Роботи з давніх часів лоскочуть уяву людини. Так-так, ідея штучної людини не нова, і з’явилася, як мінімум, у Стародавніх Греків. Згадаймо скульптора Пігмаліона, який закохався в статую, що згодом ожила. Пізніше, в середні віки, з’явилася історія про Голема, який активізувався за допомогою папірця з таємним іменем. Цей глиняний робот влаштував веселе життя своєму творцеві, та й усій середньовічній Празі.
Відомі й більш реалістичні історії про роботів, наприклад — у Візантійського імператора були механічні звірі, які ревли, крутили головами, махали хвостами. Також було золоте дерево зі співаючими птахами і механічний трон під стелею залу. Уявіть, як реагували варвари, коли їм на голови спускався золотий імператор на троні…
Алхіміки створили механічну голову людини. В італійських соборах демонстрували не тільки статуї святих, але і рухомого залізного Сатану!
Природно, Леонардо да Вінчі не міг не винайти щось подібне і конструював механічного лицаря. Ну і вже в 18 столітті француз Жак де Вокансон зробив качку, яка крякала, крутила головою, їла і випорожнювалася. Цей птах став гордістю століття європейського Просвітництва, бо зміг зрівнятися з виробами середньовічних і античних механіків.
Тепер сучасні конструктори йдуть слідом за творцями штучних звірів і людей. Хоча після такої качки здивувати людство чимось вкрай складно, але інженерам з Boston Dynamics це вдалося, давайте поговоримо про них докладніше.
Хто все це придумав
Boston Dynamics — дітище інженера Марка Райберта. Він народився 22 грудня 1949 року і до 38 років займався в основному науковою діяльністю. Це дивно, тому що існує думка, що хайтек — дітище молодих. Згадаймо Microsoft і Apple, ці компанії «злетіли» коли їх засновники були ще молоді. А ще, при всій повазі — недоучки.
На противагу їм, засновник «Бостона» — справжній вчений, теоретик і практик. Навчався в Північно-Східному університеті на інженера-електрика. Потім захистив докторську в Массачусетському технологічному. Кілька років працював в лабораторії NASA і став доцентом у відомому університеті Карнегі-Меллона. Пізніше, в 1986 році перейшов до Массачусетського технологічного інституту в якості професора електротехніки та комп’ютерних наук, де працював до заснування своєї кампанії. Працюючи в вузах, заснував лабораторію, присвячену дослідженням в області робототехніки і саме з неї, в 1992 році вийшла компанія Бостон Динамікс. Сьогодні її назва стала синонімом передової робототехніки.
Історія
Історія будь-якої сучасної фірми — це не тільки ідеї, осяяння і наукові досягнення, а й інвестиції. Від того, хто вкладає гроші, залежить те, що розробляє фірма. Бостон Динамікс, напевно, пощастило.
У перші роки свого існування Boston Dynamics в основному працювала на DARPA і Пентагон. Фірма отримувала фінансування у вигляді дослідницьких грантів в основному від DARPA. Під час співпраці з DARPA компанія зосередилася на дослідженнях, спрямованих на розробку роботів для військового застосування. За цей час компанія стала піонером в розробці роботів, які можуть працювати в реальних умовах і долати труднопрохідну місцевість. Звідси «ростуть маніпулятори» всіх найцікавіших розробок фірми.
Придбання Google
У 2013 році Boston Dynamics придбала Alphabet (материнська компанія Google) за секретну суму, разом з 8 іншими робототехнічними компаніями. Перед покупкою, компанія Google презентувала в новинах план по створенню роботизованого підрозділу. Таким чином, дев’ять роботизованих компаній і увійшли до складу Replicant, нового підрозділу Google, очолюваного Енді Рубіном, співзасновником Андроїд.
Це був багатообіцяючий проект, але закінчився тим, що керівники розсварилися. Ніхто не знає, що саме Гугл хотів зробити зі своїм підрозділом робототехніки. Багато в галузі припускали, що Google хоче розробити простого у використанні і доступного комерційного робота. Але «Бостон» не особливо цікавилася створенням подібних продуктів.
Таким чином, погляди обох компаній істотно розійшлися. Більш того, керівники Alphabet зрозуміли, що Boston Dynamics нескоро принесе великий дохід. У листопаді 15-го року Джонатан Розенберг, який очолював Replicant, сказав:
«Як стартап нашого розміру, ми не можемо витрачати більше 30 відсотків ресурсів на речі, на які йде десять років».
Таким чином, було абсолютно очевидно, що Alphabet намагається скоротити свої інвестиції в амбітні дослідницькі проекти. В результаті обидві компанії не змогли примирити свої інтереси, що в кінцевому підсумку призвело до їх розлуки.
Придбання SoftBank
Новини про те, що Гугл готовий продати Бостон Динамікс, ходили з березня 2016-го. Було багато спекуляцій щодо потенційних покупців. Нарешті, в червні 2017-го, Динамікс разом з усіма роботами купили японці з концерну SoftBank.
Обидві компанії були вельми позитивно налаштовані з приводу придбання. Після покупки, Масаеші Сон, голова і головний виконавчий директор SoftBank Group Corp і генеральний директор Boston Dynamics Марк Райберт наговорили один одному масу компліментів. Шлюб був однозначно по любові, але щось пішло не так. І ось, в грудні 2020 р Бостон продали знову, на цей раз корейцям в Hyundai за $ 921 млн. Що з цього вийде і як далі підуть справи — покаже час. А зараз перейдемо до найбільш цікавих роботів.
BigDog — перший гучний успіх Boston Dynamics
Механічні монстри, побудовані Boston Dynamics, мають загальні характеристики руху з певними тваринами або людьми. Творці посилаються на ці подібності в назві кожної моделі.
Великий пес був побудований для армії США, щоб допомагати солдатам переносити амуніцію і запаси по пересіченій місцевості, де не можуть їздити автомобілі, а важку техніку використовувати недоцільно. По суті — це ослик або собача упряжка.
BigDog володіє чудовими фізичними даними, з легкістю може перевозити припаси вагою до 150 кг і залазити на поверхню під кутом до 35 градусів. Він розвиває швидкість 6,5 км / год, чого було більше ніж достатньо для супроводу пішоходів.
Але є і проблеми — галасливий двигун і висока ціна робота ускладнили серійний випуск. Перші моделі фірми оснащувалися бензиновими моторами, гучними і громіздкими.
ВС «Штатів» серійно не купили BigDog для своєї діяльності, тому фірма припинила виробництво робота в 2015 році. Однак більшість технічних розробок, використаних для його створення, були пізніше реалізовані в наступних поколіннях роботів.
Spot — робот на електричному двигуні
Наступного монстра Бостон Динамікс, звуть Спот. Він був оснащений електричним мотором, що значно знизило рівень шуму під час руху (в порівнянні з BigDog). Більш того, він став менше і міцніше свого попередника. Однак використовувати Spot для перевезення габаритних вантажів неможливо, та й не потрібно — у нього зовсім інше призначення.
Цей робот комплектують різними датчиками і використовують для дистанційного контролю будмайданчиків, газових, нафтових і енергетичних установок, а також для забезпечення громадської безпеки. Спот — в масовому виробництві, і користується попитом у любителів технічних новинок.
Cheetah
Cheetah (Гепард) був ще одним роботом, замовленим військовими. Це дуже швидка модель і пересувається на четвереньках. Гнучка конструкція хребта дозволяє розвивати швидкість до 45,06 км / год. Спершу випускали стаціонарні моделі, що працюють в приміщенні, потім — розробили автономну.
Wild Cat
Wild Cat (Дикий кіт) заснований на моделі Cheetah і доповнений можливостями автономного пересування. Він розвиває відносно високу швидкість — до 25,8 км / год, що зробило його ідеальним інструментом для диверсій і розвідки.
Sand Flea
Крім великих роботів, Boston Dynamics також створила компактних механічних комах. Sand Flea (піщана блоха) — робот з дистанційним управлінням. Для руху використовує чотири колеса. Він може підстрибувати в повітря на висоту близько 10 метрів. Спеціальний пристрій запускає Блоху в повітря за допомогою стиснутого газу, надаючи роботу необхідне прискорення.
Sand Flea може легко перестрибувати високі стіни, невисокі будинки, огорожі та інші перешкоди, що робить її ідеальним інструментом для розвідки і спостереження з близької відстані.
Petman
В цілому команда Бостон Динамікс не надто любить людиноподібних роботів, наприклад, Марк Райбер впевнений, що в цьому немає особливої необхідності.
Петман став першим андроїдом (в повному сенсі цього слова). Він побудований для полегшення тестування костюмів для захисту від шкідливих речовин. Розробники зробили його максимально схожим на людину як за зовнішнім виглядом, так і по рухах.
Вбудовані в робота датчики виявляють будь-які хімічні речовини, які проникають через костюм. Система також підтримує мікроклімат усередині одягу за рахунок потовиділення і регулювання температури. Партнерами в розробці PETMAN стали MRIGlobal, Measurement Technology Northwest, Smith Carter, SRD, CUH2A і HHI.
Atlas
Людиноподібний Atlas був презентований в 2013 р, він може легко подорожувати по лісах, полях або горбах, не боячись падінь. Він може використовувати свої руки для перевезення невеликих вантажів і навіть для відкриття дверей.
Вдосконалений Атлас демонструє чудеса спритності, далеко не всякий паркурщик зможе повторити те, що робить цей робот.
Spot Mini
Spot Mini — мініатюрна версія робота Spot. Це майже безшумний робот Бостон Динамікс, і при повній зарядці він може пропрацювати півтори години у вільній подорожі. На додаток до чотирьох опор Spot Mini також має маніпулятор, що нагадує шию жирафа. Маніпулятор дає можливість роботу обережно захоплювати і транспортувати дрібні предмети і підніматися при необхідності.
Handle
Handle — цікава модель, до двох нижніх маніпуляторів якої прикріплені колеса, що дають можливість швидко переміщатися (до 5 м/с) і підстрибувати в повітря більш ніж на метр. Робот використовує свої верхні кінцівки для захоплення і транспортування об’єктів.
Його антропоморфний дизайн і здатність пересуватися на колесах, роблять Handle вельми перспективним в плані можливостей.
Примітно, що коли Марк Райбер представляв Handle інвесторам, він назвав його «роботом з ваших кошмарів».
Такий робот може значно полегшити складські роботи, як навантажувача він зарекомендував себе дуже добре.
RHex — тарган
Невеликий робот, вагою близько 12 кг і висотою близько 15 см, оснащений 6 кінцівками. Створювався по гранту військових. Може бути оснащений датчиками, камерами спостереження або тягнути до 2 кг вантажу.
Комаха відмінно справляється з болотом, легко форсує важкі місця і перешкоди. Тарган менш яскравий ніж двоногі моделі, але може стане в нагоді для розвідроботи і диверсій. Акумулятора вистачає на 5 год.
Висновок
Як бачите, історія Бостон Динамікс цікава і вражаюча, але є кілька проблем. Складається враження, що ці чудові роботи — крихти зі столу військових. Більшість розробок проводилося на гроші держструктур. Після того, як «Бостон» стали працювати на комерційні компанії, прогрес помітно знизився, так як ключові прориви сталися років 15 назад, а лінійка роботів не оновлювалася понад 5 років. Незрозуміло, чи будуть нові прориви, або Бостон Динамікс залишиться чимось на зразок механічного звіринця у візантійського імператора.