Все, що потрапляє в інтернет – залишається в інтернеті. Тому, якщо ви думаєте, що видаливши свою страшну дитячу фотографію ви зробили так, що більше ніхто її не знайде, то на жаль, вас чекає розчарування. Повної анонімності в інтернеті немає: пара кліків і вже ясно, в кого ви закохані, хто закоханий в вас, хто ваші друзі і куди ви ходили в минулий четвер. Все це можна знайти в історії ваших дій, в позначках ваших фотографій або в місцях, де ви підключилися до WiFi або мобільного інтернету.
За вами стежить все: від іграшки з AppStore до корпорації Google. Навіщо? Щоб зробити для вас правильну рекламу, щоб знати про ваше переміщення, щоб розуміти, чого ви хочете.
Якщо вас нарешті зацікавила анонімність в мережі, то ніколи не пізно почати виправляти свої помилки. Ось деякі способи досягнення.
Tor
Найдоступніший і відомий спосіб – анонімний браузер Tor. По суті, це система проксі-серверів, яка дозволяє встановлювати анонімне мережеве з’єднання, захищене від проглядання. Дані, які один комп’ютер передає в мережу, захищені кількома «шарами» шифру і потім відсилаються через ланцюг мережевих вузлів. Програма безкоштовна і доступна для Windows, Linux і Mac. Учасники Tor отримують доступ до ресурсів Інтернет через інших користувачів мережі. Користувачі також можуть створювати і викладати в мережу анонімні веб-сервіси, доступ до яких буде здійснюватися через спеціальні псевдо-домени .onion.
Основна проблема Tor в тому, що він дуже повільний і досить незручний при постійному використанні. Усунути цю проблему не можна, тому що вона полягає в постійному перестроюванні вузлів і ланцюжків по яких передаються дані для їх захисту.
Слід розуміти, що просто встановивши Tor, ви не станете невидимкою, для цього необхідно інсталювати додаткові компоненти. Програма Tor тільки керує процесом шифрування і визначає шлях, по якому дані проходять через мережу ретрансляторів. Встановіть собі віртуальний проксі-сервер і підключіться до нього. Для цього можна використовувати Privoxy і Polipo. Щоб зручно управляти всім цим використовуйте Vidalia.
I2P
I2P ( «Проект Невидимий Інтернет») – доступне ПО, яке організірует надстійкі зашифровані мережі і найчастіше застосовується для анонімного хостингу (форумів, чатів, файлообмінників і т.д.), що і є основним завданням.
При цьому I2P і Tor відрізняються один від одного: якщо в Tor створюється ланцюжок з вузлів, за якими передається трафік, то в I2P використовуються вхідні і вихідні тунелі. Запит і відповідь йдуть з різних виходів, що робить неможливим визначити що і звідки прийшло.
Для використання цього способу вам знадобиться Java. З офіційного сайту вам доведеться встановити ПО, все це в розділі «Установка з нуля». Потім в адресному рядку напишіть адресу 127.0.0.1:7657 для виклику веб-інтерфейсу. Дайте I2P пару хвилин і потім з псевдо-домену .i2p у вас буде доступ до всіх ресурсів. Проксі-сервер 127.0.0.1:4444 надасть доступ в Глобальну мережу. Оскільки вихід з I2P в Інтернет здійснюється через певні шлюзи, розраховувати на високу швидкість в такому випадку не доводиться.
Freenet
Для тих, кому потрібно зберігати свої дані анонімно. Freenet – це сукупність «фрісайтів» (анонімних вебсайтів), файлового обмінника і пошуку. Файли, які один користувач завантажує розподіляються по комп’ютерам інших людей, які є учасниками мережі. Щоб завантажити файл, який вас цікавить, вам знадобитися ключ – саме він збирає файл з комп’ютерів інших користувачів. Таким чином можна убезпечити користувача від стеження.
Щоб користуватися Freenet завантажте установник і запустіть його. На ваш комп’ютер встановиться програма Freenet і інші необхідні компоненти. Коли процес інсталяції буде завершено, в браузері відкриється сторінка користувальницького інтерфейсу Freenet. Програма працює з більшістю маршрутизаторів. Але якщо у вас виникнуть питання, відповіді на них можна знайти в докладному FAQ.