13 листопада під час Web Summit у Лісабоні перша в Україні STEM-екосистема STEM is FEM організувала side event — міжнародний форум «Жінки у STEM: Разом заради змін». Тема заходу стала відповіддю викликам життя та роботи в контексті воєнного часу: говорили про гендерну рівність, ментальне здоров’я та підтримку жінок у STEM в умовах кризи.
У межах форуму відбулися дві панельні дискусії, що об’єднали провідних експерток, активісток, впливових діячок та ініціативних лідерок з усієї Європи, аби представити українські жіночі ініціативи на міжнародній арені. Захід зібрав понад 200 учасників та став місцем для нетворкінгу й співпраці між українськими та міжнародними організаціями, як-от Intellias, Bonzai AI, TA Ventures, ICLUB, Mindstone, LGBTQ+ STEM Berlin, A-Players, ONE Ukraine, Wtech, Tokarev Foundation, #stop_sexтинг, SET University.
На першій панельній дискусії «Через виклики до змін: вплив війни на роль жінок у STEM» експертки обговорили, як жінки можуть підтримувати одна одну, створюючи сильне комʼюніті.
Другу панельну дискусію «Стратегії гендерної рівності та психічне благополуччя активісток» присвятили ролі менторства, гендерному розриву в технологічних сферах та психологічній стійкості під час війни.
У системі освіти, STEM, нам потрібно навчати навичок взаємодії з людьми та підтримки work-life balance. Заохочення до здорової культури відпочинку в активістських спільнотах — це не соромно, а насправді дуже корисно, позитивно та важливо,
— поділилася співзасновниця Mindstone, співорганізаторка LGBTQ STEM Berlin Мелінда Джакобс.
До того ж з появою AI, наголошує Мелінда, ми отримали можливість спростити собі рутинну роботу і мати більше часу для себе, нових ідей та цікавих проєктів.
Щодо гендерного розриву, спікерки наголосили, що жіночі стартапи сьогодні отримують значно менше фінансування, ніж чоловічі — лише 3 %. Змішані команди мають 21 % або більше.
У 2011 році в Україні було лише 7% жінок в ІТ. Сьогодні ця цифра зросла до 25%. Попри це, жінки все ще стикаються з багатьма викликами. Наприклад, розподіл керівних ролей та різниця в оплаті праці:
У деяких компаніях ми можемо спостерігати від 10 % до 30 % різниці між зарплатами чоловіків і жінок,
— говорить Global Talent Marketing Director в Intellias Анна Лебедєва.
Український ІТ-підприємець і співзасновник інвестиційної групи Roosh Сергій Токарєв зазначив:
STEM — це глобальний простір, де кожна ідея має значення. Сьогодні ми збираємося разом, щоб підтримати жінок, які своєю працею та талантами формують майбутнє науки, технологій та суспільства.
Міжнародний форум «Жінки у STEM: Разом заради змін» став ще одним кроком до глобального визнання українських жіночих ініціатив: навіть під час війни українки не зупиняються.
STEM is FEM — перша STEM-екосистема в Україні, яка обʼєднує організації, людей та ідеї, що взаємодіють для популяризації освіти та карʼєри в галузях науки, технології, інженерії та математики. Ініціатор проєкту STEM is FEM — український ІТ-підприємець та співзасновник інвестиційної групи Roosh Сергій Токарєв.
Форум є частиною проєкту «Українська панель: Виклики та можливості для жінок в STEM», що реалізовується ГО STEM is FEM за підтримки Українського Жіночого Фонду. Проєкт реалізовується в партнерстві з Wtech.