На момент початку війни більше 80% українців не мали фінансової подушки. Про важливість мати запас грошей хоча б на 3 місяці, багато говорять, навіть пишуть, про те, як зекономити та відкласти. Але, якщо все так просто, чому більшість не робить заощаджень?
Якщо це запитати людей, які живуть в нуль, багато хто скаже, що мало заробляє і не може відкладати гроші. Насправді робити заощадження – це звичка. Неважливо скільки ви заробляєте – 20 000 гривень чи 200 000, якщо у вас немає цієї звички, подушки фінансової безпеки не буде.
Кожна людина має рівень та темп життя до якого звикла. Задумайтесь, що жити в нуль – це теж звичка та відсутність дисципліни, відмовити собі в чомусь в моменті «зараз» заради майбутнього. Поговоримо про 5 ключових звичок, які заважають заощаджувати гроші, який би дохід ви не мали.
Відсутність фінансових цілей
Жити одним днем – звичка багатьох українців. Як виправдання: мала зарплата, в країні війна, незрозуміло, що буде завтра. З однієї сторони все логічно, а з іншої – подивіться на переповнені кафе та ресторани. Гроші в людей є. Ви теж їх маєте. Не маєте грошей на речі та заходи, які не являються вашим пріоритетом.
Мріяти про достаток – це одне, а щось робити для цього – зовсім інше. Поставте свою першу фінансову ціль – створити фінансову подушку та відкладайте на неї до 10% доходів. Складно відкласти? Подумайте, щоб ви робили, аби ваші доходи були менші на 10%? Знайшли б вихід, правильно? Підключить дисципліну та знайдіть можливість відкладати хоча б невелику, але фіксовану суму. Мета – напрацювати навик заощаджень. Схема подібна до оплати кредитів, комуналки та дитячого садка дитині. Ви не маєте права не сплачувати рахунки, включіть заощадження до обов’язкових витрат.
Пристрасть до швидкого дофаміну
2024 рік багатий на стресові події. Окрім особистих негараздів, інфляції, масла у вогонь тривоги підливає війна та нестабільна обстановка в країні.
Хочеться розслабитися, відчути задоволення та знизити напругу. Як це зазвичай проходить? Пиво та снеки до фільму, піца з ресторану і т.д. В моменті здається, що це дрібниці, але коли почнете рахувати, вас чекають цікаві відкриття.
Швидкий дофамін від алкоголю чи смачної їжі не вирішує проблеми та знімає напругу на короткий час. Вже через 1-2 години, ви опиняєтесь в тому становищі, що й до цього.
В той же момент, отримати дозу гормону щастя можна від досягнення мети (навіть невеликої), спорту чи творчості. Перегляньте свої джерела дофаміну і якщо ви вкладаєте в них гроші, а вони не дають дивідендів, можливо, варто переглянути свій підхід до цього.
Зневажливе відношення до свого здоров’я
Це стосується не тільки паління, яке з’їдає чималі гроші. Відкладення на потім обстежень, лікування зубів (не ходити до лікаря вчасно, бо пломба коштує дорого і ще не так сильно болить), закінчується додатковими витратами. Наприклад, якщо вчасно не відремонтувати зуб, він розколеться, а імплантація коштує дуже дорого. Зекономили в моменті, а заробили собі великі проблеми.
Ви і самі знаєте, що ігноруєте в своєму організмі, відкладаючи лікування до кращих часів. Зверніть увагу і на те, що хвора людина гірше себе почуває, в неї з’являється тривога за своє життя. Ви витрачаєте енергію не на роботу, навчання новим навичкам, а на обслуговування тривоги, якої могло б не бути.
Згадайте ситуацію, коли щось болить чи тривожить, а ви йдете гуглити свої симптоми і діагностуєте у себе ледь не рак. Бувало таке, зізнавайтесь? Таких ситуацій може не бути, якщо приділяти своєму здоров’ю достатньо часу. Це не завжди навіть грошей вимагає, тільки часу та трохи уваги.
Лінь навчатися новому
Робота та побут забирає багато часу. Дорослим, сімейним людям часто складно виділити час для навчання новим навичкам, розбиратися зі своїм фінансовим життям чи освоїти нову професію. Але слід пам’ятати, що нічого нового не буде, поки ви це нове не почнете робити.
Якщо ви зараз заробляєте 20 000 гривень і витрачаєте все на життя, подумайте, як ви почнете заробляти більше нічого нового не освоївши? В планах жити в достатку? Маєте щось змінити в своєю професійному житті.
Магічне мислення та надія на швидкі гроші
Лотереї, азартні ігри, автомати, афірмації та ритуали на багатство – дають надію швидкого збагачення і забирають реальні гроші та час. Пам’ятаєте, що безкоштовний сир є тільки в мишоловці і то для другої мишки?
Шансів на те, що ви виграєте солідні гроші майже немає. Звикайте мислити логічно та невеликими кроками рухатися до власного фінансового достатку. Облиште надію, що ви отримаєте, щось просто так. У всього в житті є своя ціна і фінансовий достаток – не виключення.
Вмикайте логічне мислення, поставте собі ціль створити фінансову подушку та почніть це робити в своєму темпі, але не обманюйте себе, живучи ілюзіями.