Нині технологічний розвиток будь-якого підприємства супроводжується створенням і впровадженням більш досконалих систем контролю якості продукції, ідентифікації товарів, логістики. Водночас виникає необхідність у багаторівневому маркуванні товарів, що випускаються, – від окремого виробу до палети. Маркування продукції стало обов’язковим етапом виробництва, що спрощує контроль якості та дозволяє в умовах збільшення її обсягів інформувати покупців про особливості товару: його склад, найменування торгової марки, дату випуску, термін придатності, серійний номер, юридичну адресу виробника, умови зберігання продукту, інші важливі для споживача відомості. Для цього використовуються маркувальні принтери – пристрої для друкування етикеток з інформацією про товар із подальшим нанесенням їх на товарне пакування.
Сфери споживання маркувального обладнання
Маркувальні принтери – незамінні учасники виробничого процесу, що супроводжується обліком випущеної продукції. Інформація про виробника, котра наноситься з їх допомогою на пакування товару, дозволяє захистити авторські права, підтвердити оригінальність продукції, а штриховий код – полегшити облік і контроль. Сьогодні таке обладнання затребуване на будь-якому підприємстві, незалежно від сфери його діяльності, там, де необхідна ідентифікація товарної продукції, що випускається, а також для упорядкування виробничого процесу.
Сфери застосування маркераторів:
- Виробництво та пакування. Пристрої використовуються для нанесення дати виготовлення, терміну придатності, логотипів, штрихкодів та іншої інформації на пакуваннях товарів, наприклад коробках, пляшках, пакетах, блістерах.
- Промислове маркування з нанесенням відомостей на вироби та їхні компоненти, такі як металеві деталі, пластикові вироби, дроти, кабелі тощо.
- Виробництво продуктів харчування та напоїв. Друковане обладнання використовується для маркування продуктів, пляшок з напоями, консервів, іншої харчової продукції, передачі інформації про їхню поживну цінність, склад.
- Фармацевтична промисловість та медична сфера. При виробництві ліків маркіратори незамінні для нанесення інформації про препарати, їх дозування, терміни придатності.
- Автомобілебудування. Друкарські пристрої використовуються для маркування автомобільних деталей та вузлів, нанесення серійних номерів та інших відомостей на авто та їхні частини.
- Логістика та складське господарство. Використання маркувального обладнання значно полегшує ідентифікацію товарів та облік їх на складах та у логістиці.
Можливості принтерів варіюються від простого друку тексту до більш складних операцій, таких як нанесення двовимірних та тривимірних штрихкодів, QR-кодів, інших маркерів для автоматизації процесів та забезпечення контролю якості. Будучи універсальними, маркіратори здатні створювати міцні наклейки різного розміру із зображенням та штриховим кодом. Спеціальний автомат для виробництва етикеток має високу продуктивність та забезпечує відмінну якість друку.
Види маркувального обладнання
Сьогодні на ринку представлені такі принтери для маркування:
- термоструменеві, що відрізняються універсальністю, простотою використання, якістю друку, дають зображення з високою роздільною здатністю на фользі, плівці, картоні, пластику;
- струменеві, котрі маркують цифровим способом без контакту з поверхнею краплями чорнила або фарби, подача яких може бути переривчастою або безперервною;
- термотрансферні, що відрізняються високою якістю друку. Використовуються для нанесення зображень, тексту на гнучке та тендітне пакування шляхом локального нагріву друкуючої стрічки та перенесення фарби з її лицьового боку;
- лазерні – високошвидкісні друкарські пристрої, які маркують та друкують текст у кілька рядків на поверхні продукції.
Останнім часом широкого поширення та затребуваності набули лазерні принтери, а також волоконні системи з друкуванням чітких та чистих кодів фібролазером.
Що слід враховувати під час вибору принтера
Перед покупкою маркувального принтера важливо врахувати виробничу специфіку та поставлені завдання, а також звернути увагу на такі характеристики пристрою, як роздільна здатність, що впливає на якість зображення, швидкість та ширина друку, простота обладнання, особливо при великих обсягах виробництва. Велике значення має якість друку, коли вся необхідна інформація про продукт та його виробника максимально розбірлива і зрозуміла покупцю.