На фоні війни в Україні, загрози повернення короновірусу, локальних воєнних конфліктів по всьому світі, відкриття нового бізнесу — шалений ризик.
З іншої сторони — тільки в Україні за 2023 рік відкрилося 37297 компаній. Життя продовжується і дає можливості втілити свої амбіції. Маєте в планах заснувати власну справу, але не знаєте, яку саме? Пропонуємо 8 ніш, які будуть актуальні в Україні найближчі 5 років.
Military-tech
Основний бум проектів в цій ніші почався в 2014 році, коли росія анексувала Крим та наробила біди на Донбасі. В 2023 році в сферу оборони інвестувалося щоденно $100млн, які йшли на озброєння, медицину, потреби військових. Умови війни потребують швидких рішень і стартапи, які мали розвиватися 3 роки реалізуються за 3 місяці.
Навіть після перемоги сфера Military-tech не перестане бути актуальною. Маючи такого сусіда, як росія, Україна завжди буде готова себе захистити. Зараз в країні працює більше 200 компаній, найвідоміші з них:
- Promin Aerospace;
- Чорний ворон;
- UA Dynamics;
- AeroDrone;
- Logics7;
- Інфозахист;
- Athlon Avia;
- Mantis Analytics.
Перегляньте, чим вони займаються, що пропонують, які мають недоліки. Це дозволить визначитися з власними потребами, знайти ідеї та зрозуміти, що потребує ринок саме зараз.
Смарт-офіси та коворкінги
Перехід більшості компаній на віддалений формат роботи, відключення світла, нестабільна ситуація з Інтернетом, сформувала потребу в місцях, де спеціаліст може спокійно попрацювати пару годин.
Починаючи з 2022 року, ринок коворкінгів змінився та пережив справжню кризу, коли приміщення не були потрібні нікому. В 2024 році починають набирати популярність смарт-офіси (приміщення з великою кількістю кімнат), які можна орендувати на певний час.
Зараз в Україні працює близько 100 компаній подібного формату і їх кількість продовжує рости. Фірми та працівники перебираються в невеликі міста, де менше обстрілів та спокійніша обстановка. Їм потрібне місце для стабільної праці і ринок задовольняє цю потребу. Після війни нічого не буде по-старому, включаючи сферу коворкінгів. При наявності інвестицій, можна відкрити бізнес в сфері комерційної нерухомості, він має менше ризиків та високу прибутковість.
Сервіси доставки їжі
Доставкою фаст-фуду нікого не здивуєш, вона на кожному кроці. Зараз в Україні близько 2% продуктів харчування доставляються дистанційно. Всім відомі такі компанії, як Glovo чи Bolt Food і змагатися з ними немає сенсу. І не треба.
Локальні стартапи в області доставки їжі мають більше шансів на успіх. Вони добре знають свою аудиторію і повністю задовольняють її потреби. Наприклад, тільки в Києві доставкою правильного харчування займаються:
- GoodEx;
- GastroChef;
- Easy4Busy;
- Ітер.
Компаній подібного формату багато по Україні. Стартап в області харчування буде прибутковим, люди завжди хотітимуть їсти. Подивіться, хто та як працює у місті, де ви хочете відкрити бізнес, що і кому вони пропонують. Аналіз потенційних конкурентів подарує безліч власних ідей.
Сервіси для організації дистанційної роботи
Спочатку COVID-19, потім війна в Україні, показали перспективи дистанційної праці. Прогнозується, що в найближчі роки 50% компаній повністю перейдуть на дистанційну роботу.
Це означає, що дані будуть оцифровані, створені хмарні сховища, програми управління персоналу та багато іншого. Розробка продуктів, які зроблять організацію онлайн роботи компаній простішою — перспективна ніша для власного бізнесу.
Психологічна допомога
Війна перевернула життя українців та нанесла велику шкоду психіці людей різного віку. Експерти говорять, що після закінчення війни більше 15 мільйонів українців потребуватимуть психологічної допомоги.
І це без врахування військових, які повернуться з фронту. До них потрібен унікальний підхід, вже зараз психологи навчаються працювати з такими людьми, використовуючи технології ЄС та США.
Вже зараз на психологічній підтримці можна заробляти. Варіанти бізнесу:
- Створення платформи та заробіток на рекламі, залучення спонсорських коштів.
- Організація курсів, сесій та ретритів.
- Психологічний центр.
- Тренінги та майстер-класи.
Відсутність психологічної освіти — не проблема, є багато психологів, які шукають можливість заробляти на допомагати людям. Відомі стартапи в області психології:
- Anima — аналіз психологічного стану з допомогою ШІ. Для військових, медиків та кризисних психологів доступ безкоштовний.
- Mentoly — платформа для пошуку психологів та психотерапевтів. Сервіс заробляє на комісії з кожної платної сесії його експертів.
Розробка чат-ботів для компаній
Перш ніж замовити товар чи послугу, клієнти ставлять працівникам компанії багато однотипних питань. Служба підтримки витрачає час на відповіді, а компанія втрачає замовлення, бо працівники заняті рутиною, а не їх пошуком. Чат-боти беруть на себе цю роботу та заміняють службу підтримки.
Їх розробка — перспективний варіант бізнесу з невеликими початковими інвестиціями. Можна піти двома шляхами:
- Навчитися робити чат-боти самостійно та стати ФОП, який працює сам.
- Створити команду розробників, які вже мають досвід та разом виконувати замовлення.
Переробка сміття та друге життя старих речей
Проблема переробки сміття та його сортування залишається актуальною. Європа переробляє близько 60% відсотків відходів в той час, коли в Україні переробка займає тільки 8%.
Бізнес у сфері переробки відходів, ремонту або виготовлення чогось нового на базі, використаних речей буде актуальним. Подумайте, які ідеї можна реалізувати з мінімальними інвестиціями та що для цього потрібно.
Ремонт електроніки на дому
Комп’ютери, ноутбуки, планшети, смартфони для нашого життя сьогодні важливіші за хліб на столі. Робота, навчання, розваги плавно перейшли в онлайн. Ремонт електроніки залишається актуальним та дозволяє створити бізнес з мінімальними інвестиціями у будь-якому місті.
Не обов’язково самому вміти працювати з технікою, щоб мати компанію. Багато майстрів вміють робити свою роботу, але не люблять, не звикли чи не вміють себе продавати.
Вам треба набрати команду таких людей, закупити інструмент, створити сайт чи чат-бот, який буде приймати заявки, побудувати систему співпраці з персоналом, відкрити ФОП та можна працювати. Для такої компанії навіть офіс не завжди потрібен. Ремонт техніки на дому для клієнтів комфортніший, чим походи в сервісний центр і дешевший, а для підприємця — це стабільний заробіток.
Замість висновків
Відкрити стартап в Україні під час війни страшно, але в цьому є сенс. Зараз не так багато пропозицій навіть роботи за мінімалку, не говорячи вже про вакансії з зарплатою в доларах. Власний бізнес дає можливості контролювати свій заробіток, а з часом створити робочі місця. Ідеї, які ви бачите в цій статті та інших публікаціях, вже працюють на Україну та її громадян. Не бійтеся заявити про себе та претендувати на своє місце на ринку. Іншого часу для життя не буде.