Водії, які регулярно перетинають кордон України, на власному досвіді знають про необхідність придбання страховки. Поліс створений для захисту інтересів автовласника. Він закриває збитки при аварії. Незважаючи на неабияку ціну, «Зелена карта» дозволить суттєво зменшити можливі ризики та фінансові втрати при настанні страхового випадку за кордоном.
Що означає Green Card
Являє собою міжнародний документ, обов’язкову страховку на дорозі. Потрібна учасникам руху для виїзду до інших країн. Green Card («Зелена карта страхування») з’явилася 1949 року, коли у Лондоні на засіданні ради ООН було схвалено новий договір страхування. Проєкт набув чинності у 1953 р., діє й у цей час. Цей документ прописує взаємне визнання державами (членами угоди) запровадження страхового полісу щодо збереження автоцивільної відповідальності водіїв. Green Card необхідна для транспортних засобів, що знаходяться за кордоном, а не замінює ОСАЦВ.
Завдання Green Card
Призначена для учасників дорожнього руху за кордоном, які опинились у ДТП. При завданні шкоди їм відшкодовуються витрати — вони компенсуються відповідною страховою компанією. За законом виплати мають покрити всю суму витрат потерпілим (якщо вина водія, який оформив «Зелену карту», є незаперечною). Потерпіла у ДТП сторона отримує фінансову компенсацію у розмірі передбаченої законодавством страхової виплати. Якщо ж витрати перевищуватимуть суму, яку може покрити поліс, різницю компенсує водій (винуватець пригоди) самостійно.
Green Card: для яких країн діє
Поліс має чинність на території Європи. Також він є актуальним для держав, які приєдналися до Міжнародної спільноти. Для України це стало можливим із 1997 року. Документ є обов’язковим міжнародним сертифікатом. Він має певний стандарт, діє у таких країнах:
- 48 європейських держав;
- Азербайджані, Україні, Молдові;
- окремих країнах Східного континенту та Африки.
Green Card оформляється як договір ОСАЦВ у Кіпрі, Тунісі, Ізраїлі, Туреччині, Марокко, Ірані.
Як встановити справжність документу
Договір страхування вважається дійсним лише в тому випадку, коли:
- відповідає формату сертифіката, затвердженому законодавством (країни та міжнародним);
- документ має унікальний QR;
- відображається у реєстрі МТСБУ.
Справжність сертифіката можна перевірити, маючи QR-код або доступ до єдиної системи МТСБУ.
Кому і коли потрібний документ
Сертифікат потрібний під час перетину державного кордону для власників таких транспортних засобів, як:
- особистий легковий автомобіль;
- мотоцикл;
- автобус;
- важковаговики, вантажний транспорт.
Важливо! Поліс автоцивільної відповідальності обов’язкового страхування має бути при собі у кожного водія серед основних документів.
Як діяти, якщо потрапили у ДТП
Перед тим, як здійснювати вояж за кордон, рекомендуємо добре вивчити свої права, щоб правильно діяти, опинившись в екстреній ситуації:
- При ДТП насамперед необхідно викликати поліцію чи правоохоронні органи країни.
- Потрібно надати посильну першу допомогу постраждалим та одночасно зателефонувати у швидку допомогу.
- По можливості варто провести власну відеозйомку з місця аварії, зафіксувати контакти очевидців цієї події.
- Забороняється рухати автомобілі всіх учасників аварії до приїзду відповідних служб (поліція, швидка, пожежні).
Якщо не знаєте мову країни, в якій ви перебуваєте, не рекомендується підписувати жодні папери. Не знаючи сенсу і значення викладеного, легко припуститися помилки. Краще зробіть спеціальну позначку, що водій-винуватець не розуміє мови.
Важливо! Без полісу перетин кордону з країнами Європи заборонено. Не варто залишати оформлення документа потім. Своєчасне укладання страхового договору — це запорука впевненості водія на будь-якому шляху. Варто врахувати, що ціна оформлення «Зеленої карти» на митниці буде зовсім іншою.