Термін “коворкінг” застосовується у двох сенсах. Загалом, це організація роботи людей, зайнятих інтелектуальною діяльністю в різних напрямках в одному більш-менш великому приміщенні, обладнаному всім необхідним. Якщо ж говорити конкретніше, це офіс для колективної чи індивідуальної роботи, зазвичай з комп’ютером.
Причин появи коворкингових центрів було кілька. З одного боку, у суспільстві зростає кількість творчої інтелігенції, підвищується її роль у виробничих процесах. Для стартапів та представників креативного дрібного, а нерідко й середнього бізнесу, важливо мати місце, де можна вирішувати питання у зручній обстановці. Сюди ж можна зарахувати збільшення частки аутсорсингу — не всі мають можливість спокійно працювати вдома. З іншого боку, за оренду офісу треба віддати пристойні гроші. Для фрілансерів і підприємців-початківців це недоцільно.
Коворкінги пропонують зручне рішення. Це центри, у яких можна порівняно недорого орендувати на певний час робоче місце. Плата за кілька годин роботи зазвичай вища, ніж місячний абонемент. У деякі заклади можна прийти “без нічого”, там пропонують повний комплект обладнання: ноутбук чи комп’ютер, принтер та сканер. Також надають додаткові послуги.
ТОП коворкінгів у Києві
У зв’язку з відомими подіями в нашій країні розглядатимуться лише ті коворкінги, які забезпечують роботу своїх відвідувачів навіть при відключеннях світла. Всі великі коворкінги столиці мають генератори та укриття. У в пакет послуг кожного, за рідкісним винятком, входить швидкісний інтернет, принтер, сканер, кава, чай та снеки, мітинг-рум та скайп-бокси, кухня, душова. А також послуги клінінгу та охорони. Може бути лаундж-зона, спортзал, переговорна кімната та капсули для сну. Багато коворкінгів надають відвідувачам безкоштовний тестовий день (Platforma — 4 години). З найбільших закладів столиці можна назвати такі:
Creative States
Кожен із трьох київських колективних офісів має унікальний дизайн. Є локальні електромережі, найближчим часом планується підключення Starlink. Кухня пропонує готові страви, надаються послуги зі збирання та охорони. У критичних випадках тут можна залишитись на ніч. Вартість робочого дня — $30, на місяць — $270. За офіс на 25 осіб треба буде щомісяця віддати від $450.
Creative Quarter
У цій мережі також три локації. Кожна обладнана оптоволоконними лініями від 10 провайдерів. Відвідувачам надають капсули для сну, у душових є рушники та фени. Є послуги охорони та клінінгу. Розцінки: 1 день — $30-50, 1 місяць — $300-400. Якщо резидент бажає, щоб за ним закріпили стіл, то за це доведеться доплатити $50.
Platforma
Ця мережа має дві локації, одна з яких на лівому березі Дніпра. Є три електрокабелі, послуги надають два провайдери. Вартість різна. У Leonardo за місяць беруть від $180, за закріплене місце треба доплатити $20. В Artzavod відвідування коштуватиме $85 на місяць, фіксований стіл в Open Space — $150. Переговорні кімнати на 4-12 місць відкриті для нерезидентів, пропонуються зі знижкою ($10 та $8 за годину відповідно), але без доступу до душової та кухні.
ТСЕН
У цій мережі чотири локації, у кожній по два підключення до інтернету. На додаток до генераторів та сховищ, всі співробітники пройшли курс навчання з тактичної медицини. У переговорних кімнатах забезпечено гарну звукоізоляцію. Оренда робочого місця без фіксації коштує 3,5 тис. грн з мінімальною присутністю 40 годин. Безлімітний місячний абонемент коштує 6 тис. грн, із закріпленням місця у кабінеті — 7 тис. грн. Можна взяти офіс на шістьох, це коштуватиме $2.5 тис., на п’ятнадцять осіб вийде більш ніж удвічі дорожче, $5,8 тис.
Beeworking
Тут два коворкінги, у кожному по два провайдери та Starlink. Є IT-підтримка. Щомісячна плата за робоче місце становить $120, фіксований стіл Open Space обійдеться в $150, оренда офісу коштує $200. Можна за $10 за годину зняти кімнату для переговорів. Працює цілодобово. Резиденти можуть відпочити в ігровій кімнаті (настільний футбол, теніс, PS5).
Kooperativ
Це колективний офіс у центрі столиці. Безперебійну роботу забезпечують два провайдери, дві лінії електропередач та Starlink. Притулок розташований поблизу. Особливістю можна вважати різноманітність пакетів на відвідування: робота протягом одного дня коштує $20, за тиждень треба заплатити $100, місячний квиток коштуватиме $200. Якщо клієнт побажає закріпити за собою місце, це йому обійдеться в $250. Крім того, абонемент на 10 днів, дійсний протягом двох місяців, коштує $200. Індивідуальний офіс — $300 на місяць за людину. Працює цілодобово. На оренду приміщень для проведення заходів є знижки.
IC coworking
Заклад із двома інтернет-провайдерами розташований на Оболоні, біля станції метро. Притулок знаходиться у підземному паркінгу. Є стоянка для автомобілів та велосипедів, бокси для зберігання речей, зарядка для електромобілів. Тут також є різні пропозиції. Оренда робочого місця на 1 день коштує 400 грн, на місяць — 4000 грн, із закріпленням столу — на 1000 грн дорожче. За 2000 грн можна взяти абонемент на 50 годин протягом 2 місяців або за 3000 грн — на 100 годин за 3 місяці. Вартість найму офісу залежить від кількості присутніх. Наприклад, для восьми осіб на день це коштуватиме 2,2 тис. грн, на тиждень — 8,5 тис. грн, на місяць — 32 тис. грн.
Окрім платних коворкінгів, є безкоштовні. Наприклад, в «Епіцентрі» на Почайній працює коворкінговий хаб на 300 місць із постійним освітленням та стабільним інтернетом. Туди можна приходити із дітьми. Для маленьких відвідувачів передбачено зону відпочинку. Також є коворкінг-зони в ТРЦ “Даринок”, “Проспект”, “РайОН”, ЦУМ, “Ocean Plaza”, “Respublika Park”, “Dream yellow”.
Перспективи коворкінгу в Україні
Серед стартапів та креативних бізнесів досить чітко проглядається перевага коворкінгів традиційним офісним приміщенням. Очікується, що ця тенденція згодом посилюватиметься, оскільки компанії намагаються знизити витрати на довгострокову оренду, а персонал залучає зручність нових робочих місць. Великі IT-компанії, що стрімко розвиваються, набирають нових співробітників і традиційні офіси вже не в змозі задовольнити їх запити. Більше того, з 2021 року з’явився інтерес до коворкінгів із боку державних установ — це пов’язано з бажанням створити в колективі сприятливу атмосферу та підняти мотивацію службовців.
Все більш важливим моментом при виборі коворкінгу стає його розташування. З початку пандемії люди навчилися ще більше цінувати час. Вони не хочуть витрачати його на те, щоб дістатися робочого місця. Добре, якщо біля колективного офісу є зручна транспортна розв’язка чи станція метро. Мають переваги й ті заклади, які знаходяться у зоні із розвиненою інфраструктурою. Це зручно, коли поряд кафе, ресторан, магазини чи спортзал. Останнім часом спостерігається прагнення орендувати приміщення біля парку чи хоча б невеликого скверу. Тоді у людей з’являється можливість бути ближчими до природи не тільки після роботи, але навіть протягом дня.
Звісно, війна порушила багато планів. Однак життя продовжується. Тому в подальшому розвитку сегмента коворкінгів, нехай спочатку навіть дещо меншими темпами, немає жодних сумнівів.