До вас нікому немає діла, поки ви з себе нічого не уявляєте, — І. Кант
У нас ніхто не знає про мережу Parler, хоча в США вона досить популярна. Це молода соціальна мережа, створена в 2018 випускниками Денвера університету Джоном Матц і Джаредом Томсоном. Сталося так, що 11 січня соцмережа Parler була закрита на хмарному хостингу, який вона орендувала у Amazon.
Чому і як це сталося — читайте далі
Ідеологія і фінанси
Головна ідея Parler — відсутність модерації, тобто кожен може писати те, що хоче. Чому це цікаво? Тому що така політика приводить свою цільову аудиторію і відповідно дивіденди. Відсутність модерації — здорово звучить, чи не так? І не дивно, що мережа стала притулком для “онлайн-вигнанців” з різних країн. Ось як це було.
Злети перед падінням Parler
Перший раз Parler «вистрілила» в кінці 2018 року, коли її прорекламувала відома консервативна активістка в своєму Твіттері. Це разом дало плюс 40 тис. користувачів. Малопотужні (на той час) сервери здригалися в екстазі від напливу реєстрантів. Молода мережа бурхливо почала зростати.
Другий раз сервери були не на жарт схвильовані в середині 2019 р. На цей раз прийшли 200 тис. користувачів з Саудівської Аравії. Це були прихильники принца Мухаммеда ібн Салмана, вигнані з Твіттера. Принц — відомий нетолерантний політичний діяч.
Третій раз відбулася навала бразильців, під проводом президента Жаіра Болсонару, відомого своєю радикальною позицією.
Всього аудиторія мережі за два роки зросла до 10 млн. людей. Parler із задоволенням приймала знедолених, тих, хто став небажаний для Твіттера, Інстаграм, Фейсбуку та інших соцмереж. Йдеться про правих і ультраправих, ковід-дисидентів, нетолерантних, гомофобів і гетерофілів.
На хвилиночку, 10 млн. користувачів — це явний успіх!
Parler зайняв 1-е місце серед додатків для iPhone в категорії News, випередивши Twitter і Reddit. Причому співробітників всього 30.
Лагодимо одне — ламається інше, — поскаржився The Wall Street Journal (WSJ) співзасновник Parler Джон Матц.
Але ось прийшов час виборів президента США. Трамп, відомий своєю радикальністю, писав у Твіттері неакуратно і відверто радикальні речі. Не дивно що незабаром він залишився без акаунтів в соціальних мережах -Twitter, Facebook, Instagram, Snapchat і навіть маловідомої Twitch. Через короткий час для нього закрили YouTube, Pinterest, Discord.
Були заблоковані акаунти не тільки самого президента, а й значної кількості його прихильників. Логічно, що всі вони зібралися і пішли в підпілля, де можна спокійно поговорити.
Сервери Parler знову були перевантажені хвилею відвідувачів.
Власникам Parler останні кілька місяців нагадували про необхідність видаляти заклики до насильства, проте їх поширення в соцмережі продовжилися.
Нам відомо про публікації в додатку Parler, спрямованих на розпалювання безперервного насильства в США, — відзначили в Google.
Пізніше Google оголосив, що заблокував додаток Parler в своєму магазині додатків. Слідом за цим, Apple також видалила Parler зі свого AppleStore.
Останнім ударом в боротьбі було видалення соцмережі з веб-хостингу Amazone.
Ось так Соцмережа зробила ставку на зростання, здавалося, виграла, але в підсумку програла.
Керівники Парлера, в свою чергу, подали в суд на Amazon за недотримання договорів і монополію, але скільки це триватиме — невідомо.
Які висновки можна зробити з цієї історії? — Взагалі-то різні, але вважаю, що соцмережі, як бізнес-простір або зони дозвілля повинні бути вільні від політики настільки, наскільки це взагалі можливо.
Розмови користувачів, звичайно, були є і будуть, але тут мова йде про спеціалізовану, вузьконаправлену політичну діяльність. Ставка на 1 партію або напрямок ризиковане рішення, Parler воно призвело до краху.