За даними Мінфіну, на 1 грудня 2022 року в країні налічувалося 67 платоспроможних банківських установ. Три десятки з них є підприємства з іноземним капіталом, а у двадцяти двох зарубіжні кошти становлять 100%. Загальний баланс на ту саму дату дорівнює 2243915 млн. грн (+16708 млн. грн/+0,8%). Рентабельність активів 1,02% (+0,38), рентабельність капіталу 9,33% (+3,56).
За 3 квартали 44 банки завершили звітний період із загальним прибутком у сумі 25,6 млрд. грн (Дані НБУ). 23 установи виявилися збитковими, втрати становили 18,2 млрд. грн. Чистий прибуток по країні 7,4 млрд. грн. Це набагато менше порівняно з показниками за 9 місяців 2021 року, коли дохід становив 51,4 млрд. грн. Рентабельність капіталу за вказаний термін була 4,3% (роком раніше вона становила 32,1%). У чому причина такої динаміки? В основному, це наслідок зростання резервних відрахувань під шкоду через війну, як уже зазнаний, так і очікуваний. Обсяг резервів, сформованих банками з 1 січня 2022 року, 99,0 млрд. грн, причому 94,2% (93,3 млрд. грн) із цієї суми припало на ІІ-ІІ квартали.
За три квартали темпи збільшення відсоткового доходу (чистого) сповільнились. Нинішнього року зростання склало у річному обчисленні до 26%, тоді як роком раніше за січень-вересень було подолано планку 35%. Сталося це переважно через падіння відсоткових надходжень у роздрібному сегменті. Усі пам’ятають, як після російського вторгнення провідні банки, бажаючи підтримати населення України, надали позичальникам кредитні канікули. Багато фінансових організацій додатково знизили ставки щомісячних платежів за кредитами на споживчі товари.
За комісійними доходами тенденція аналогічна. Чистий за 9 місяців цього року впав на 16 г/р. Тоді як за три квартали минулого року було збільшення на 28 г/р. Агресія 24-го лютого призвела населення до жорстокого шоку, хоча згодом було відзначено певну стабілізацію загальної ситуації. Без остраху помилитися можна сказати, що банківські послуги в Україні поступово стають все більш затребуваними. Проте їхній рівень порівняно з досягненнями минулого року помітно нижчий, що безпосередньо впливає на отримання комісійних доходів.
Позитивним залишився операційний результат у банківській сфері. За три квартали на 78 р/с зріс чистий операційний прибуток до відрахувань до резервів. Зокрема, якщо рахувати лише за третій квартал, вона зафіксована на рівні 56,5 млрд. грн. У тому ж кварталі минулого року було 25,7 млрд. грн.
За словами голови Нацбанку О. Пишного, українські фінансові установи давно навчилися працювати досить ефективно. Вони спроможні точно прорахувати ринкові, процентні, операційні та кредитні ризики та на основі зроблених висновків диверсифікувати портфелі цінних паперів. Наочним підтвердженням ефективності бізнес-моделей найбільших банків країни є той факт, що грамотний аналіз та зважений підхід до ризиків дозволяє їм навіть попри вторгнення підтримувати операційну дохідність. У результаті на сьогоднішній день є тверда впевненість, що більшість фінансових структур можуть не просто пережити військове лихоліття, але після кризи самостійно вийти на колишні показники.
Ситуація у фінансовій сфері України відповідно до звіту НБУ
Незважаючи на те, що війна затягується і, як наслідок, банківські установи продовжують функціонувати у досить складних умовах, у фінансовому секторі здебільшого зберігається стабільність. Паніка 24.02 більше не повторюється, населення заспокоїлося, громадяни мають постійний доступ до своїх вкладів, регулярні платежі проводяться вчасно. Хоча очікувано знизився попит на послуги банків, а останні продовжують нести додаткові операційні та кредитні втрати.
Відповідно до звіту НБУ, який був опублікований на офіційному сайті цієї організації 27.12.22 р., щодо ситуації, що склалася у фінансовому секторі України на кінець року, можна зробити такі висновки:
- У країні, як і раніше, залишається досить сильна довіра до банків, причому не обов’язково із закордонним капіталом. З початку року цей напрямок був високоліквідним, хоча після 24.02 відзначено значний перекіс у плані надходження нових надходжень. У другому півріччі помітно знизилася частка депозитів у гривнях. Через це стала гіршою термінова структура фондування і, як наслідок, деякі фінансові установи виявилися менш стійкими до змін настроїв своїх вкладників. З позитивних моментів слід зазначити той факт, що банки змогли стабілізувати роботу навіть в умовах блекаутів, що час від часу повторюються. За рахунок цього було забезпечено стабільну роботу роздрібної мережі та постійне проведення платежів, що чимало сприяло збереженню довіри з боку населення на високому рівні. Однією з основних проблем для банків залишається підвищення рівня операційних ризиків.
- Скорочується банківський кредитний портфель. До того ж, якщо у сфері позик для бізнесу зниження відбувається відносно повільно, то у роздробі темпи падіння досить серйозні. Причина такого становища полягає у необхідності формування кредитних резервів. Крім того, банки змушені були погашати позики, видані раніше, а нових видач у тому ж обсязі не спостерігалося. Очікується подальше падіння попиту на кредити для населення через зниження споживчого попиту, перебоїв із подачею електроенергії та загальної низької економічної активності населення. В даний час кредитування підтримується переважно за рахунок державних програм.
- Найбільш високі ризики в банківській сфері — це збитки від кредитної діяльності. За даними за червень, майже п’ята частина портфеля за позиками знаходиться в зоні ризику або взагалі не працює. Кредитні втрати для банків значні та далеко не всі збитки визнані. Нестабільне постачання підприємств електроенергією негативно впливає на їх виробничі показники, через що навіть найстійкішим зараз важко забезпечувати обслуговування позик. Те саме можна сказати про операційні потоки грошових коштів бізнесу і доходи домогосподарств. Прогноз щодо якості кредитного портфеля невтішний. Якщо нинішні проблеми не вдасться подолати, збитки плануються на рівні 30%.
- Очікується подальше зменшення надлишкового буфера капіталу. В даний час операційні прибутки банківського сектора залишаються на досить високому рівні. Вони певною мірою захищають фінансові установи та частково компенсують збитки за кредитами. Через це галузь залишається прибутковою. Рентабельність капіталу за станом 1.12.22 р. перебуває лише на рівні понад 9%. Порівняно з мінімальними вимогами, запас коштів у більшості банків не тільки збережений, але навіть поповнений. Хоча очікується, що продовження воєнних дій та пов’язані з ними проблеми призведуть до зникнення цього надлишкового буфера.
У 2023 році держава збирається обстежити банківські установи щодо коректності наданих відомостей щодо якості кредитних портфелів. Також планується оцінка реальних розмірів регулятивних капіталів та визначення достатності рівня фінансових резервів.
ТОП українських банків
За даними НБУ, на 1.10.22 р. громадяни країни (фізособи) зберігали у різних вітчизняних банках 861,2 млрд. грн. За цим показником перша п’ятірка виглядає так:
- ПриватБанк — 301,3,
- Ощадбанк — 151,0,
- Раффайзен Банк — 51,5,
- Альфа-Банк — 44,7,
- Універсал Банк — 42,4
(дані за вкладами подано у млрд. грн).