Планові щеплення — завжди стрес для дітей та батьків, але ця процедура забезпечує груповий та особистий імунітет, тому є обов’язковою для проведення. Щоб вакцинація не стала негативним досвідом, достатньо скористатися кількома порадами.
Загальні рекомендації
Перед проведенням вакцинації дитину обов’язково огляне сімейний лікар або педіатр. Знайти кваліфікованого фахівця можна в клініці «Веселка», для цього замовте зворотний зв’язок на сайті https:/veselka.clinic/ та отримайте розгорнуту консультацію менеджера.
Як підготувати дитину до щеплення:
- за день-два до процедури — скоротити фізичні навантаження, уникати стресів, перегріву та переохолодження, далеких мандрівок;
- легке харчування без надлишку смаженого, гострого, жирного, солодкого допоможе налаштувати організм на здорову реакцію;
- мінімум за день до вакцинації уникайте харчових алергенів — цитрусових, шоколаду, меду, горіхів;
- якщо дитина постійно приймає певні ліки — педіатр має знати про це до щеплення, можливо, вам порадять зробити паузу в терапії.
Не намагайтеся приховати хворобливий стан дитини від лікаря: навіть незначний нежить чи непомітний висип — привід перенести процедуру на інший час.
Психологічна підготовка до щеплення
Дуже важливий компонент підготовки до вакцинації маленької дитини — психологічний, саме його батьки інколи залишають поза увагою. Щоб пацієнта не довелося тягнути в маніпуляційний кабінет силоміць, варто заздалегідь обговорити майбутнє щеплення.
- Поясніть, що таке вакцина та як вона працює. Розкажіть покроково, що буде робити лікар чи медична сестра, зупиніться на деталях. Щоб дитина не боялася вигляду шприца — придбайте декілька та використовуйте в іграх, для творчості тощо. Молодшим дітям можна показати тематичні відео або мультфільми про вакцинацію.
- Не знецінюйте емоції дитини. Якщо присутній страх — це нормальна реакція, яка не має викликати подиву, насмішки чи гніву.
- Не намагайтеся надурити дитину, розповідаючи, що укол — безболісний, або не попередивши про візит на щеплення. Інакше процедура стане неприємною несподіванкою, і стресу буде значно більше.
- Улюблена іграшка — вірний друг, який завжди розрадить, тож прихопіть її на процедуру.
Старші діти рідше бояться уколів та краще поінформовані про необхідність щеплень, але підтримка батьків теж не буде зайвою.
Що робити після процедури
Якщо не спостерігається реакції на щеплення — достатньо на день зберегти режим легкого харчування та знижених фізичних навантажень. Після вакцинації можуть спостерігатися побічні дії: почервоніння, ущільнення на місці ін’єкції, загальна слабкість, сонливість, втрата апетиту, підвищення температури до 38–38,5 градусів. Такі явища є цілком нормальними та не свідчать про небезпечні відхилення. Лікар зазвичай призначає ібупрофен або парацетамол у дозі та формі, що відповідають вікові дитини.