TikTok-аккаунт з діпфейком молодого Тома Круза наробив багато шуму. Під AR-маскою ховалася звичайна людина, яка настільки реалістично грала в гольф і показувала фокуси від імені американського актора, що здавалося ніби це нова частина “Місія нездійсненна”. Штучний інтелект в найближчому майбутньому здатний на більш екстремальні трюки, впевнений IT-бізнесмен Віталій Міняйло. Продовження життя, заміна робочих місць на нейронні мережі, штучний інтелект, який саморозвивається і навіть віртуальні в’язниці – це реальна перспектива найближчого десятиліття. Останні кілька років Віталій присвятив глибокому вивченню автоматизації розумових процесів і написання кандидатської дисертації на тему штучного інтелекту. У цій статті разом з експертом поміркували, чи допоможе ШІ українцям в звичайному житті і політиці, а також про досвід підключення мозку до комп’ютера.
Сьогодні штучний інтелект використовується в абсолютно різних сферах. Він виконує технічні завдання, залишаючи людині більше часу для творчості. Наприклад, реальний кейс в кінематографі: продюсер завантажує сценарій ще не знятого фільму, а ШІ оцінює цільову аудиторію майбутньої картини, прогнозує наскільки глядачеві вона припаде до смаку. Витрачає на це всього 6 хвилин. Такий сервіс сьогодні пропонує одна з бельгійських компаній.
Далеко ходити не треба. Український стартап розробив технологію сканування людського тіла. Для аналізу даних штучного інтелекту та комп’ютерного зору досить надати пару фото зі смартфона. Таке рішення може дозволити покупцю вибрати одяг потрібного розміру.
“Штучний інтелект – це можливість делегування своїх розумових функцій програмі, яка буде набагато більш ефективніше і швидше її виконувати. Наприклад, лопата – це ж по суті аналог людської руки, який набагато продуктивніше справляється із завданням копання. Коли з’явиться штучний інтелект, то він буде виконувати роботу за нас. Це буде вже інший світ, але не менш цікавий “, – наводить приклад Віталій Міняйло.
Віталій Міняйло сьогодні пише дисертацію на тему штучного інтелекту в КПІ (Київський політехнічний інститут). Також разом зі своєю командою Neurotrack розробляє ПО з використанням машинного навчання і нейронних мереж. За допомогою “розумного” шолома, комп’ютерного зору і знань в області нейрофізіології вдається проникати в надра людського мозку. Українська розробка дозволяє передбачати тренди в рекламі до її виходу в ефір, популярність музичних треків до їх релізів. Це називається нейромаркетинг. Технологія, яка популярна на заході, але поки тільки зароджується в Україні.
Відслідковуються рухи очей (eye tracking), пульс, міміка і активність головного мозку людини під час різного роду дій. Наприклад, за гортання сайту. У команди вже є кілька кейсів з зірками шоу-бізнесу, коли виконавець вимірював ступінь популярності нових пісень.
“Шолом зі спеціальними датчиками показує рівень залученості і концентрації при перегляді відеоролика або прослуховуванні композиції. Зараз після такого дослідження потрібен час для розшифровки графіків на комп’ютері – спочатку збір даних, а потім їх аналізує фахівець – нейрофізіолог. В цьому році ми почали розробляти продукт, який автоматизує цю систему і швидко видасть результат мозкової діяльності. Штучний інтелект дозволить нам вийти на абсолютно новий рівень”, – ділиться планами співзасновник Neurotrack Віталій Міняйло.
Багато українських ІТ-фахівці працюють над перспективними розробками в галузі ШІ, але в основному на китайських і американських проєктах. Все-таки вирішальну роль відіграють великі інвестиції на цих ринках. Україна поки своєрідний сировинний придаток в світовому ШІ-співтоваристві. Увага держави до цього сектора має прискорити рух від сировини до продукту.
В Україні це могло б реалізовуватися на рівні супер безпечних міст і цифровізації профільних відомств. Ось 5 рішень, які могли б поліпшити наше з вами життя прямо зараз:
- “Розумні” світлофори, в які вбудовується нейронне ПЗ і самостійно аналізує завантаженість доріг, оптимізує їх роботу.
- Прогноз комунальних аварій. Штучний інтелект за допомогою спеціальних датчиків міг би передбачити форс-мажори і виявляти ті ж тепловтрати.
- Тотальне перезавантаження держапарату. Скоротити витрати на його утримання можна за допомогою ШІ, Big Data і автоматизації робочих процесів. Замість паперової тяганини, яка займає близько 30% часу, чиновники зможуть зайнятися більш важливими справами. За допомогою цих технологій реально скоротити персонал у цій сфері на 10%.
- Викорінення хабарництва за допомогою прозорої технології блокчейн. Децентралізована система працює за принципом “Всі бачать всіх”, а такого інструменту сьогодні дуже не вистачає.
- Телемедицина і штучний інтелект. ШІ може якісно поліпшити систему охорони здоров’я. Наприклад, ШІ-хірург допоможе при складних операціях, використовуючи скальпель з хірургічною точністю, виключаючи людський фактор і можливі помилки.
В Україні сьогодні створено концепцію ШІ до 2030 року. Крім заохочення студентів і грантів на дослідження в цьому напрямку, концепція містить і досить прикладні речі – застосування ШІ в оборонній сфері, попередження небезпечних явищ за допомогою аналізу даних, удосконалення роботи електронних держреєстрів і посилення кіберзахисту.
За словами Віталія, нова хвиля технологій прийде в наше життя, коли з’явиться ШІ – машина, що саморозвивається, яка зможе самостійно і адекватно генерувати теоретичні гіпотези, перевіряти їх на практиці без участі людини, застосовувати нові знання для прискорення та оптимізації свого програмного і апаратного забезпечення. Відбудеться тектонічний зсув у всіх сферах життя. Перш за все, зміняться соціальні відносини. Автоматизація розумової діяльності людини створить небувалу кількість людино-годин для вирішення будь-якої задачі. Поява нового продуктивного заліза дозволить масштабувати дослідження в різних напрямках і буде витрачати на це набагато менше часу, ніж навчання фахівців з нуля або їх перекваліфікація.
“І тут мова не тільки про економіку, але і про якість, безпеку життя та розвиток самого суспільства. Досягнення сингулярності, тобто етапу, коли планета стане однією великою технологічною машиною, Курцвейл прогнозував до 2040-2050 років. Технологія ШІ, що саморозвивається цілком може стати реальністю через десять років або вже в найближчі роки. Звичайно, важливо обернути цю технологію виключно на благо”, – підкреслює IT-бізнесмен.
Ми вже бачимо перші спроби Ілона Маска безпосередньо підключити комп’ютер до людського мозку, минаючи органи чуття. Був фільм “Матриця”, а тепер це реалізується в проєкті Neuralink. Перший чіп для гри у відеоігри вже імплантований в мозок мавпи, і тепер вона за допомогою сили думки може грати в інтелектуальний пінг-понг. Що буде далі? Ця технологія зробить різкий стрибок відразу після появи сильного штучного інтелекту. Якими можуть бути наслідки? Наприклад, замість тюрем, які існують зараз, можлива поява адаптаційних програм у віртуальній реальності, де ШІ буде м’яко перебудовувати естетику злочинців в сторону законних способів отримання задоволення від життя без занурення людини в страждання.
Одна з головних цілей створення сильного ШІ – продовження життя людини. Сьогодні стартапи, метою яких є уповільнення процесів старіння, є трендом в Кремнієвій долині.
Не обов’язково працювати в Каліфорнії, щоб створити саморазвивающийся штучний інтелект. Ключ до нової реальності вже зовсім скоро може підібрати, як гігантська корпорація, так і всього одна людина з будь-якої точки планети. Наблизити це технологічне і світле майбутнє може кожен з нас, вивчаючи, розробляючи і популяризуючи ідею появи сильного ШІ.