На рубежі ХХ-ХХІ століть у переліку побутової техніки з’явився новий виріб. Симпатичні роботи-пилососи наблизили «технологічний рай», в якому людина лежить на дивані та натискає кнопки, а машини за нього працюють. Ну, принаймні так нам було обіцяно. Насправді перші моделі виявилися просто дорогими самохідними іграшками. Але час минав, пристрої вдосконалювалися і зараз уже можна купити ефективного помічника для такої нецікавої роботи, як регулярне прибирання.
Принцип дії
Після включення в роботу пилосос починає рухатися кімнатою. Торцеві щітки збирають сміття та подають його до прибирального блоку. Там стоїть турбощітка у вигляді циліндра. Вона чистить підлогу інтенсивніше. Вакуумний насос проганяє повітря через фільтр, бруд осідає у сміттєзбірнику. Якщо в задній частині є серветка з мікрофібри, робиться ще й вологе прибирання.
Коли батарея розряджається до мінімуму, робот під’їжджає до бази та стає на підзарядку. Відновивши потенціал, він продовжує збирання. База може працювати в режимі самоочищення — видаляє зі сміттєзбірника забруднення. Якщо пилосос розрахований на вологе прибирання, вона ще й промиває насадку.
«Мозок» пилососа збирає інформацію від камер та сенсорів та аналізує її, після чого віддає відповідні команди. Чим краще ПЗ, тим робот розумніший і, отже, дорожчий. Щоправда, немає сенсу переплачувати за функції, які потім виявляться непотрібними. З іншого боку, дешевий пилосос упреться в ніжку столу і буксуватиме, поки не сяде батарея. А модель бізнес-класу об’їде перешкоду та ще й підміте навколо неї.
Навігація
Для визначення розташування та вибору маршруту роботи мають навігаційну систему. Вона складається з комплекту датчиків та основного модуля. Головним елементом може бути:
- Бампер пружний (м’якого торкання) з контактними сенсорами. Таку систему ставили на роботів перших поколінь, зараз майже не зустрічається. Навігація практично відсутня. Включений пилосос рухається у випадковому напрямку, поки не сяде батарея. Натрапивши на перешкоду, про що повідомляють контактні датчики, він повертає та їде далі. Цей варіант може підійти для невеликої кімнати, яка не захаращена меблями.
- ІЧ-датчики. Їх ставлять за бампером по всій довжині, за тонованим склом. У пізніших моделях роблять спеціальні щілини. Перешкоди видно з відстані до метра, робот сповільнюється або їх об’їжджає. Але інфрачервоні датчики не бачать чорні предмети, тому замість них іноді монтують УЗ-сенсори. Якість прибирання залежить від розміру кімнати та кількості перешкод.
- Гіроскопи + бампер з датчиками. Популярне рішення для бюджетних моделей. Добре підходить для однокімнатної квартири або студії із простою обстановкою. Робот може рухатися змійкою і не заїжджає на пройдені ділянки. Якість прибирання помітно вища, ніж у попередньому варіанті. Але не ідеальне, тому що положення апарату, його швидкість і траєкторія розраховуються приблизно, а карта малюється з низькою роздільною здатністю. На складних ділянках такий робот має проблеми.
- Гіроскоп з оптичним датчиком. Порівняно з попереднім, визначає пройдений шлях та покращує позиціонування, добре прибирає на більшій площі з більш складною обстановкою. Картка покращена, але точність сканування не ідеальна. Зустрічається рідко.
- Панорамна камера (візуальна навігація). Планування кімнати робот визначає за контурами стелі, за рахунок чого складає карту високої точності. Камера в корпус просто втоплена або стоїть під 45о, у другому випадку вона бачить великі предмети, що розташовані на маршруті.
- Лідар (LDS). Лазерна навігація — найдосконаліша і найпопулярніша на сьогодні. Координати об’єктів обчислюються за відображеним променем, карта виходить максимально точною. У цих моделей максимальна кількість датчиків та найширший функціонал. На корпусі є кругла вежа, хоча вже з’являються вироби із внутрішнім лідером. Є більш просунуті версії. LDS + DToF — лідер з модулем у бампері для виявлення середніх та великих об’єктів на підлозі. LDS + AIVI, ReactiveAl, 3Dian — лідар з модулем розпізнавання предметів, у тому числі дрібних. Останній є вигідним для кімнат з домашніми тваринами.
Керування
Найпростіший метод керування роботом — за допомогою кнопок на корпусі. Їх дві чи три штуки для основних команд. Другий варіант — пульт ДК. Застосовується рідко, в основному, коли людина не хоче (або не може, як у випадку з людьми похилого віку) розбиратися зі смартфоном.
Найбільш популярний спосіб керівництва — зі смартфона. На нього можна отримувати повідомлення про поточний стан (початок прибирання та його закінчення, заповнений бункер для пилу, помилка, що вискочила тощо). А також взаємодіяти з маршрутною картою, встановлювати віртуальний бар’єр, запускати віддалено, складати щоденний графік та інше.
Позитивні якості та недоліки роботів-пилососів
Плюси
Головна перевага робота-пилососа в тому, що він робить прибирання без участі людини, а отже економить йому сили і час. Крім того, цей пристрій:
- Працює за заданою програмою. Воно включається самостійно, це зручно для забудькуватих власників. Можна на тиждень виїхати, а робот все одно підтримуватиме чистоту.
- Експлуатується без проблем. Побутову техніку спеціально роблять простою та інтуїтивно зрозумілою, інакше її мало хто купуватиме. Отже, керувати пилососом легко, налаштування нескладні.
- Вимагає мінімального обслуговування. Досить іноді витягувати контейнер з пилом і витрушувати, чистити щітки і доливати воду. Про необхідність таких дій пилосос попереджає господаря.
- Має високу маневреність.
- Багато моделей розраховані не тільки на сухе, але і на вологе прибирання. Такий пилосос корисний для алергіків, він не тільки добре збирає пил, а й вичищає з килимів шерсть домашніх тварин.
- Не займає багато місця.
- Може працювати в режимі охорони. Передає відеоінформацію про рухомі об’єкти.
- Має сучасний вигляд, не псує дизайн приміщення, його не обов’язково десь ховати.
На ринку побутової техніки роботи-пилососи пропонуються у всіх цінових діапазонах, можна вибрати модель “на будь-який гаманець”. Запасні частини та комплектуючі коштують порівняно недорого.
Мінус
З основних недоліків слід зазначити, що бюджетні моделі не настільки маневрені, як дорожчі вироби. Через слабкі датчики вони іноді потрапляють у «пастки», щоразу їх доводиться звільняти. Відмити засохлу пляму проблематично. Сходами їздити пилосос не вміє, його треба носити по поверхах. Ну і перед прибиранням бажано звільнити підлогу від одягу, іграшок, проводів тощо.
Пристрій робота-пилососа
Акумулятор
АКБ на роботах-пилососах можуть бути:
- Ni-MH (Нікель-металгідридні). Зустрічаються рідко. Тривалість роботи близько 1000 циклів. Недолік: перед заряджанням батарея повинна бути повністю розрядженою, інакше почне втрачати ємність.
- Li-Ion (Літій-іонні). Найпопулярніші. До 1200 циклів.
- Li-Pol (Літій-полімерні). Легкі та безпечні, але дорогі. До 900 циклів.
Тривалість безперервної роботи залежить від ємності:
- До 2000 мАг — до 40 хвилин. Таких краще не брати.
- 2600 мАг — вистачає на 1-1,5 години.
- 3200 мАг — 1,5-2 години.
- 5200 мАг — 2-3 години.
У паспорті вказують час роботи за мінімального всмоктування на гладкій підлозі. Реальне виявиться у 1,5-2 рази менше.
Конструкція
Основні вузли та деталі:
- Корпус. Пилосос зроблений у формі шайби на трьох-чотирьох коліщатках. Рідше зустрічаються овоїдні та D-подібні моделі, вони краще вимітають пил по кутах. Діаметр становить 30 см (плюс-мінус), висота з лідером 98-105 мм, у решти — 75-90 мм. У низькопрофільних моделей — 55-60 мм. Перед покупкою треба визначити висоту меблевих ніжок у квартирі.
- Бампер. Найчастіше рухливий, але не обов’язково.
- Кнопки керування. Розташовані на корпусі. Можуть бути звичайними або сенсорними.
- Модуль навігації (див. вище).
- Віртуальна стіна. Пристрій виділення заборонених зон.
- Датчики розпізнавання предметів, перепаду висот, зіткнення, забруднення, гіроскопічні, лазерні та інші. Від них залежить орієнтація пилососу у просторі.
- Робочий блок з турбощіткою для килимів. Вона може бути класичною V-подібною (майже не застосовується), пелюстково-щетинним або у вигляді ребристого валика.
- Торцеві щітки для роботи у важкодоступних зонах. Краще, якщо вони силіконові з довгими повідками, на 5-6 мітелок.
- Контейнер для сміття. Об’єм 350-500 мл. Цього достатньо, все одно його доведеться чистити, інакше впаде сила всмоктування.
- Бак для води. Від ємності залежить площа вологого збирання.
- Ролики (колеса). Задні — ведучі, задають напрямок руху. Прогумовані вигідніше, ніж пластикові. Вони менш галасливі, пилосос краще рухається, долає краї килимів та пороги. Передній поворотний.
- Серветка з мікрофібри для вологого прибирання. Змочується вручну або автоматично.
- НЕРА-фільтр та фільтр грубої очистки.
- Акумулятор (див. вище).
- Двигун. Якщо сила всмоктування менше 600 Па, то пилосос тільки підмітатиме підлогу. На гладких покриттях достатньо до 1500 Па. На килимах з низьким ворсом — від 1500 Па. З середнім — 2000 Па і вище.
- Інформаційний екран. Зустрічається рідко, оскільки для керування зазвичай використовують смартфон.
З додаткових можливостей слід зазначити наявність УФ-лампи, можливість подолання порогів та відключення голосових підказок (згодом вони набридають). По розхідникам насамперед слід поцікавитися, чи є у продажу НЕРА-фільтри, щітки торця і форсунки для води.