Американського оборонного гіганта Lockheed Martin Corporation називають найбільшим виробником зброї в світі. Саме ця корпорація виробляє озброєння, яке допомогло переломити хід російсько-української війни: HIMARS та Javelin. В статті розповімо, з чого починалася історія компанії та як повномасштабне вторгнення Росії в Україну змусило її змінити стратегію.
Як виникла Lockheed Martin: понад 100 років інновацій та злиття гігантів
Згідно офіційним даним, Lockheed Martin утворилася не так давно — у 1995 році — після злиття двох топових американських оборонних підрядників: Lockheed та Martin Marietta Corporation. Але кожен з них має довгу історію. Вона розпочалася майже одночасно — понад сотню років тому.
16 серпня 1912 року один з перших американських авіаторів Гленн Л. Мартін заснував в Лос-Анджелесі компанію Glenn L. Martin Company. На той момент в копілці його досягнень вже був власноруч побудований літак за інноваційним дизайном, на чому наполіг сам Орвілл Райт.
19 грудня 1912 року приблизно в 600 кілометрах від Лос-Анджелеса брати-механіки Аллан і Малкольм Локхід заснували компанію Alco Hydro-Aeroplane Company, яку пізніше перейменували на Lockheed Aircraft Company. Перетворивши гараж на майстерню, вони збудували гідролітак Model G, який зміг би побити рекорди швидкості та відстані.
Щоб описати історію обох компаній, знадобиться не одна стаття. Тож зупинимося лише на їхніх ключових досягненнях.
Glenn L. Martin Company після невдалого злиття з компанією братів Райт відновила діяльність самостійно:
- Вже під час Першої світової війни почала постачати армії США бомбардувальник MB-1.
- У 30-х роках створила інноваційний бомбардувальник Martin B-10 для збройних сил, а також літак China Clipper для транстихоокеанського маршруту Сан-Франциско — Філіппіни.
- Під час Другої світової виготовляла численні бомбардувальники, зокрема популярну модель B-26 Marauder. Саме на одному з заводів компанії були виготовлені літаки Silverplate, два з яких скинули атомні бомби на Хіросіму та Нагасакі.
- Після війни компанія поступово перейшла з авіабудівної промисловості в індустрію ракетобудування та дослідження космосу. У 1961 році Martin Company об’єдналася з великим промисловим конгломератом American-Marietta Corporation, утворивши Martin Marietta Corporation.
- Серед досягнень Martin Marietta Corporation у космічній галузі — ракета Vanguard, що стала першою американською ракетою-дослідником космосу, розробленою з нуля, та міжконтинентальні балістичні ракети Titan, які компанія виробляла для NASA протягом кількох десятиліть.
Компанію Lockheed Aircraft в 1921 році було ліквідовано через низькі продажі. Але за п’ять років один з братів, Аллан Локхід, відновив її з іншим партнером. Серед досягнень компанії — чимало рекордів:
- У 1927 році Lockheed розробила новаторський дерев’яний моноплан Vega на чотирьох пасажирів, який виявився надзвичайно успішним. Завдяки міцній конструкції та потужному двигуну, який дозволяв розвивати швидкість до 217 кілометрів на годину, він побив кілька трансконтинентальних рекордів швидкості.
- У 1933 році компанія представила літак нового покоління — двомоторний Electra, який міг перевозити десять пасажирів та багаж. На відміну від конкурентів, перш за все, Boeing 247, Electra була менше, швидше, потужніше, а головне — дешевше. Цей літак придбали близько 20 американських та європейських авіакомпаній.
- З початком Другої світової війни Lockheed розпочала тісну співпрацю з американськими військовими, розробивши двомоторний винищувач-перехоплювач P-38 Lightning. Він став один з перших, здатним працювати на великих висотах. До того ж P-38 був єдиним американським винищувачем, який виробляли протягом усього періоду американської участі у війні.
- У 1943 році Lockheed створила секретну секцію Advanced Development Projects (ADP) для розробки винищувача на базі британського реактивного двигуна. Від проєктування до першого польоту пройшло всього 143 дні. Результатом став P-80 Shooting Star — перший успішний бойовий турбореактивний літак, прийнятий на озброєння армії США.
- Після війни компанія ADP, відома як Skunk Works, стала провідним розробником військових літаків в американській аерокосмічній промисловості. Серед найвідоміших моделей тих часів — перший надзвуковий літак F-104 Starfighter, висотний літак-розвідник У-2 та двомоторний літак-розвідник SR-71 Blackbird, здатний розвивати швидкість втричі більшу, ніж швидкість звуку.
На початку 90-х і Lockheed, і Martin Marietta переживали кризу через різке скорочення витрат на оборонну промисловість після падіння Залізної завіси. У 1995 році компанії об’єдналися у Lockheed Martin Corporation. Завдяки реструктуризації та диверсифікації корпорація перетворилася на ключового гравця на американському оборонному ринку:
- За даними Пентагону, у 2021 фінансовому році Lockheed Martin була найбільшим отримувачем контрактів оборонного відомства (39,2 мільярда доларів).
- На Міністерство оборони США припадає близько половини річних продажів компанії. Окрім того, Lockheed Martin є провідним підрядником для Міністерства енергетики США та NASA.
- Компанія працює в чотирьох сферах: авіація, ракети та управління вогнем, космос, системи для виконання військових місій та навчання.
Як Lockheed Martin перебудовує бізнес у відповідь на російську агресію
У січні 2022 року СЕО Lockheed Martin, колишній пілот винищувача Джеймс Тайклет, казав в інтерв’ю:
«Перед нами відкривається чудова можливість, а саме: значно посилити наші національні оборонні можливості та нашу здатність стримувати збройні конфлікти шляхом інтегрування останніх світових цифрових технологій в національне оборонне підприємство США та союзників. Я вважаю, що ці зусилля є як терміновими, так і важливими, враховуючи відновлену еру стратегічної конкуренції, насамперед, з Китаєм і Росією, а також постійні регіональні загрози, які, здається, виходять з боку Ірану та Північної Кореї».
Одним з пріоритетів Джеймс Тайклет назвав якнайшвидше впровадження цифрового підходу (штучний інтелект, хмарні обчислення, 5G тощо) та співпрацю з провідними компаніями в цій галузі. Мета — скоротити термін виробництва нової системи зброї з 6-12 років до 6-12 місяців.
У лютому ж, після повномасштабного вторгнення Росії в Україну, виявилося, що впроваджувати нову стратегію потрібно «на вчора». Але, оскільки потужності Lockheed Martin не були розраховані на військовий час, трансформація розтягнулася на місяці. Для України ці місяці критично важливі, коли йдеться про постачання Javelin та HIMARS.
Javelin
Високоточна протитанкова ракета стала незамінною в боротьбі з російськими танками. За даними Center for Strategic & International Studies, Вашингтон вже відправив в Україну близько 8500 таких ракет, які виготовляються Lockheed Martin спільно з Raytheon Technologies.
У травні 2022 року СЕО Lockheed Martin Джеймс Тайклет казав:
«Зараз наша потужність становить 2100 ракет Javelin на рік. Ми намагаємося збільшити це число до 4 тисяч на рік, і це займе кілька місяців, можливо, навіть пару років».
Основна проблема — в налагодженні ланцюга поставок, зокрема мікросхем, яких в кожному Javelin понад 250-ти. Проблема не нова: дефіцит мікросхем відчувається з часів піку пандемії COVID-19. Критично важливим постачальником чіпів для США є Тайвань. І це додає нову загрозу — вторгнення Китаю, що може спричинити повне зупинення поставок.
HIMARS
В червні українські військові отримали перші високомобільні артилерійські ракетні системи виробництва Lockheed Martin. Дуже скоро весь світ побачив результати.
The most popular game in Ukraine this past summer. Ukrainian HIMARS launch missiles, while russian pontoon bridges, ferries, ammunition depots and military bases “catch” them.
– Catch this one, russkies! pic.twitter.com/mrMlUOpvC6— Defense of Ukraine (@DefenceU) September 23, 2022
Американські високопосадовці та військові були приємно здивовані тим, як ефективно ЗСУ використовують зброю. А інтернет-користувачі навіть придумали мем «HIMARS O’Clock», щоб позначити час, коли зазвичай відбувається «бавовна».
Before you know it, your day is almost done and it’s HIMARS O’clock already pic.twitter.com/jGP55fuGmu
— Christian Borys (@ItsBorys) July 13, 2022
Наразі США відправили в Україну 20 HIMARS і пообіцяли ще 18. Однак на їх виготовлення можуть піти роки. Справа в тому, що до 2021 року виробництво HIMARS в США було майже припинено. Його нарощення — налагодження нових ланцюгів постачання, найм та навчання нових працівників — потребує часу.
Зараз потужності Lockheed Martin дозволяють виробляти п’ять HIMARS на місць або 60 на рік. У жовтні Джеймс Тайклет повідомив, що компанія готова збільшити цю цифру до 96-ти. Але цього все одно не вистачить, аби задовольнити попит України та інших країн Європи (ці системи вже замовили Польща та Естонія).
Ще півроку тому, до підписання контракту з Пентагоном, Lockheed Martin інвестувала 65 мільйонів доларів у виробничі процеси, щоб скоротити час виробництва HIMARS. А нещодавно Пентагон виділив Lockheed Martin 179 мільйонів доларів: частина з цих грошей піде на заміну зброї, яку компанія відправила в Україну, а ще частина — на посилення потужностей. Зокрема:
- Модернізацію та розширення виробництва в Камдені, штат Арканзас.
- Перехресне навчання робітників, щоби кожен з них міг брати участь у створенні різних типів зброї.
- Радикальну трансформацію бізнес-процесів, щоб відповідати концепції ведення війни у XXI сторіччі. Йдеться про повну діджиталізацію виробництва зброї — від проєктування до створення та подальшої підтримки роботи.
Залишається сподіватися, що ці процеси відбудуться якомога скоріше.