Для віддаленої роботи кордонів немає, тому українці зараз активно опановують диджитал-напрями та працевлаштовуються не лише в українські, але й в іноземні ІТ-компанії. Це можливість отримати унікальний досвід, потенційно вийти на інший фінансовий рівень та підтримати економіку України.
Чому Ізраїль?
Ізраїль є одним з гігантів індустрії, який надає багато можливостей як для фахівців технічного, так і нетехнічного ІТ.
Стартап-екосистема Ізраїля є третьою за величиною у світі, після Сан-Франциско та Нью-Йорка.. Станом на квітень 2023 року в країні зареєстровано 9 093 ІТ-компаній.
Значна частина ВВП — 18% припадає на високотехнологічний сектор. Також одним з пріоритетів сфери є розробка стартапів, які допомагають армії та поліції. Приблизно 14% населення працює у IT-секторі: це 335 тисячі з 9 мільйонів людей. Ізраїльська економіка залежить від ІТ, бо 50% експорту країни складають продукти індустрії.
Тобто, високотехнологічний сектор є дуже значущим для економіки країни. Тож навіть дітей навчають основам інформаційних технологій з молодшої школи. Освітній акцент на високі технології є необхідністю, адже постійне збільшення та розвиток індустрії вимагає залучення людей. Країна в останні роки зіштовхнулася з проблемою дефіциту кадрів, тому активно наймає їх за кордоном. В ІТ-компаніях Ізраїлю наразі працює приблизно 15000 українців.
Проблема для Ізраїлю все ще актуальна, а українські спеціалісти в галузі ІТ вже здобули собі достойну репутацію у світі. Адже навіть попри повномасштабне вторгнення, 17 українських ІТ-компаній у 2023 році потрапили до рейтингу 100 найкращих аутсорсерів світу. Тому близько 45% Ізраїльських ІТ-компаній працюють на аутсорсі з українцями й планують наймати їх надалі. Вища освіта для працедавців не є головним критерієм, якщо людина має потрібні професійні навички та особистісні якості. Після якісних курсів влаштуватися в одну з ізраїльських компаній цілком можливо.
Команда української компанії кар’єрного розвитку в діджитал Choice31 працює над працевлаштуванням студентів за кордоном. Ми звернули увагу на ізраїльський напрям, тож почали досліджувати, шукати там партнерів. І набрали низку корисних порад про пошук роботи там, чим радо ділимось.
Чи потрібно знати іврит?
Ізраїль є багатомовною країною, на вулицях якої можна почути іврит, арабську, французьку, англійську, їдиш та інші мови. Офіційною державною мовою в Ізраїлі є іврит. При цьому не всі працедавці вимагають вільного володіння. Але працівників, які знають іврит, дуже цінують. Важливо почати його вчити для отримання роботи в ізраїльській ІТ-компанії, бо якщо не вся комунікація та ресурси будуть на івриті, то частина — точно.
Для роботи в ІТ-компанії мастхев — знання англійської. В Ізраїлі вона також є популярною мовою міжнародного спілкування. Приблизно 73% ізраїльтян володіють розмовною англійською.
Вся комунікація з іноземними партнерами ведеться саме англійською. Тому якщо ви не знаєте івриту, будьте впевнені, що з Fluent English ви отримаєте роботу.
Особливості менталітету та культури: будь “хуцпа”!
Тут зібрані основні моменти, на важливості яких наголошують саме працедавці з Ізраїлю.
1. Інша культура — інші правила
Особливості ізраїльської культури та менталітету впливають на деякі робочі моменти, тому краще дізнатися про них завчасно.
- В Ізраїлі варто ставити прямі запитання, щоб отримувати на них чіткі відповіді, відстоювати свою точку зору. Така сукупність рис характеру називається “хуцпа” (з їдишу — “зухвалість”). Саме така особливість спілкування сприяє пошуку та впровадженню інноваційних рішень в ІТ. Під час інтерв’ю не варто бути зухвалим. Чесність та прямолінійність будуть гарною тактикою.
- Ізраїльтяни толерантно ставляться до помилок, тому не бійтесь визнавати свої. Для них це цінний досвід та частина розвитку як компанії, так і людини. А от відсутність будь-яких мінусів на кар’єрному шляху може навести на думку, що кандидат не до кінця чесний.
- Познайомитися з працедавцем та потенційними колегами особисто, наприклад, в соцмережах. Будуйте особисті відносини: в Ізраїлі навіть в бізнесі віддають перевагу тим людям, яких знають і яким довіряють.
- В п’ятницю ізраїльтяни зазвичай працюють до 12:00. При цьому не дивуйтесь, якщо вам призначать інтерв’ю зранку в неділю — в Ізраїлі це перший робочий день. А от часовий пояс в України та Ізраїля один, що дуже зручно. Підлаштовувати графіки, як з американськими працедавцями, не потрібно.
2. Резюме
Створюйте резюме англійською. Якщо володієте івритом, можете подавати резюме цією мовою. В цілому правила універсальні:
- До кожного досвіду роботи додавайте навички, які були для неї необхідні;
- Не потрібно розписувати нерелевантний досвід;
- Вкажіть причину довгої перерви або частих змін роботи, бо такі пробіли можуть характеризувати вас в очах працедавця як ненадійного кандидата;
- Не варто прикрашати та приписувати собі ті якості та навички, яких ви не маєте.
3. Підготовка до інтерв’ю
В день, коли запланована співбесіда, важливо ретельно підготуватися, щоб уникнути непорозумінь:
- Вивчіть опис та вимоги вакансії. Подумайте, які з ваших навичок та особистих якостей будуть корисними саме для цього працедавця. Для ізраїльтян м’які навички так само важливі, як і професійні, тому будьте готові до того, що ви будете їх обговорювати;
- Обізнаність та зацікавленість допоможуть створити позитивне враження. Ознайомтесь з діяльністю компанії: продуктами, послугами, цільовою аудиторією та ринком експорту; почитайте про CEO компанії, офіси в інших країнах, технології, з якими компанія працює;
- Підготуйте питання заздалегідь. В Ізраїлі цінять комунікативність та відкритість, але при цьому не забувайте уважно слухати відповіді іншої сторони;
- Підключайтесь до відеоконференції вчасно, оберіть тихе місце. Не варто підключатись до співбесіди із кафе чи людних закладів.
4. Ресурси для пошуку роботи
Розміщуйте резюме усюди, де його зможуть знайти ізраїльські рекрутери. Пошук кандидатів досить активний, тому дозвольте їм знайти саме вас:
- LinkedIn — популярна у світі ділова соцмережа. Підписуйтесь на цікаві для вас компанії, знайомтесь з потенційними колегами, шукайте вакансії. Активно займайтесь своїм профілем;
- JOBITT — ізраїльський сервіс з українським корінням: анонімний пошук роботи у сфері диджитал та ІТ, дає можливість знайти вакансії в Україні та за кордоном;
- Indeed — система глобального пошуку роботи з простим інтерфейсом;
- Шукайте пропозиції в соцмережах, створюйте робочі профілі, пишіть компаніям напряму, проглядайте вакансії на сайтах компаній.
Крім того, провайдери освітніх програм можуть також допомагати із працевлаштуванням. Наразі в Choice31 реалізована партнерська програма, де ми допомагаємо студентам із працевлаштуванням в Ізраїлі. Тож працевлаштуватися в іноземну ІТ-компанію може кожен, хто шукає можливості, знає та поважає особливості країни-працедавця. До того ж в Ізраїлі зацікавлені в українських кадрах та активно йдуть назустріч спеціалістам з різним рівнем досвіду.