Так часто протягом історії про наукові досягнення жінок забували, ігнорували, а іноді і повністю привласнювали їх відкриття і праці.
Скільки видатних жінок-учених ви знаєте? У нашому світі дуже багато недооцінених і невизнаних жінок-вчених та технологічних геніїв. Давайте відзначимо деяких з них.
Фей-Фей Лі: робота по перетворенню штучного інтелекту
Фей-Фей Лі – професорка комп’ютерних наук в Стенфорді, перед якою стоїть серйозна місія: вона використовує свої технологічні ноу-хау для перетворення мозку ШІ, як механічного, так і людського. Вона і її команда вчених, економістів, філософів, фахівців з етики, вчених-юристів, художників, психологів і істориків працюють над тим, щоб надати ШІ людську чутливість.
Люди все більше покладаються на ШІ при прийнятті рішень, і без роботи Лі і її колег суспільство не зможе розвиватися. Лі використовує свої технічні ноу-хау, щоб зробити світ кращим.
Донна Стрікленд: Фізика
Думаєте, фізика нудна? Подумайте ще раз. Стрікленд, лауреатка Нобелівської премії з фізики 2018 року, заробляє собі на життя працею з потужними лазерами. Завдяки своїй роботі з лазером вона стала першою жінкою-лауреатом Нобелівської премії з фізики за 55 років, але вона каже, що не вважає себе жінкою в науці – вона вчений.
Наукова кар’єра Стрікленд почалася в школі, де, за її словами, математика і природничі науки були єдиними предметами, в яких вона добре зналася. На фізичний факультет її привернула лазерна програма, яка була в центрі її неймовірно успішної кар’єри. В даний час вона є заступником голови фізичного факультету Університету Ватерлоо в Канаді.
Кол Ф’юрі: фізик-математик
Робота Ф’юрі складна, але така важлива. Ф’юрі, фізик-математик з Кембриджського університету, працює над відкриттям і математичним поясненням законів природи. Її дослідження кидають виклик галузевим стандартам і підтверджують теорії десятиліть роботи в галузі фізики.
Її роботи, більш ніж будь-чиї, можуть революціонізувати те, як люди думають і розуміють саме життя і природу нашого світу.
Рейчел Карсон: Біологія
Рейчел Карсон (1907-1964) була біологом, екологом і письменником і була однією з перших учених, які запропонували людям переглянути використання хімічних речовин і сучасної науки на благо навколишнього середовища. Її робота висвітлювала небезпеки використання ДДТ і дійсно поклала початок сучасному екологічному руху.
Однак дослідження Карсон зосередилося не тільки на всіх поганих речах, які люди робили з Землею. Вона зосередила більшу частину своїх досліджень і публікацій на житті і розвитку океану, в тому числі на те, як формуються острови, як змінюються течії, як температура впливає на життя під морем і як ерозія впливає на все, від пляжів до морських мешканців. Вона також працювала над підвищенням обізнаності громадськості про зміну клімату, небезпеки танення льодовиків, зникаючих популяціях тварин і неправильному використанні хімікатів після Другої світової війни. Вона використовувала своє наукове розуміння, щоб по-справжньому змінити те, як люди думають про їх світ і свою відповідальність за його захист.
Хеді Ламарр: актриса і винахідниця
Австрійська і американська кіноактриса Хедвіг Кейслер, або Хеді Ламарр, була відома в період свого розквіту як «найкрасивіша жінка в світі», але вона також була винахідницею технології, попередниці бездротового зв’язку, використовуваної сьогодні в мобільних телефонах, GPS і Wi-Fi.
Працюючи з композитором Джорджем Антейл, Ламарр розробила систему радіонаведення для торпед, яка використовувала «стрибкоподібну перебудову частоти», щоб зупинити передачу або перехоплення.
Пара запатентувала пристрій зі стрибкоподібною перебудовою частоти, який працював як рулон піаніно, що грає самостійно, і пожертвувала свій винахід ВМС США.
Військово-морський флот не став використовувати винахід під час війни, але ідея була відроджена в 1950-х роках і стала джерелом натхнення для технології розширеного спектру, яка є основою сучасного бездротового зв’язку.
Annie Jump Cannon: Астрономія
Енні Джамп Кеннон (1863-1941) провела своє життя, визначаючи і каталогізуючи зірки в той час, коли навіть не хотіли визнавати її роботи. Вона створила унікальний метод запису зірок, і її робота досі ефективно використовується астрономами і астрофізиками.
Пропрацювавши роки під керівництвом директора обсерваторії Гарвардського коледжу Едварда К. Пікерінга в якості однієї з «жінок Пікерінга», Кеннон розробила свій власний метод зоряного каталогу і в 1911 році стала хранителем астрономічних фотографій в Гарвардській обсерваторії. Вона продовжувала каталогізувати і категоризувати весь інший час в Гарварді. За своє неймовірно продуктивне життя (вона відкрила більше 300 змінних зірок) вона була удостоєна безлічі почесних ступенів і нагород, а в 1938 році зайняла посаду викладача в Гарварді.
Елізебет Сміт Фрідман: Зломщик коду
Елізебет Сміт Фрідман була не просто засновницею сучасної криптографії, вона допомогла знищити нацистів. Під час Другої світової війни Фрідман і її чоловік працювали, щоб прочитати і інтерпретувати нацистські послання, які приведуть союзників до нацистських шпигунів, допомагаючи їм виграти війну. Хоча історично саме її чоловікові приписували створення області криптоаналізу, правда про їх партнерство і ролі Елізебет Сміт Фрідман в ньому нарешті стала відома.
Фактично Фрідман познайомила свого чоловіка з криптографією. Перед початком роботи під час війни Фрідман використовувала свої навички криптоаналіза, щоб вистежити контрабандистів наркотиків і міжнародних торговців наркотиками, які передавали свої повідомлення по радіо. Давно пора ширше усвідомити її досягнення в цій галузі.
Беатрікс Поттер: ботаніка
Беатрікс Поттер, найбільш відома своїми дитячими письменницькими роботами, також була досвідченим ботаніком з особливим інтересом до мікології або вивчення грибів.
Вона була першою людиною у Великобританії, яка у своїй науковій статті висловив припущення, що лишайники є симбіотичними формами життя, і розробила теорію про те, що гриби розмножуються за допомогою спор, але в той час, це твердження було відкинуто. Поттер проводила експерименти на своїй кухні і докладно записувала свої спостереження за властивостями водоростей і грибів.
Розалінд Франклін: біофізикиня і рентгенівська кристалографиня
Досягла величезних успіхів у відкритті форми подвійної спіралі ДНК. Розалін допомогла нам зрозуміти деякі з найосновних будівельних блоків нашого тіла, використовуючи дифракцію рентгенівських променів, щоб виявити форму ДНК.
Вона організувала лабораторію, де робила все більш чіткі фотографії дифракції ДНК і протягом року проводила математичний аналіз, поступово наближаючись до висновку, що ДНК має структуру подвійної спіралі.
Без її дозволу колега-дослідник Франклін Моріс Уілкінс показав одну з її фотографій Джеймсу Уотсону і Френсісу Крику, які також намагалися визначити структуру ДНК.
Інші вчені опублікували серію статей про відкриття, в яких тільки згадали внесок Франклін в виносці, і отримали Нобелівську премію через чотири роки після смерті Франклін.
Всі ці жінки виконали або в даний час виконують неймовірні наукові роботи, але їх імена дуже багатьох незнайомі. Їх робота може змінити наше сприйняття реальності, то, як ми взаємодіємо з нашим світом, і то, як ми думаємо про майбутнє.