Дослідницька компанія Gradus Research провела дослідження психологічного стану українців під час війни, а також готовності людей звертатися по допомогу до фахівців. Результати будуть використані при роботі над Національною програмою психічного здоров’я та психосоціальної підтримки, створення якої ініціювала перша леді Олена Зеленська.
Щоб вирішити проблему, треба знати, що вона є
За результатами дослідження, понад 70% українців з початку війни відчувають стрес та сильну знервованість. Половина опитаних відчувають тривожність і напругу. Найчастіші причини: страх за безпеку близьких і свою власну, розлука з рідними, втрата роботи.
Загалом у суспільстві переважають напруженість, надія і втома. Негативні стани в більшості випадків не знаходять виходу, тому людям стає гірше.
Українці час від часу думають, що їм потрібна допомога, але все одно по неї не звертаються.
Основні бар’єри:
- відчуття «моя проблема недостатня для такого»
- переконання, що з важким психологічним станом можна впоратися самостійно
- упередження і стереотипи щодо психологічної допомоги, які існують в нашому суспільстві
“Результати наших досліджень свідчать, що повномасштабна війна має руйнівний вплив на психіку українців: понад 60% переймаються через безпеку близьких, 42% стурбовані фінансовим становищем, 37% бояться втратити майно, 37% мають страх померти, 32% стресують через розлуку з родинами. Попри такі високі рівні стресу та знервованості, культури звернення до спеціалістів із психічного здоров’я немає — тільки 7% громадян мали досвід звернення до психолога/психотерапевта і лише 1% мають регулярні сесії. Інші ж — втікають від реальності в інтернет, фільми, розмови з друзями та алкоголь. Саме тому 70% експертів (надавачі послуг психічної помоги — психологи, психотерапевти) наголошують на необхідності доступності цих послуг”, — коментує Анна Ільєнко, директорка з продажів та розвитку Gradus Research.
Експерти кажуть, що культури піклування про психічне здоров’я в Україні практично немає. Понад 80% українців ніколи в житті не зверталися до психолога.
Чому стан психіки важливий
Психічне здоров’я має таке ж значення, як і фізичне. Довготривалий стрес викликає розлади сну, панічні атаки, емоційну нестабільність, напругу і тривожність. Коли нам погано, це впливає не тільки на нас. Це впливає на наших рідних і близьких, на нашу продуктивність, а отже і на економіку.
«24 лютого з’явився новий, невідомий поки для експертів фактор, що впливає на психічне здоровʼя. Такого рівня війни за існування доказової бази психологічної та психіатричної допомоги у нас не було. Тож цей фактор і вплив широкомасштабної війни на стан психічного здоровʼя будуть досліджуватися десятиліттями», — зазначив під час виступу на презентації результатів дослідження міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко.
Стійкість кожного українця дорівнює стійкість усієї нації до майбутніх викликів.
Потрібно подолати стрес та тривожність, які нам принесла війна. Це дасть нам сили перемагати і відновлюватись, змінюватись на краще, підтримувати близьких і всю Україну. І в основі всього — ментальне здоров’я.
Тому Олена Зеленська ініціювала створення Національної програми психічного здоров’я та психосоціальної підтримки. Серед її цілей — сформувати культуру піклування про психічне здоров’я, навчити українців технікам самодопомоги, а також створити систему з якісними та доступними послугами із психічного здоров’я.
Детально ознайомитися з дослідженням можна за посиланнями:
gradus.app/short_version.pdf (скорочена версія)
gradus.app/full_version.pdf (повна версія)
Національна програма психічного здоров’я та психосоціальної підтримки — ініціатива першої леді Олени Зеленської, яка має на меті допомогти громадянам подолати пов’язаний з війною стрес і наслідки пережитих травматичних подій, запобігти розвитку психічних розладів. Розробку та впровадження програми координує Міністерство охорони здоров’я України у тісній взаємодії з українськими та міжнародними фахівцями. Ініціатива реалізується за підтримки Всесвітньої організації охорони здоров’я.