Вже точно відомо, що Україна отримає три комплекси Patriot, які називають найпотужнішими в світі системами протиповітряної та протиракетної оборони. Хто виробляє ці ЗРК? Як і коли з’явилася ідея розробки? Чому першу версію Patriot довелося переробляти? Докладніше про все — в статті.
8 фактів з історії виробника Patriot
Виробник комплексів Patriot, американська Raytheon Technologies Corporation, є одним з найбільших в світі гравців на ринку аерокосмічної та оборонної промисловості, крупним військовим підрядником та постачальником розвідувальних послуг. Серед її продукції — авіаційні двигуни, керовані ракети, системи ППО, супутники, дрони, засоби кібербезпеки та багато іншого.
Офіційно Raytheon Technologies Corporation — молода компанія, яка утворилася у 2020 року в результаті злиття Raytheon Company та United Technologies Corporation. Але насправді історія кожної з них налічує близько сотні років. Нижче — ключові факти з неї:
- Все почалося з електронної лампи. У 1922 році троє американських інженерів заснували American Appliance Company, що спеціалізувалася на електроніці. Компанія розробила «газовий випрямляч» (газотрон) — електронну лампу, що перетворювала змінний струм на постійний для радіоприймачів. Лампу назвали Raytheon («світло богів»). У 1925 році це слово стало назвою компанії.
- На початку Другої світової війни англійські фізики винайшли генератор мікрохвиль — магнетрон, завдяки чому радари стали краще виявляти ворожі літаки. Почалося масове виробництво цих пристроїв. В США першим та найбільшим їх виробником стала Raytheon Manufacturing Company. До кінця війни доля вироблених компанією магнетронів на світовому ринку становила близько 80 відсотків. Також Raytheon став одним з перших виробляти корабельні радіолокаційні системи, зокрема, для виявлення підводних човнів.
- Маючи досвід роботи з мікрохвилями, в Raytheon зрозуміли, що їх можна використовувати і для побутових потреб, наприклад, розігрівання їжі. Вже у 1947 році компанія представила першу мікрохвильову піч Radarange для комерційного використання. За 20 років Raytheon почала продавати першу настільну побутову мікрохвильовку і згодом стала домінуючим виробником цих пристроїв на американському ринку.
- Щоби розширювати технічні можливості, Raytheon купувала компанії, що спеціалізувалися на електроніці. У 1945 році, після придбання Submarine Signal Company (провідного виробника морського обладнання для безпеки), в Raytheon почали розробляти першу систему наведення для ракети, здатної перехопити ціль, що летить. У 1950 році їхня ракета Lark стала першою подібною зброєю, яка знищила літак-мішень у польоті.
- Згодом Raytheon стала провідним виробником ракет, зокрема — отримала військові контракти на розробку ракет «повітря-повітря Sparrow» і «земля-повітря Hawk».
- Історія другої складової Raytheon Technologies Corporation — United Technologies Corporation — почалася у 1929 році, коли Boeing Airplane & Transport Corporation Вільяма Боїнга об’єдналася з Pratt & Whitney Фредеріка Реншлера. Корпорація спеціалізувался на всіх аспектах авіації, зокрема, виробництві двигунів і літаків, а також обслуговуванні авіаційних ринків (цивільних та військових).
- Під час Другої світової війни United Aircraft була одним із основних військових підрядників в США. Пізніше компанія стала виробляти реактивні двигуни та гелікоптери. Один з реактивних двигунів, Pratt & Whitney J57, розроблений у 50-х, протягом кількох років вважали найпотужнішим на ринку.
- У 1961 році, після злиття з Capital Airlines, United став найбільшим авіаперевізником на заході та утримував цей статус протягом кількох десятиліть.
Розробка Patriot: більше 20 років від ідеї до реалізації
На момент написання цієї статті вже достеменно відомо, що Україна отримає три ЗРК Patriot: від США, Німеччини та Нідерландів. Не виключено, що найближчим часом до них доєднаються ще кілька країн. Ось основне, що треба знати про ці комплекси:
- За даними Raytheon, Patriot є найпотужнішою у світі системою протиповітряної та протиракетної оборони, яка забезпечує захист від повного спектру сучасних загроз, включаючи літаки, тактичні балістичні ракети, крилаті ракети та безпілотники.
- Вартість однієї батареї Patriot становить понад 1 мільярд доларів.
- Назва Patriot розшифровується як Phased Array Tracking Radar to Intercept on Target («радар стеження з фазованою решіткою для перехоплення цілі»). Це основний радіолокаційний компонент системи.
- Patriot є основою протиповітряної та протиракетної оборони для 18 країн: окрім США, це Нідерланди, Німеччина, Японія, Ізраїль, Йорданія, Саудівська Аравія, Кувейт, Тайвань, Греція, Іспанія, Південна Корея, ОАЕ, Катар, Румунія, Швеція, Польща та Бахрейн.
Історія Patriot налічує кілька десятиліть
У 1963 році в США стартувала розробка нової системи протиповітряної оборони наземного базування на заміну застарілим Nike Hercules і Improved Hawk. Нова система мала бути мобільною та успішно діяти проти загроз авіації та балістичних ракет малої дальності.
Головним підрядником обрали компанію Raytheon. Її інженерну розробку схвалили в 1972 році, а обмежене виробництво розпочали у 1980-му. Але доволі швидко з’ясувалося, що початкова версія Patriot має низьку продуктивність та не може протистояти балістичним ракетам.
Між тим в США були занепокоєні потенційними атаками радянських тактичних балістичних ракет у Східній Європі. Йшлося про зенітно-ракетні комплекси С-300, що за класифікацією НАТО називаються SA-12A (Gladiator) і SA-X-12B (Giant). Перед виробником Patriot поставили задачу такі ракети перехоплювати.
У середині 80-х з’явилася перша модифікація Patriot, PAC-1, що могла перехоплювати кілька балістичних ракет малої дальності. Розгортання PAC-1 в американській армії було завершено в 1989 році.
В найближче десятиріччя Patriot пережив ще дві модифікації. PAC-2 стосувався апаратного забезпечення (новий детонатор і більш важкі фрагменти боєголовки). А РАС-3 став найбільш значущим вдосконалення системи: Patriot отримав новий перехоплювач з технологією hit-to-kill, який здатен вражати повітряні цілі прямими ударами.
Вперше Patriot був використаний в бойових діях під час війни в Перській затоці 1991 року. На момент початку війни було виготовлено лише декілька ракет PAC-2: виробництво довелося екстрено прискорювати, щоби відповідати нагальним потребам.
Хоча під час війни в Перській затоці в роботі Patriot були збої, згодом комплекс декілька разів удосконалювали. Після цього ЗРК успішно використовували у війнах в Іраку, Ємені, а також під час оборонних операцій в Ізраїлі.
Скоріш за все, вже навесні 2023 року Patriot продемонструє свої можливості і в Україні. Навчання українських військових на військовій базі в американській Оклахомі, яке вже розпочалося в середині січня, йде прискореними темпами: замість мінімальних 10 місяців воно має зайняти всього 10 тижнів.