Основною сферою використання дорожнього бітуму є спорудження автомобільних трас загального і спеціального призначення, а також злітних смуг цивільних і військових аеродромів. Головна функція даної речовини полягає в міцному зв’язуванні твердих частинок асфальтних покриттів, включаючи їх бетонні різновиди. При цьому висока пластичність матеріалу (здатність реагувати на зміну температури навколишнього середовища без руйнування) забезпечує цілісність покладених покриттів на протязі тривалого періоду. Крім того, використання бітуму робить асфальтові суміші стійкими до контактів з водою, сонячного ультрафіолету і високих навантажень від транспортних засобів.
Сьогодні існують і активно застосовуються різні марки цього будматеріалу, які володіють індивідуальними якісними і експлуатаційними властивостями. Наприклад, https://branel.ua/fuel/bitum-dorozhnyy-6090 бітум дорожній 60 90, ціна якого найбільш оптимальна для будівельних компаній, є універсальним матеріалом для середньої кліматичної смуги, а марка 40/60 була розроблена спеціально для територій, де спостерігаються постійні підвищені температури повітря в літню пору року.
Залежно від класу дана продукція може мати відмінності за такими характеристиками, як:
- щільність і в’язкість;
- пластичність і пенетрація;
- крихкість і температура розм’якшення.
У разі необхідності, наприклад, при проведенні дорожніх робіт в холодну пору року, до складу бітуму можуть додавати різні допоміжні компоненти, що впливають на його фізичні властивості.
Бітуми рідкого типу
Головною особливістю будматеріалів даної групи є високий рівень плинності, що забезпечує їх зручне застосування не тільки при плюсових температурах повітря, але і в мороз. Також їм властиво поступове затвердіння, що додатково обумовлює комфорт при роботі з ними.
Залежно від швидкості появи остаточної структури, ці матеріали поділяють на два основних типи, а саме:
- повільногустіючий, для виготовлення яких застосовують мазут та інші недоокислені нафтопродукти;
- середньогустіючий, одержувані шляхом розрідження в’язких марок продукції бензином або іншими розчинниками.
В цілому рідкі бітуми можуть застосовуватися при спорудженні дорожніх покриттів як легкого, так і капітального типу в регіонах з будь-якими кліматичними особливостями.
В’язкі бітуми
Матеріали цього класу широко використовуються для виготовлення асфальтових сумішей холодного, теплого і гарячого типу, а найбільш популярними серед них є бітуми БНД і БН.
Вони відрізняються:
- досить високою температурою розм’якшення;
- незначною крихкістю;
- гарною стійкістю до розколювання (пенетрацією).
За рахунок своїх якостей такі матеріали забезпечують дорожні покриття рядом важливих експлуатаційних характеристик, серед яких підвищена ступінь стійкості до контактів з водою і низьких температур. Крім того, через відмінну адгезію з іншими компонентами асфальтних сумішей їх застосування мінімізує ймовірність зсувів дорожнього полотна під дією різних факторів механічного та іншого характеру.
Залежно від призначення виділяють кілька типів БНД, а саме:
- 200/300 – для холодних кліматичних зон;
- 130/200 – для територій з помірним кліматом;
- 90/130 – універсальна марка, яка також підходить для проведення дорожніх робіт в зимовий період року.
Все це дає можливість підібрати оптимальний склад залежно від території прокладки автомагістралі, розрахункового навантаження на полотно і інших умов.