Ліфт — це змонтована в спеціальній шахті стаціонарна споруда, призначена для підйому людей та/або вантажів. Він зроблений зазвичай у вигляді кабіни з додатковим обладнанням, яка рухається по напрямних вгору чи вниз з кутом нахилу до вертикалі 15 градусів або менше.
Ліфт — це чудово! Проте у світі немає нічого вічного. Система зношується тим швидше, чим більше пасажиропотік, та чи є проблеми з регламентними роботами, плюс всім відомий «людський фактор». І настає час, коли потрібно робити капремонт, модернізацію або заміну ліфта.
Що саме вибрати, допоможе вирішити нижчевикладений текст. Наразі лише відзначимо, що всі види робіт можна замовити в https://lmlift.com/. Причому не лише за звичайним переліком, а й нестандартним, з виконання яким компанія «ЛМ Ліфтмеханіка» має більш як півтора десятки років досвіду. Тобто по обладнанню швидкісному, підвищеної вантажопідйомності, зробленому за індивідуальним проєктом, з обмеженим приямком чи верхньою частиною, без машинного приміщення тощо в комунальній, комерційній чи промисловій нерухомості. Виконується весь комплекс робіт: інжиніринг, постачання, монтаж та сервісне обслуговування.
Державні стандарти. Капремонт та модернізація
Вимоги по ліфтам викладені в багатьох стандартах, технічних умовах тощо. В першу чергу слід відзначити:
- ДСТУ ISO 4190-1-2001 Установка ліфтова (елеваторна). …
- ДСТУ 7309:2019 Установки ліфтові. … Технічні умови.
- ДСТУ 9064:2020. Установки ліфтові. Вимоги щодо модернізації…
- ДСТУ EN 81-20:2015 Норми безпеки до конструкції та експлуатації ліфтів. …
- Положення про систему ТО та ремонту ліфтів … (Наказ №73 від 10.04.2000 р).
В цих та інших нормативних документах можна знайти все, що стосується термінології, монтажу, безпеки, модернізації та інших особливостей роботи ліфтів. Згідно ДСТУ 7309:2019, призначений строк служби такого пристрою складає 25 років, а потім його обов’язково зупиняють та обстежують. Можливо і раніше, за замовленням власника. По результатам перевірки експерт приймає рішення відносно заміни ліфта, його капітального ремонту чи модернізації. Після капремонту термін експлуатації продовжують на 4 роки, а далі буде нове обстеження.
Чим відрізняється капремонт від модернізації? Остання, згідно вказаного вище Положення, може входити в перелік капітальних робіт, але не обов’язково. Бо капремонт виконується насамперед для відновлення безпечної роботи ліфта відповідно до ДСТУ EN 81-20:2015, а модернізація передбачає не лише технічну відповідність пристрою, а ще й естетичну, коли використовують сучасні матеріали та технології. В цьому випадку результат відповідає не тільки нормам, а ще й прийнятим у суспільстві уявленням про зовнішню привабливість, перелік додаткового обладнання та комфортабельність користування.
Перед модернізацією слід обов’язково замовити обстеження. Оскільки вона буває:
- Повна — міняють практично все, крім противаги та напрямних.
- Комплексна — це майже те саме, а також лишаються рами та інші металеві конструкції, якщо їх придатність підтверджена обстеженням.
- Часткова — виконують заміну окремих вузлів, згідно аналізу стану обладнання.
То, виходячи з загальних міркувань, в більшості випадків краще провести повну чи комплексну модернізацію, ніж капітальний ремонт без приведення ліфта до сучасного стану.
Коли потрібна модернізація?
Оновлюють не лише пасажирські ліфти, але й вантажні чи спеціальні. Модернізацію можна замовити до закінчення нормованого строку, якщо:
- Ліфт працював 10 років або більше. Навіть коли регламентні роботи виконували за графіком, все одно за цей час вузли та деталі зношуються, а кабіна морально застаріває.
- Була проведена реконструкція будинку або інші зміни, внаслідок яких збільшилася щоденна кількість пасажирів.
- За якийсь час (квартал, півроку) помітно зросла кількість виходів з ладу порівняно з минулими роками. Це може бути не обов’язково якась несправність. Сюди ж відносять поганий зв’язок, довгий час очікування кабіни, повільне закриття дверей тощо.
- Функціонал не відповідає вимогам безпеки. Наприклад, відсутня кнопка зв’язку з диспетчером.
- Потрібна технічна модернізація — немає системи відеоспостереження, бажано встановити LED-освітлення або поставити більш інформативну панель керування.
- Надто високий рівень шуму.
- Неестетичність кабіни внаслідок зношення або «людського фактору».
Провести фахову оцінку стану обладнання та виконати модернізацію можна в тому разі, коли в наявності хоча б один чинник з перелічених вище. Особливо це стосується п. 2, якщо внаслідок змін часто перевищується максимальне навантаження.
Що краще, модернізація ліфта чи його заміна?
На питання, що краще, модернізація чи заміна ліфта, немає однозначної відповіді. Хоча на користь першої свідчить те, що в середньому вона коштує на 40% дешевше, обсяг будівельних робіт виявляється мінімальним і в разі поетапного їх виконання можна платити частинами. Є можливість змінити технічні характеристики, такі як швидкість руху чи вантажопідйомність. При бажанні можна замовити індивідуальний проєкт, в якому враховують вимоги по економічності обладнання, адаптації для обмежено мобільних людей, сучасні дизайнерські рішення тощо.
З іншого боку, розмірковуючи про часткову модернізацію, слід враховувати не лише фактичний термін роботи, а й інтенсивність пасажиропотоку, яка в будівлях різного типу значно відрізняється. З роками обладнання приходить у такий стан, коли вкладати в нього гроші вже недоцільно. А як поставити сучасне, то воно ще й буде споживати менше електроенергії. Точну вартість модернізації може назвати лише фахівець після обстеження ліфта. Проте, якщо вести мову тільки про фінанси, то інколи радять скористатися правилом, що застосовується на ринку нерухомості. Коли заміна дорожче модернізації на 50% або більше, то краще обрати останню.