За чотири місяці війни, здається, ми прожили чотири життя. Якщо спробувати підрахувати, скільки кожен із вас встигає за день, то у мирний час на це знадобилося б кілька днів. Де береться ця сила? Але щоранку ми прокидаємось і рухаємося вперед. На початку війни нам здавалося, що це буде спринт. Що все ось-ось закінчиться. Але за місяці очевидно, що це не спринт, а марафон. Не можна перестати бігти і відкинути всі ті неймовірні здобутки, яких Україна досягла за найдовші місяці у нашому житті. Усім українцям, кожному на своєму місці, незалежно від сфери діяльності, треба продовжувати боротися до перемоги.
Рішення нашої команди – усіма нашими ресурсами та експертизою боротися за перемогу на інформаційному фронті. Разом із державними органами, підприємцями, громадськими організаціями, спеціалістами у комунікаційній сфері. Нам пощастило мати команду відважних людей. Завдяки самовідданій роботі кожного ми змогли продовжити вести існуючі соціальні проєкти, трансформувати їх під потреби воєнного часу, створювати нові та рухатися вперед.
Щоб зрозуміти, куди рухатися, достатньо пам’ятати про ключове питання
Після першого місяця війни я чітко відчув те, що багато моїх знайомих живуть з одним головним питанням, яке не дає їм опустити руки. Навіть коли дорогі серцю чати в телефоні замовкають назавжди. Навіть коли будинок, у якому ти виріс, перетворився на руїни. Навіть коли всі близькі за тисячі кілометрів. Це питання “Що я можу зробити для перемоги?”. Адже здається, що ти робиш недостатньо і якомога більше. Потрібно ще більше і наполегливіше працювати, щоб наблизити перемогу. Це питання, яке ставить собі наша команда щодня. Тепер, після 4 місяців активної фази війни, ми маємо в роботі 18 проєктів. Усі вони спрямовані як на українців, так і міжнародну аудиторію. Всі вони – наша відповідь на “Що ще?”. Це наша можливість віддати всі наші вміння, сили та професіоналізм заради перемоги над тотальним злом.
Крім того, треба завжди пам’ятати про те, що наше життя сьогодні багато в чому – це життя зі зворотним відліком. Ми не знаємо, коли нарешті настане кінець низки подій усіх останніх років і коли настане наша нова, найкраща нормальність. Але ми відраховуємо дні до нашої перемоги. І цей victory day залежить від нашої активної позиції та дій сьогодні.
Київ – Варшава – Брюссель
Так виглядає картка представництв ICM у Європі. Завдяки розташуванню у цих локаціях нам вдається комунікувати про події в Україні за кордоном та запускати соціальні проєкти для українців.
Два роки поспіль з ранку до вечора ми систематично інформували українців про все, що стосується пандемії, через пабліки “Коронавірус_інфо”. 24 лютого вони перетворилися на телеграм-канал “Ukraine NOW” та вайбер-спільноту “Країна_інфо”. На сьогоднішній день вони налічують 3,5 млн. передплатників. За лічені години нам вдалося створити повноцінну редакцію для безлічі інформаційних проєктів, сформувати команди та трансформуватися так, щоб надавати оперативну інформацію не лише для українців, а й для світової громадськості. І, звісно, систематизувати інформаційний хаос. Паралельно працюють канали комунікації для українців з окупованих територій, а також громадян Росії та Білорусі.
Крім інформаційного спрямування, ми приділяємо велику увагу соціальним проєктам. Наша платформа психологічної підтримки “Розкажи мені” після двох років роботи стала ще більшою. На сьогодні 700 волонтерів-психологів надали понад 10 тисяч годин консультацій для психологічної підтримки українців за умов війни. Разом із платформою працює чат-бот “Друг” для первинної самодопомоги. А спільнота “Психологічна підтримка” у вайбері та телеграмі налічує понад 700 тисяч учасників. Безперечно, для нас це велика відповідальність. Також продовжує працювати наша соціальна платформа “Мені здається” для тих, хто стикається із насильством, адже залишається актуальною.
За 2 дні наш паблік у вайбері “Школа_інфо” завдяки партнерству зі школою “Базис” та “Modern School” запустив освітню програму для учнів 1-9 класів. У перші тижні війни десятки тисяч українців евакуювалися до західної частини країни та Європи. Діти отримували миттєвий доступ до освітніх програм через свої смартфони, перебуваючи в бомбосховищах, у дорозі та в тих місцях, де їхні сім’ї були прийняті. Паблік працює як освітня спільнота вже два роки та має 550 тисяч передплатників.
Ще одним форматом, який дає українцям право бути почутими у світі, стала інстаграм-сторінка “War diaries”, на яку підписано понад 20 тисяч користувачів з усього світу. Це ілюстровані хроніки війни українською, російською та англійською. Ми фіксуємо щодня всі події війни у хронологічному порядку, щоб вони були доступними в інстаграмі. Окремо хотілося б виділити проєкт “Ukraine on Fire” — інстаграм-щоденник української дівчини Каті, яка мешкає у блокадному Маріуполі. Ця сучасна інтерпретація відомого у всьому світі щоденника Анни Франк.
Завдяки нашим міжнародним представництвам, ми розширюємо експертизу в організації благодійних заходів. У партнерстві з організацією Promote Ukraine у Брюсселі напередодні Дня Європи 8 травня ми взяли участь в організації благодійного маршу та концерту Europe Day for Ukraine, зібравши 2500 осіб на підтримку України. У самому серці Євросоюзу — на площі перед Європарламентом, до світової спільноти звернулися Святослав Вакарчук та Тіна Кароль, виступали українські та бельгійські зірки, а відомий український шеф-кухар Євген Клопотенко нагодував усіх присутніх на мітингу чудовим борщем. Кошти, зібрані на заході, пішли на підтримку України.
У партнерстві з Міністерством закордонних справ наша команда запустила портал та телеграм-бот для допомоги українцям у Польщі UaHelp. Внесок держави та волонтерів на підтримку українців у Польщі складно переоцінити, оскільки Польща прийняла та допомагає більш ніж 3,5 млн українців, які тікають від війни. І ми завжди будемо вдячні гостинному польському народові за допомогу.
З перших днів війни ми продовжуємо транслювати найголовніші події в Україні на міжнародну аудиторію завдяки англомовному щотижневому дайджесту від нашого брюссельського представництва — Institute for Global Transformation.
Робота над цими проєктами – наша позиція, наш внесок, наші цінності та наша віра. Наші дії спрямовані на допомогу українського народу.
Світу важливо чути не лише про наш біль, а й про наші перемоги
Війна неймовірно консолідувала всіх українців, одночасно запустила деякі процеси із подвоєною швидкістю, змусила по-новому подивитися на нашу країну та її потужності. І немає такої сфери, яку війна зуміла б повністю паралізувати, як це було в період Другої світової війни. Коли великі інвестори чують про те, що робить сьогодні український бізнес і якими темпами продовжує зростати, як люди продовжують боротися і працювати, їм важко повірити, що це відбувається в країні, де йде війна. Адже, за даними різних досліджень, три чверті українських підприємців продовжують вести свій бізнес.
Розповідати про перемоги, які ми маємо завдяки зусиллям усіх, також важливо. Щоб наші прохання про допомогу не перетворилися на буденність і щоб, коли закінчиться війна, українці не лише стояли поряд з усіма європейськими державами та на рівних умовах брали участь у написанні нової сторінки в історії Європи. Але були прикладом для майбутніх поколінь.
Світове інформаційне поле перенасичене шумом. Сенсації за сенсаціями, скандал за скандалом, трагедія за трагедією. Загроза війни Китаю з Тайванем, терористичні акти, небезпека поширення мавпової віспи, глобальна економічна криза. Новини сьогодні живуть секунди, хвилини, години. Все швидко йде в “архів”, і в цьому інформаційному потоці, що стрімко мчить, світ не повинен втрачати з фокусу новини про Україну.
Ми не маємо права дати цьому статися. Щоправда, про ситуацію, з якою зіткнулася Україна, має бути на слуху, всі факти та події. Адже сьогодні Україна бореться не лише за свою свободу, а й за цінності цивілізованого світу.
Ми зобов’язані підтримувати увагу міжнародної громадськості України всіма доступними способами. Саме тому така важлива кожна акція, мітинг, кожен перформанс та івент. Незважаючи на війну, наша країна продовжує жити та розвиватися. Важлива кожна згадка у ЗМІ про перемоги України у всіх сферах. Україна сьогодні — це форпост боротьби між добром та злом. За нами весь цивілізований світ. Тому ми кожен на своїй ділянці фронту продовжуємо боротися за європейську Україну та перемогу цивілізованого світу над тотальним злом.