експерт з нерухомості, АН Бізнес-партнер, РК Поверхи Черкас.
- Чернівці — Центральне Агентство Нерухомості, АН GHERMAN, Атланта.
- Чернігів — АН Opora Estate, Бродвей, Star Real Estate, Квартал.
У будь-якому з вище перерахованих ріелторських агентств клієнту нададуть широкий вибір квартир, будинків, ділянок, а також комерційної нерухомості. Читайте також: ТОП агентств нерухомості в Києві.