Коли країна у стані війни, допомога армії — обов’язок кожного громадянина. І прості працівники, і великі бізнеси зараз докладають зусиль для посилення фронту. Але можливості для допомоги у всіх різні.
IT-напрямок вирізняється стабільністю, сучасністю технологій, активністю на міжнародному ринку та значним обігом грошей. Саме тому айтівці часто займають провідні позиції у списках компаній з найбільшим обсягом допомоги.
Втім, донати — лише невеличка частина всього потенціалу українських айтівців. Існує ще безліч інших способів наближати перемогу: розробка ПЗ, проєктування та збірка дронів, волонтерство тощо. Європейська Асоціація програмної інженерії (EASE) провела опитування серед своїх резидентів на тему того, які незвичайні кейси з допомоги їм відомі.
Динаміка допомоги
У січні 2024 людей розчарувала статистика, згідно з якою, донатів за 2023 рік стало вдвічі менше, ніж за 2022. Проте в цьому випадку статистика може не бути об’єктивною: в першу чергу, показники стосуються донатів великим фондам: UNITED 24, “Повернись живим”, фонду Сергія Притули тощо. Але насправді люди також перейшли від донатів великим фондам до прямої взаємодії з волонтерами та участі в зборах менших фондів. Таку допомогу важче прослідкувати, але вона не менш важлива.
За анонімним опитуванням DOU, 31% користувачів відповіли, що донатять від $5000 на рік. Це свідчить про те, що працівники українського IT забезпечують значний обсяг різноманітної допомоги: від донатів постраждалим та зборів на відбудову до масштабних закупівель дронів та фронтових автівок.
Волонтерство
Активні громадяни не тільки донатять, а й беруть ініціативу у свої руки. Operations-менеджер компанії SmartyAds Владислав Хільковець розповідає, що працівники компанії не тільки донатять на ЗСУ, а й активно займаються волонтерством. Компанія протягом 2023 року закривала збори співробітників на транспорт, допомагала фондам “Повернись живим” та “Госпітальєри”, а також співробітники компанії активно займаються волонтерством, як-от:
- Придбання та доставлення необхідних на фронті речей;
- Допомога в Інтернеті, як-от замовлення запчастин для техніки та спорядження або медичних засобів за кордоном;
- Донорство крові;
- Закупівля медикаментів та наборів швидкої допомоги;
- Допомога у відбудові зруйнованих помешкань;
- Цивільне розмінування;
- Самостійне виготовлення дронів.
Дрони
Щодо останнього пункту, детальніше про дрони розповів Павло Охрем, СЕО компанії Elogic Commerce. Він зазначає, що компанія регулярно проводить збори на тепловізори, термобілизну для військових і, звичайно, FPV-дрони разом з платами та батареями до них. Раніше вони були винятково одноразовими — випускали заряд в необхідне місце та знищувалися вибухом.
Але нині Elogic долучається до зборів на багаторазові дрони. Завдяки спеціальним платам та особливому механізму скидання, дрон може повернутися назад та бути використаним повторно.
Крім того, Павло згадує одного зі своїх працівників, який взяв участь у навчанні зі збірки дронів. Хоча курс початково був призначений для військових, небайдужі громадяни також мають можливість доєднатися. Дрони збираються з деталей від постачальника, загальна вартість однієї “пташки” — близько 13500 грн, не рахуючи батареї. Крім базової системи, волонтери мають деякі власні модифікації компонентів, що друкуються на 3D-принтері.
З огляду на безпеку, працівник не розкриває багатьох деталей. Втім, поступово тенденція до самостійної збірки дронів поширюється в компанії настільки, що працівники компанії збирають їх вдома самостійно, користуючись відеоуроками в Інтернеті.
Програмне забезпечення
Звичайно, IT-експерти не залишаються осторонь потреб війська у програмах, що дозволяють автоматизувати роботу військової техніки. Зокрема, військові вже тестують дрони, оснащені ШІ.
Також ІТ-фахівці Elogic Commerce, які наразі навчаються в аспірантурі, опрацьовують ідею оптимізації пересування нестаціонарною мережею доріг для військової техніки. Втілення цього проєкту дозволить покращити логістику та збільшити мобільність.
Що стосується мобільних додатків, нещодавно було анонсовано запуск додатка “Армія+”, який має бути запущений влітку цього року. З його допомогою військові на позиціях зможуть позбутися паперової роботи та робити всі процедури “в кілька кліків”.
Відомо, що військові використовують звичні для рядових користувачів програми, починаючи від медичних додатків до розвідувальних та аналітичних цифрових систем. Але деталі мають залишатися конфіденційними для уникнення плагіату з боку ворога.
Отже, IT-компанії посідають провідне місце серед цивільних ініціатив, що допомагають армії. Кожна потенційна можливість, — великі донати та збори, або ж нестандартні технічні рішення, — має бути залучена для наближення перемоги.