Гроші повинні працювати та приносити дохід. Навіть у нинішніх важких умовах військової агресії завжди є вихід із ситуації та способи заробити. Але тут виникає багато питань: куди можна вигідно вкласти гроші, які види інвестицій існують і який взагалі дохід вони можуть приносити. Для деяких видів буде досить просто ваших вкладень, а для інших і витрати вашого дорогоцінного часу.
Проте слід пам’ятати, що вкладення завжди несуть за собою ризики. Тому потрібно серйозно підійти до вибору виду інвестицій, адже ваша мета – не лише зберегти свій капітал, а й отримувати регулярний дохід.
Які існують види інвестицій
Ознаки, якими можна класифікувати види інвестицій, дуже різноманітні і їх досить багато. Також виділяються і підвиди: наприклад, інвестиція може бути середньоліквідною, ризикованою, але високоприбутковою. Всі ці фактори слід враховувати заздалегідь.
Класифікація відбувається за такими ознаками:
Об’єкт
Тут види інвестицій можуть бути реальними, венчурними та спекулятивними.
- Реальні припускають найменші ризики вкладень у вже існуючі об’єкти: це може бути обладнання, нерухомість або патенти і торгові знаки.
- Венчурні пов’язані з перспективою розвитку діяльності підприємства: різні стартапи, нові технології та ноу-хау.
- Спекулятивні види інвестицій гарні тим, що можна отримати великий прибуток у стислі терміни. Наприклад, просто вчасно перепродавши золото чи валюту, що зросла в ціні.
Терміни
Короткострокові інвестиції розраховані те що, що ви розлучитеся зі своїм капіталом і отримаєте гаданий прибуток не пізніше, як за рік. Середньострокові – від року до трьох років, а довгострокові припускають термін у п’ять і більше років.
Цілі вкладень
Цілі бувають: прямі, портфельні, нефінансові та інтелектуальні.
- Прямі – ви вкладаєтеся в один напрямок, фінансування спрямоване на розвиток фірми.
- Портфельні – вкладення одночасно в пару проєктів, цінні папери компаній, при цьому часто без права управління фірмою.
- Нефінансові – вкладення в такі активи як авторські права, ліцензії, патенти.
- Інтелектуальні досить схожі з венчурними: наприклад, ви підтримуєте діячів науки, розробників нових технологій.
Ризиковість
Звичайно, інвестора, який розлучився зі своїми кровними грошима, завжди цікавить таке важливе питання, як ризик втратити вкладення або отримати прибуток.
Тут ризики діляться на агресивні, тобто високоризикові, помірні та консервативні, у яких ризик буде мінімальним.
Зазвичай, чим вищі ризики, тим і більша дохідність. Тобто не варто очікувати надприбутків від проєктів, у яких ризик зведений до мінімуму. Тут вже вирішувати вам, що важливіше: швидкий і великий прибуток чи стабільність.
Найкращим варіантом буде вкладення в кілька різних проєктів – таким чином ви збільшите шанси на те, що хоч один із цих варіантів виявиться успішним, а капітал багаторазово зросте.
10 варіантів, куди можна вкласти гроші
Після того, як ви розібралися у видах інвестицій, далі йде найбільш хвилююче – вибір варіанта для капіталовкладення. Навіть незважаючи на нестабільну ситуацію в країні і безвихідь, як здається, вибір є.
Нерухомість
Здається, що в нинішніх реаліях це далеко не найкращий варіант для інвестицій, але це може бути дуже вигідним варіантом. Ціни на нерухомість швидко падають, внаслідок чого у вас з’являється можливість придбати досить непогані апартаменти за низькою ціною.
Так, зараз це можна віднести до високоризикованого вкладення, але нічого в житті не стоїть на місці і рано чи пізно ситуація стабілізується, а ваше вкладення окупиться сповна.
Криптовалюта
Наразі вже налічуються тисячі різних криптовалют. На прикладі біткоїна ми всі побачили, наскільки перспективною справою це може бути. Будь-яка людина може за 10 хвилин відкрити рахунок на binance.com або kuna.io та увійти у світ криптовалют. Варто нагадати, що криптоінвестор Купер Тарлі у 2017 році, за його словами, лише за пару сотень доларів прикупив Bitcoin та Ethereum, а зараз він є мільйонером. Однак варто не забувати, що ця сфера досить специфічна, де ти постійно ходиш по вістрі ножа.
У листопаді 2021 року Bitcoin зміг досягти свого історичного максимуму – близько 67 тисяч доларів, а у червні 2022 року він упав аж до 17,5 тисяч. У таких спекулятивних інвестиціях потрібно весь час бути напоготові і вміти спіймати момент, щоб вчасно продати те, що ви маєте.
Також через військове становище діють певні обмеження від НБУ: фізичні особи можуть купувати активи для угод із quasi cash лише за власну іноземну валюту та з лімітом 100 000 грн (в еквіваленті) на місяць.
Дорогоцінні метали
Золото – практично безпрограшний варіант. На ньому вам точно не прогоріти, адже золото завжди в ціні. Для забезпечення більшої стабільності краще вкластися і в інші метали, наприклад, срібло або платину. Підійдуть не тільки банківські зливки, а й просто ювелірні прикраси, особливо якщо в них є коштовне каміння.
Але варіант далеко не для всіх, адже це довгострокове вкладення та швидко гроші не забереш.
Купівля валюти
Найпопулярніший нині спосіб – покупка доларів та євро. Курс постійно зростає і у довгостроковій перспективі ви однозначно не залишитеся у збитку.
Заробляти на щоденних стрибках валюти у вас, швидше за все, не вийде – залиште цю справу для гравців валютного ринку, які регулярно стежать за змінами вартості і можуть швидко реагувати на ситуацію.
Філателія
Фото великих черг біля Укрпошти облетіли всі соціальні мережі, а весь ажіотаж через гучну нову марку “російський військові корабель … всьо”. Усього за тиждень було розпродано практично весь тираж, а це, на хвилиночку, 1 мільйон екземплярів.
Вже зараз люди заробляють на цьому чималі гроші. Ті, хто встиг купити ці легендарні марки, тепер перепродують їх за тисячі гривень. На платформі OLX в оголошеннях ціни сягають 20 тисяч гривень.
Здавалося б, хто купуватиме якийсь листочок паперу за такі гроші, але те, що подібні оголошення швидко зникають, говорить про те, що попит є.
І з кожним днем цінність цих марок тільки зростатиме, так що подібна інвестиція може принести вам прибуток у стократному розмірі вже найближчим часом.
Автомобілі
Виріс попит на нові автомобілі – завдяки тому, що уряд скасував мита на ввезення машин з-за кордону. Зараз розмитнити авто можна через програму “Дія” і займає це не більше п’яти хвилин. Також приємним моментом є відсутність будь-якої бюрократії та корупції, адже процес повністю диджиталізований.
Але варто поспішити, якщо вас зацікавила така інвестиція, бо Верховна Рада навряд чи надовго надала таку можливість.
Мистецтво
Вкладення в предмети мистецтва можна сміливо назвати беззбитковим варіантом, але тільки в тому випадку, якщо ви знаєтеся на цій сфері. Інвестиції в арт-ринок – тонка діяльність, в якій людині без знань специфіки буде дуже легко втратити свої гроші, або просто не дожити до того моменту, коли ці предмети високо цінуватимуться.
Сучасні тенденції такі, що неважливо наскільки майстерно виконано роботу, важлива деяка віртуозність і неординарність. Класичний приклад – “Мона Ліза” Леонардо да Вінчі, посмішку якої так ніхто і не зміг повторити, і сучасний приклад – NFT картина цифрового художника Пака “Злиття” (продана за 91,8 мільйона доларів), у якій немає нічого видатного, точну копію якої буде зробити досить легко.
Тобто щоб заробити на цьому, вам потрібно перебувати «всередині» такої інвестиції, стати справжнім поціновувачем і почати розуміти ринок.
Стартапи
Тут також важливо відстежувати тренди і загалом стежити, як розвивається індустрія. Допомогти знайти цікаві проєкти можуть різні майданчики, яких у світі та в Україні достатньо (Startups.co, Gust.com, Crunchbase тощо).
Сферами, які зараз користуються найбільшою популярністю, є: штучний інтелект, кібербезпека, сервіси доставки продуктів, фінансові, космічні, біологічні та освітні технології.
Найбезпечніше заходити в стартапи на раундах А і пізніше, в ті проєкти, де вже успішно залучено якусь суму інвестицій.
Самоосвіта
Якщо ви ще не відчуваєте в собі достатньо сил, щоб стати інвестором, то інвестиції у свій розвиток – один із найкращих варіантів. Знання – це те, що у вас не забрати і не втратити, тому це завжди має сенс.
Будете ви відвідувати тренінги, отримувати вищу освіту, купувати корисні книги або навчальні програми, все, щоб ви не обрали, сприятиме розширенню вашого світогляду, який буде дуже корисним у побудові бізнесу.
Можливо, саме це капіталовкладення надалі зробить із вас мільйонера.
Військові облігації
З моменту російського вторгнення Міністерство фінансів продало військових облігацій на 65 млрд гривень. Облігації – це цінні папери і купити їх може кожен охочий, наприклад, це легко зробити в додатку Монобанку. Ці гроші залучаються до державного бюджету та витрачаються на будь-які потреби воєнного часу.
Номінальна вартість однієї облігації – 1000 гривень. Тут також є короткострокові, середньострокові та довгострокові варіанти погашення від двох до п’ятнадцяти місяців. Прибутковість 9,5 – 11% річних.
З огляду на те, що Україну наприкінці року чекає значна інфляція, то придбання облігацій може допомогти хоча б частково її компенсувати.
Найважливіша інвестиція
З настанням війни у багатьох із нас змістилися життєві пріоритети. Якщо у вас дійсно є можливість допомогти людям, які зараз дуже цього потребують, то поставте на перше місце цю мету, а потім шукайте варіанти для інвестицій.
Зараз обов’язок кожного українця – зробити хоч найменший внесок у боротьбу нашої армії проти російських загарбників. Будь-яка сума, яку ви відправите волонтерам, ЗСУ та державі, буде величезною допомогою та матиме вплив на майбутнє нашої країни.
Саме ця «інвестиція» є зараз найважливішою та вирішальною для кожного з нас.