Як українці переживають складнощі з електроенергією внаслідок атак рф? 65% повідомили, що у разі відключення електроенергії у холодну пору року залишаться на своєму поточному місці проживання. Це дані з дванадцятої хвилі дослідження соціально-політичних та міграційних настроїв українців під час повномасштабного вторгнення росії в Україну, яке дослідницька компанія Gradus Research проводить за підтримки Європейського Союзу та в партнерстві з Центром Економічного Відновлення.
Енергетична ситуація
Майже дві третини (64%) громадян, які наразі перебувають в країні, стикалися із відключенням світла останніми днями. Графік відключень електроенергії є найбільш потрібною практичною інформацією, якої не вистачає 42% опитаних. Щодо середньої тривалості відключень: у 64% респондентів світла не було до 4 годин, ще у 20% — від 5 до 8 годин, а в 11% — більше 8 годин. Відповідно до пошкоджень інфраструктури ворогом, найчастіше з відключенням світла стикалися люди, які наразі проживають у Києві, на Сході та на Півночі (83%, 79% та 74% відповідно).
У питанні щодо обігріву в домівках 55% відмічають, що залежать виключно від центрального опалення, при цьому половина з них не має альтернатив, а у другої половини напоготові електричні обігрівачі. Інші альтернативні варіанти, як то дрова, газові чи бензинові обігрівачі мають лише 4% серед тих, в кого житло на центральному опаленні. Ще 33% мають автономне опалення, а 5% — можливість одночасно користуватися і тим, і тим.
«Проблема з енергетичним забезпеченням — це серйозний виклик для нас, проте і цифри, і мої відчуття говорять про те, що більшість українців морально готові до зустрічі з ним. Жовтень був напруженим, кілька масованих ударів по різних містах нашої країни природньо вплинули на загальне почуття безпеки. Проте це не зіпсувало загальний оптимістичний настрій українців на довгострокову перспективу — ми так само сильно віримо у майбутнє нашої держави», — коментує Євгенія Близнюк, засновниця та директорка Gradus Research.
Зниження відчуття безпеки
Через постійні масовані атаки по Україні російськими ракетами частка осіб, які відчувають себе у безпеці, постійно знижується і наразі складає 25%, в той час як на початку жовтня вона складала 30%. Найбільше опитаних (49%) стверджують, що відчувають небезпеку час від часу, і майже п’ята частина (19%) — почуває себе у небезпеці постійно чи переважну частину часу.
Консолідація суспільства та підтримка дій влади
Водночас показники ефективності дій української влади від початку війни загалом та у царині військового захисту зокрема залишаються на високому рівні: 66-71%.
Найвищий відсоток довіри респонденти продовжують висловлювати до ЗСУ (65%), Президента України (47%) та волонтерських організацій (26%) впродовж усього періоду замірів. До того ж, довіра до ЗСУ наразі знаходиться на найвищому рівні з початку проведення дослідження.
Стабільно високий відсоток українців продовжує зберігати оптимістичний настрій — 64% вірить, що Україна зможе побудувати сильну економіку, 63% — що Україна стане членом Євросоюзу до 2030 року, а 59% респондентів упевнені, що держава відбудує усе, що було зруйновано, після війни (або компенсує витрати на відбудову).
Рівень доходів українців знижується, проте працевлаштованих стає більше
37% українців не працевлаштовані — з них 36% втратили роботу з початку війни. Серед тих, хто залишився вдома, а також серед жителів Західного, Центрального регіонів і Києва значущо вища частка тих, хто має роботу й активно працює. Натомість серед вихідців зі Сходу та Півдня значущо більша частка тих, хто працевлаштований, але тимчасово не працює. Найбільша частка непрацевлаштованих — серед тих, хто виїжджав за кордон.
78% опитаних заявляють про зменшення доходу від початку повномасштабного вторгнення. Натомість відсоток працевлаштованого населення, що отримує зарплатню, зріс і наразі становить 81%.
Повний звіт за результатами дослідження доступний на сайті Gradus Research за посиланням.
Опитування було проведено дослідницькою компанією Gradus Research методом самозаповнення анкети в мобільному додатку за фінансової підтримки Європейського Союзу та у партнерстві з Центром Економічного Відновлення. Онлайн-панель Gradus відображає структуру населення міст з кількістю мешканців понад 50 тисяч у віці 18-60 років за статтю, віком, розміром населеного пункту та регіоном. Період проведення дослідження: 1 хвиля — 20-22 травня, 2 хвиля — 3-6 червня, 3 хвиля — 17-20 червня, 4 хвиля — 1-4 липня, 5 хвиля — 15-18 липня, 6 хвиля — 29 липня-1 серпня, 7 хвиля — 12-15 серпня, 8 хвиля — 25-28 серпня, 9 хвиля — 9-11 вересня, 10 хвиля — 23-26 вересня, 11 хвиля — 7-10 жовтня, 12 хвиля — 21-24 жовтня. Розмір вибірки у 12 хвилі — 2000 респондентів.