У світі, де все тече і змінюється, говорити про сталість здається дурним. У світі грошей це здається тим більш актуальним, проте в економіці, нарівні з такими поняттями як підйом і спад, є поняття стабільність. Стабільно розвивається економіка – не унікальне явище, хоча щорічно карта найбільш успішних економік планети зазнає якісь зміни. Хтось виривається вперед, хтось утримується на піку, хтось навпаки поступово здає позиції.
Пропонуємо розглянути карту найуспішніших економік світу на початок 2018 року.
ТОП 10 економік світу
Рейтинг пропонується згідно відсотку валового внутрішнього продукту країни по відношенню до загальносвітового ВВП.
Сполучені Штати Америки
До теперішнього часу відсоток ВВП країни по відношенню до загальносвітового ВВП становить понад 24 відсотки. Позиції лідера в цій сфері США зберігають вже близько століття, що стало можливим завдяки чіткій і злагодженій роботі банківської системи, промислового виробництва, сільського господарства. Крім того, Сполучені Штати є одними з найбільших інвесторів і стрімко розвивають економіку знань. Незважаючи на те, що зростання ВВП останнім часом додається повільно, найближчому конкурентові до лідера ще дуже далеко.
Китай
На початку 2018 року показник ВВП цієї країни склав близько 15 відсотків. Аналітики вже в кінці 2017 року відзначали рекордне зростання ВВП, до 6,8% річних, в той час як офіційний прогноз був менше на 0,3%. В юанях і доларах ця цифра виглядає дуже і дуже вражаючою. Стрімкий розвиток цієї азіатської країни зміг відчути практично кожен житель Землі, користуючись технікою, автомобілями, одягом, іграшками з Китаю. Приголомшливе зростання експорту, промисловості, сільського господарства і технологій дозволяють прогнозувати зміщення лідера в цьому списку вже через 30 років.
Японія
(ВВП = 6%). Країна висхідного сонця передбачувано займає в цьому рейтингу 3 позицію. Стрімкий успіх цієї економіки – заслуга злагодженої роботи уряду і великого бізнесу. Тут зроблені ставки на низькі податки, якісну продукцію, міцну банківську систему і унікальну політику працевлаштування. Також Японія активно вкладає кошти в науку і відома своїми досягненнями в технічних областях і робототехніці.
Німеччина
(ВВП = 4,5%). «Хвора людина Європи» перетворилася в стрімко одужуючу – економіка Німеччини за останні 15 років показує дивовижні результати. Політики і фінансові діячі стверджують, що причиною тому – вдалі економічні реформи, що торкнулися, перш за все, сфери промисловості і торгівлі. У той час як інші країни в гонитві за більш дешевою робочою силою виводять виробництва за кордон, Німеччина зберігає їх у себе, при цьому сплачуючи високі заробітні плати. Таким чином, підвищується експортний ринок країни і підтримується рівень якості товару. Важливу роль в загальному просуванні зіграло і вступ країни в зону євро.
Великобританія
(ВВП = 3,9%). Стабільна економіка цієї держави забезпечується переважно двома сферами:
- Власною промисловістю і експортом товару
- Сферою послуг в області науки, техніки, страхування і фінансування.
Історично Великобританія завжди шукала зовнішні джерела природних ресурсів, так як острівна держава саме ними бідна (проте, з 1970-х років тут розвивається нафтовидобувна промисловість). Основні ставки економіки дійсно орієнтовані на власне виробництво в галузі автомобілебудування, гірничої справи та фармацевтики. Імпорт послуг і готового продукту є провідним напрямком в економіці держави в цілому, але як вона перенесе очікуваний в 2019 році вихід зі складу Євросоюзу поки невідомо.
Франція
(ВВП = 3,3%). Вже більше десяти років ця держава утримується в списку 10 економічно успішних країн світу. 6 місце – це золота середина, яка забезпечується вдалим розвитком сільського господарства і, відповідно, експортом сільськогосподарської продукції в країни Євросоюзу. За приблизними підрахунками ця стаття становить ¼ економіки країни. Далі йде промисловість, що включає такі галузі як гірничодобувна, машинобудівна, авіакосмічна, суднобудівна та хімічна. Проблема Франції, яка виражається в зниженні рівня ВВП на людину, полягає в швидкому зростанні населення. Як це позначиться на економіці держави ще через 10 років передбачити складно.
Індія
(ВВП = 2,8%). Дивно, але ця країна контрастів, побудована на кастовому принципі, зробила стрімкий ріст в області економіки. Серед азіатських країн це друге місце після Китаю. Головні статті доходів Індії – сільське господарство, в якому задіяно три чверті населення, і важка промисловість. Тут основу складає гірничодобувна й обробна (в тому числі – атомна) галузі. Держава успішно співпрацює з Китаєм, Гонконгом, Сінгапуром, США, Великобританією, Швейцарією. І тут, як і раніше величезна кількість жителів перебуває за межею бідності.
Італія
(ВВП = 2,5%). Експерти стверджують, що 8 позиція в даному рейтингу – явище тимчасове, і вже через кілька років Італію потіснять з десятки лідерів більш агресивні конкуренти. Причина основної слабкості країни, і в той же час – головне джерело її доходу, – туризм. Країна є просто величезний музей, так як перебувала в центрі історичних та культурних подій Європи протягом більш ніж тисячоліття. Також економіка країни сильно залежить від сільського господарства і промисловості, дохід приносить і модна індустрія.
Бразилія
(ВВП = 2,4%). Це єдина представниця Південної Америки в списку. Економічне зростання Бразилії пов’язують з державною програмою з подолання бідності, прийнятої на початку 2000-х років і подальшими соціально-політичними реформами. Головні статті, що становлять значні частки ВВП – це сільське господарство (в ньому зайнято близько 20% населення), промисловість (14% населення) і сфера послуг, в якій беруть участь близько 60% населення. Серед найбільш значущих торгових партнерів країни знаходяться Китай, США, Японія, Німеччина, Нідерланди, Аргентина та ін. В них експортується сільськогосподарська продукція (перш за все, кава) і промислові товари (автомобілі, транспортне обладнання, залізна руда).
Канада
(ВВП = 2,1%). Останнім часом ця велика північноамериканське держава стабільно економічно зростає. Причиною тому стала зміна пріоритетів: якщо раніше основні ставки робилися на сільське господарство, то тепер це технології. Незважаючи на те, що країна як і раніше має регіони, де населення дуже незначне, її можна назвати індустріальною. Тут активно розробляються корисні копалини, в тому числі нафта, газ і уран, які стають основними статтями експорту. Також держава інвестує кошти в освіту, таким чином, заздалегідь готуючи кваліфіковані кадри.