Якщо раніше письменники-фантасти тільки припускали, як могла б розвиватися людська спільнота в майбутньому, то зараз вони є справжніми генераторами ідей. На благо чи ні, але сучасні технології вже знаходяться на такому високому рівні, що вчені і винахідники можуть практично невідкладно взятися за експерименти.
Саме така ситуація склалася навколо ідеї створення нейрокружева – імплантату або іншого пристрою, яке могло б безпосередньо взаємодіяти з людським мозком. Ідея Neuralink з’явилася в книгах шотландського письменника-фантаста Іена Бенкса (Iain Banks), об’єднаних циклом «Культура». У романах в стилі кібер-панк описується вельми віддалене від нас майбутнє, з підкоренням космічних просторів і всілякими формами штучного інтелекту. Цікаво, що лише через десятиліття після виходу книг, в 2016 році Ілон Маск оголосив про початок свого нового проекту з розробки подібного пристрою, заснувавши однойменну нейротехнологічну компанію.
Фото:dailymail.co.uk
Зробити будь-кого надлюдиною: ідеальний варіант від Маска
В ідеалі, нова технологія зможе об’єднати в симбіозі людину і комп’ютер. В даний час, упевнений винахідник, ми вже практично підключені до наших смартфонів і в якійсь мірі є кіборгами. Завдяки цим пристроям ми можемо зберігати і передавати інформацію, знаходити оптимальний маршрут на незнайомій місцевості, відповідати на будь-які питання тощо. Людина, що доповнена розумною технологією, вже розсуває кордони своїх біологічних можливостей. Однак цей канал передачі/отримання інформації залишається дуже слабким. Нейрокружево зможе збільшити цей потік в сотні разів.
На пристрій покладаються небачені надії, аж до копіювання людської свідомості після смерті біологічного тіла і можливості подальшого існування в безтілесному стані або з новим тілом. На думку Маска, такий варіант більш прийнятний для людства, ніж населеність планети штучним інтелектом.
Однак, це не єдиний сценарій використання пристрою. Neuralink – НЕ ефемерна ідея про досягнення безсмертя і створенні супермена. У неї є реальні шанси змінити шлях розвитку медицини.
Прикладні можливості нейрокружева
Чи буде Neuralink мати вигляд павутини, чіпа або іншого імплантату не має особливого значення. Вже зараз ясно, що основна мета впровадження такого пристрою – подолання безлічі хвороб. Це ряд важко виліковних захворювань, пов’язаних з порушенням функцій мозку, наприклад, епілепсія або хвороба Паркінсона. Справа в тому, що такі технології вже існують: хворим з подібним діагнозом імплантують спеціальні електроди, які згладжують симптоми. Але вони не лікують, і тим більше, не заповнюють прогалини і порушення в роботі мозку. Крім того, людей, які «носять» цифрові технології в черепі дуже мало – такі дії не тільки дорогі, але і досить небезпечні. Їх наважуються пройти тільки ті, кому вже нічого втрачати.
Проект Neuralink ґрунтується на реальних експериментах, які доводять, що електричні сигнали, керовані імплантованим чіпом, можуть якщо не вилікувати, то призупинити прогресування безлічі захворювань. Однак для отримання реальних результатів необхідно провести ще дуже багато досліджень, і головне – здійснити тестування на людині.