Вочевидь гарні новини про хід контрнаступу ЗСУ мають позитивний вплив на міграційні настрої українців. Більше громадян прагнуть повернутися додому за першої можливості. Про це заявляють 62% опитаних, і це на 7 пунктів більше, ніж у попередній хвилі дослідження. А 17% тих, хто був змушений залишити свій дім через війну, вже повернулися додому. Про це говорять результати дев’ятої хвилі дослідження соціально-політичних та міграційних настроїв українців під час повномасштабного вторгнення росії в Україну, яке дослідницька компанія Gradus Research проводить за фінансової підтримки Європейського Союзу та в партнерстві з Центром Економічного Відновлення.
Також результати демонструють різке зниження відсотка зовнішніх мігрантів, що воліють залишитися на новому місці проживання — наприкінці серпня таких було 27%, а зараз — лише 10%.
Такі зміни у намірах щодо релокації відбуваються паралельно з тим, що більше українців почали відчувати себе в безпеці постійно або переважну частину часу. В попередній хвилі таких було 27%, тоді як зараз — 32%.
“Звісно ж на міграційні процеси мають вплив багато раціональних факторів, серед яких і можливість залишатися на новому місці, і наявність оплачуваної роботи. Але це й емоційне рішення, тож бачимо як загальний рівень оптимізму поступово зростає на тлі новин про успішний контрнаступ ЗСУ, а разом із ним і бажання українців повертатися додому”, — коментує Євгенія Близнюк, засновниця та директорка Gradus Research.
Сьогодні 60% опитаних вірять в те, що Україна зможе побудувати сильну економіку та невдовзі стане членом Євросоюзу. 57% декларують віру в те, що держава все відбудує після війни чи компенсує витрати на відбудову.
Стабільно високим залишається і довіра українців до державних та громадських інституцій. В топі довіри, як і раніше, — Збройні Сили України (62%), Президент України (44%) та волонтерські організації (28%). Також українці почали більше довіряти міжнародним організаціям (+4% в порівнянні з попередньою хвилею) та засобам масової інформації (+2% до восьмої хвилі).
Загальний рівень емоційного піднесення у суспільстві помітний і в тому, як українці схильні оцінювати дії держави. Зросла оцінка ефективності дій української влади від початку війни Росії проти України і наразі 65% респондентів вважають їх дуже або скоріше ефективними (наприкінці серпня такої думки були 61% громадян). Ця тенденція характерна і для оцінки дій влади в царині військового захисту країни від агресора (ефективними їх називають 69% проти 65% в кінці серпня).
Повний звіт за результатами дослідження доступний на сайті Gradus Research за посиланням.
Опитування було проведено дослідницькою компанією Gradus Research методом самозаповнення анкети в мобільному додатку за фінансової підтримки Європейського Союзу та у партнерстві з Центром Економічного Відновлення. Онлайн-панель Gradus відображає структуру населення міст з кількістю мешканців понад 50 тисяч у віці 18-60 років за статтю, віком, розміром населеного пункту та регіоном. Період проведення дослідження: 1 хвиля — 20-22 травня, 2 хвиля — 3-6 червня, 3 хвиля — 17-20 червня, 4 хвиля — 1-4 липня, 5 хвиля — 15-18 липня, 6 хвиля — 29 липня – 1 серпня, 7 хвиля — 12-15 серпня, 8 хвиля — 25-28 серпня, 9 хвиля — 9-11 вересня. Розмір вибірки у 9 хвилі — 2028 респондентів.