Запекла оборона проти ХАМАСу змусила Ізраїль задіяти всі можливі ресурси. Як і в російсько-українській війні, бойові дії вийшли далеко за межі фронту — у тилу всі верстви населення створили неабияку синергію. І серед них, зокрема, вирішальну роль відіграла криптовалюта.
Окрім Ізраїлю, єдина країна, що безпосередньо використовує криптовалюту задля оборони в умовах повномасштабної війни — це Україна. У багатьох аспектах, наш досвід в інтеграції цифрової валюти виявився новаторським, причому настільки, що наразі його використовує й Ізраїль.
Яким чином близькосхідна країна перейняла технології України, та чому крипта стала повноцінним елементом економічної безпеки обох держав — на ці питання ми дамо сьогодні відповідь.
Криптовалюта — виклик і перевага
Криптовалюта є головним джерелом фінансування Ізз ад-Дін аль-Кассам — військового крила ХАМАС. Ця інформація не є новою — у 2021 році видавництво Coindesk провела розслідування на основі подібних заяв. Згідно з ним, ХАМАС дійсно отримував пожертви в криптовалюті, які згодом переказувалися на гаманці Binance. Роком раніше американська влада заявила, що відстежила і заарештувала десятки криптовалютних рахунків, які використовувалися для фінансування організацій “Аль-Каїда” і “Аль-Кассам”. Загалом, до 2023 року загальна сума так званих “криптовалютних пожертв” сягнула приголомшливої цифри у 41 мільйон доларів.
Очевидно, що криптовалюта стала єдиним життєво важливим джерелом фінансування для ХАМАСу через визнання його терористичною організацією в багатьох провідних державах. Менш ніж через рік таку схему запровадила росія, намагаючись нівелювати вплив глобальних санкцій. Що ще більш показово, обидві держави використовують біткоїн для забезпечення потреб військово-промислового комплексу (ВПК). Єдина відмінність полягає в наступному: ХАМАС не приховує цього, у той же час стверджуючи, що крипта на їх рахунках — це виключно “пожертвування простих громадян” і аж ніяк не фінансування з боку зацікавлених потужних гравців (як-от Іран).
Вищезазначені факти підтверджують, що санкції США ефективно обмежують традиційні методи фінансування. Для підсанкційних структур віртуальна валюта є єдиним рішенням, яке дозволяє уникнути нагляд банківських систем, залишаючись анонімним і знижуючи ризики потенційного відстеження.
Але більш важливий висновок: криптовалюта може бути як небезпечною, так і рятівною. Ізраїль і США усвідомили це разом із Україною. І наша держава, окрім моніторингу, запропонувала нове розуміння криптовалюти як рятівника.
Як Ізраїль бере приклад із України
Коли ХАМАС розпочав атаку на Ізраїль, держава зуміла мобілізувати всі наявні ресурси. Поки резервісти прибували з усього світу, щоб приєднатися до оборони, розгортався зовсім новий рубіж — цифровий.
Без сумніву, влада Ізраїлю чудово розуміла, що джерелом фінансування їхнього головного ворога є криптовалюта. Тому цьому вектору було приділено особливу увагу в загальній системі оборони.
10 жовтня ізраїльське видання Calcalit повідомило, що місцева поліція заморозила численні криптовалютні рахунки, пов’язані з ХАМАС. Видання зазначає, що місцевим органам безпеки вдалося заарештувати криптовалютні кошти і перевести їх в ізраїльську казну за сприяння криптобіржі Binance.
За даними CoinDesk, ізраїльській владі у співпраці з Binance вдалося заарештувати близько 190 рахунків, ймовірно пов’язаних з терористичними угрупованнями, починаючи з 2021 року. Біржа заявила, що співпрацює з ізраїльською владою, щоб припинити “операцію з фінансування тероризму, пов’язану з іранськими угрупованнями “аль-Кудс” (крило Корпусу вартових Ісламської революції) і “Хезболла”.
“Протягом останніх кількох днів наша команда працювала в режимі реального часу, цілодобово, щоб підтримати поточні зусилля по боротьбі з фінансуванням тероризму. Ми прагнемо забезпечити не тільки безпеку екосистеми блокчейну, а й безпеку світової спільноти завдяки нашій проактивній роботі”
— повідомив представник Binance в електронному листі до CoinDesk.
Тим не менш, незважаючи на те, що Binance відіграє ключову роль у підтримці безпеки Ізраїлю, стверджується, що топ-менеджмент компанії був повністю обізнаний про транзакції ХАМАС. Binance вже був спійманий на ухиленні від американських санкцій — а саме, на тому, що працював у росії і здійснював фінансові операції з рублями до нещодавнього їх формального припинення. Проте ця інформація потребує підтвердження.
Примітно, що Ізраїль використовує криптовалюту не тільки для прямих дій, а й для збору гуманітарних і військових пожертвувань. Оскільки зовнішня підтримка держави зростає, потреба у спрощених грошових переказах стає наріжним каменем. І криптовалюта виявилася пріоритетною опцією для цього.
Численні ізраїльські банки, регулятори та криптовалютні компанії долучилися до потоку криптовалютних пожертв — вони створили Crypto Aid Israel, службу збору коштів на гуманітарні потреби ізраїльських громадян. За великим рахунком, це гаманець з декількома підписами для збору пожертвувань у різних валютах, включаючи біткоін (BTC) і ефір (ETH), а також прив’язані до долара стейблкоїни USDT і USDC. І що ще більш показово, цілком ймовірно, що ці криптоактиви будуть переміщені в банки.
Приватні криптовалютні компанії також відіграють ключову роль в альянсі. Наразі членами альянсу є Fireblocks, MarketAcross, CryptoJungle, Collider Ventures та Ізраїльська асоціація блокчейнів.
“Ми сподіваємося зібрати необхідні кошти, щоб забезпечити їжею і притулком сім’ї, які втратили свої будинки. Ми також сподіваємося надати засоби гігієни та медичні препарати для цивільного населення Ізраїлю, яке зазнало бомбардувань, і підвищити обізнаність про жахіття, з якими зараз стикається ізраїльський народ”
— стверджує Бен Самоча, генеральний директор CryptoJungle, описуючи основні цілі проекту.
Вочевидь, Ізраїль мав приклад для наслідування. У 2022 році, із початком повномасштабного вторгнення росії в Україну, Міністерство цифрової трансформації й українські криптокомпанії також об’єднали зусилля, щоб впорядкувати активний потік пожертвувань з боку міжнародної спільноти. Everstake, KUNA та Мінцифри створили платформу Crypto Aid for Ukraine, яка підтримує не лише біткоїни та стейблкоїни, а й альткоїни. За рік свого існування платформі вдалося зібрати понад 60 мільйонів доларів військової та гуманітарної фінансової допомоги. Ба більше, у колаборації із Solana, Everstake створив для цього й спеціальну DAO (Decentralized Autonomous System, з англійської — децентралізована автономна система).
Ба більше, Міністерство цифрової трансформації продовжує активно виступати за ліквідацію проросійських акаунтів на відомих біржах, а також блокування доступу російських користувачів до їх сервісів.
Але криптовалютна спільнота також діяла самостійно. Один із найбільших інвесторів — WhiteBIT — зуміли передати щонайменше 11 мільйонів доларів на потреби Збройних сил України та гуманітарну допомогу українцям, а також делістнули рубль одразу ж після початку повномасштабного вторгнення.
“З початком великої війни навіть не стояло питання щодо подальшої роботи з рф. Ми з командою миттєво прийняли рішення повністю виключити росію та рубль з усіх процесів, хоча навіть через рік деякі міжнародні гіганти так і не наважилися попрощатися з ринком рф”
Володимир Носов також підтвердив і участь компанії WhiteBIT у гуманітарних ініціативах:
“У перші 4 дні війни ми відправили $1 млн на гуманітарну допомогу. (…) Натомість за весь час на допомогу українцям і Збройним силам України ми виділили майже $11 млн власних коштів”
На противагу цьому, ФСБ росії та ПВК “Вагнер” також мають власні криптовалютні депозити, що вкотре доводить, що американські санкції справді зробили свою справу. Але, що ще важливіше, всі ці факти спонукають до дебатів про конфіденційність криптовалют та її регулювання.
Регулювати чи не регулювати?
Криптовалюта — це поняття поміж вічним дилемічним вибором між тотальною приватністю та безпекою. Ми вже бачили її користь як для зловмисних, так і для доброчесних цілей. А випадки з Україною та Ізраїлем демонструють і загрози, і переваги криптовалюти одночасно.
Дійсно, терористичні організації все ще можуть оперувати великими обсягами цифрових активів і фінансувати свою діяльність. Але чи винні в цьому технології, або сервіси, які їх надають?