На початок 2023 року у світовій мережі було майже (чи трохи більше, точну цифру вказати неможливо, оскільки їхня кількість щодня змінюється) двох мільярдів сайтів. Тобто один веб-ресурс припадає на кожних чотирьох жителів планети. А якщо не рахувати тих, які «під стіл пішки ходять» або взагалі не користуються комп’ютерами, то вийде навіть один на дві-три особи. Скільки ж сил, коштів та часу треба витратити, щоб вийти в лідери серед такої величезної кількості конкурентів!
Хто вони, володарі перших місць? Компанія SimilarWeb проводить регулярне дослідження диджитал-простору. Її співробітники розробили рейтинг веб-ресурсів, що постійно оновлюється, — як загальний, так і з розбивкою за напрямками: пошукові системи, соціальні мережі, довідники, електронна комерція, стрим, подорожі і навіть сайти для дорослих. Ранжування будується на основі висновків, отриманих в результаті збору даних за допомогою спеціалізованих додатків та їх подальшого аналізу. Підсумкові таблиці дають можливість порівняти між собою велику кількість проєктів щодо таких показників як цифровий трафік, взаємодія, скільки часу в середньому користувачі присутні на сайті тощо.
Користуючись цими дослідженнями, можна проаналізувати кожен напрямок у Мережі. І з будь-якого веб-ресурсу визначити його положення щодо конкурентів, оцінити стійкість ринкової позиції, перспективи тощо. Це розширює можливості бізнесу, допомагає приймати правильні рішення, відкриває перспективні шляхи розвитку та позитивно впливає на зростання продажів.
Загальний рейтинг сайтів світу
Загальний рейтинг сайтів від SimilarWeb станом на квітень 2023 виглядає так:
На екрані виводяться перші 50 позицій, хоча внизу є кнопка «Подивитися весь список». Стовпці у таблиці мають таке значення:
- Місце сайту у рейтингу.
- Адреса веб-ресурсу.
- Категорія, до якої належить проєкт.
- Зміна рейтингу, порівняно з попереднім місяцем. Знак “=” показує, що позиція залишилася незмінною.
- Середній час, проведений користувачами за одне відвідування.
- Середня кількість сторінок веб-ресурсу, переглянутих за одне відвідування.
- Відсоток відвідувачів, які переглядають лише одну сторінку сайту, перш ніж залишити його.
Над таблицею розташовуються кнопки, за допомогою яких можна скласти рейтинг сайтів за категорією або країною. Там праворуч — дата складання. Для отримання загального рейтингу сайтів по Україні достатньо вибрати відповідну опцію (повна версія надається після реєстрації).
ТОП-10 сайтів України за даними SimilarWeb:
Перша десятка практично статична, рідко відбуваються зміни. Наприклад sinoptik і ukr.net зробили рокірування між собою, та olx.ua з censor.net в дві позиції.
Друга 10-ка сайтів України за популярністю:
Бачимо ріст популярності порталів з пронозу погоди.
Третя 10-ка сайтів України:
Перші шпальти і в трендах обговорень — штучний інтелект і ChatGPT, що відображено зростанням ресурсу openai.com. Ілон Маск також не втрачає часу, залучаючи увагу до свого ресурсу Twitter.
Четверта 10-ка сайтів України:
Трошки зріс сайт для дорослих і зайняв 33-те місце, хоча у світовому рейтингу він на 12-му. Все ж таки в українців більше насущних питань ніж у світової спільноти взагалі.
П’ята 10-ка сайтів України:
П’ята 10-ка підтверджує тенденцію зростання інтересу до погодних порталів, а також бачимо зріст DeepStateMap.Live — інтерактивна онлайн мапа бойових дій в Україні, яка дає можливість стежити за змінами лінії фронту та перебігом воєнних дій російсько-української війни.
Українські пріоритети
Перші три місця в обох рейтингах, світовому та українському, посідають одні й ті самі сайти. У лідерах — пошукова система google.com. Далі йдуть відеосервіс youtube.com та соціальна мережа facebook.com. А потім починаються розбіжності. Причому невідповідності здебільшого пояснюються саме ситуацією в нашій країні.
Якщо ж вести мову лише про Україну, тобто про те, як змінюються переваги громадян щодо тематики веб-ресурсів, то за підсумками 2022 року можна виділити кілька основних напрямків:
- Дуже серйозний стрибок у рейтингу сайтів новин. У першій півсотні ukr.net, pravda.com.ua, obozrevatel.com, censor.net, alerts.in.ua, korrespondent.net, tsn.ua та інші. Подібна тенденція легко зрозуміла. Військові дії не припиняються. Якийсь час на фронті було певне затишшя, потім почався широко розрекламований наступ ворога, наші герої його успішно стримують і про це повідомляють численні ЗМІ. Зрозуміло, народ хоче бути в курсі того, що відбувається. Як, втім, і за всіх часів у подібних ситуаціях. Читайте: ТОП новинних каналів та сайтів або де українці читають новини.
- Після спаду на початку військових дій знову зростає популярність торгових майданчиків та маркетплейсів: olx.ua, prom.ua, rozetka.com.ua, epicentrk.ua тощо. Причиною тому став торішній контрнаступ українських військ із подальшою стабілізацією обстановки в тому сенсі, що на півночі фронт ліквідовано, на заході — відсунуто, Херсон звільнено і, найголовніше, вже ніхто не сумнівається у перемозі. Люди заспокоїлися і поступово повертаються до колишнього життя. У тому числі і до покупок у мережі.
- Як і раніше, на високих позиціях сайти соціальних мереж. Тут ситуація аналогічна до ЗМІ, з деякою поправкою. Ці веб-ресурси за кількістю відвідувачів ні в чому не поступаються проєктам новин, а нерідко навіть перевершують їх. З одного боку, людей приваблює живе спілкування, з іншого боку — вони розуміють, що офіційні рупори всієї правди не скажуть за визначенням.
- Потроху піднімаються веб-ресурси категорій «розваги», «фільми» та «азартні ігри». Тут також усе ясно. Навіть у лихоліття людині потрібна якась віддушина. А в останньому випадку відіграє роль ще й дуже потужна реклама букмекерських контор. До речі, це є показник. Якщо вони вклалися у солідну рекламну кампанію, отже їхні аналітики щодо українців зробили висновок, що стрес перших тижнів вторгнення позаду, і можна пропонувати свої послуги.
- “На висоті” виявився sinoptik.ua, підтягнувся gismeteo.ua. І тут зрозуміло, погода — це традиційно цікава тема. Ще одна причина полягає в тому, що контрнаступ наших військ багато в чому залежить від закінчення бездоріжжя.
- Дев’яте місце заблокованого в Україні yandex.ru викликає подив. Так, звичайно, демократія, свобода вибору, але не настільки ж.
Загалом життя потроху налагоджується. Хоча проблем ще дуже багато. Але ми віримо в нашу перемогу, це головне, а все інше питання часу.