Вода, яку ми п’ємо і з неї готуємо їжу, повинна бути чистою. На жаль, через централізовану систему подають рідину, яка далека від нормальних кондицій. У ній занадто багато домішок різного характеру, тому її довге вживання загрожує. Але є простий спосіб вирішення проблеми. Щоб очистити те, що пропонує нам міськводоканал, достатньо фільтр для води купити і поставити на кухні.
Фільтри-глечики
Це найпростіший тип очисних установок, який добре підходить для сім’ї із 2-4 осіб. Виріб є прозорим корпусом з харчового пластику, зробленим у вигляді глечика з носиком для виливання води спереду і ручкою ззаду. Особливо слід зазначити дизайн. Такий фільтр, як правило, стоїть на кухні на видному місці, тому розробники постаралися надати йому сучасного та елегантного вигляду. Усередині глечик розташовується вирва для неочищеної води зі змінним картриджем у нижній частині.
Для очищення рідини треба відкрити кришку і заповнити вирву, після чого закрити глечик, поставити його на рівному місці і почекати, поки вода просочиться через наповнювач. У міру проходження вона позбавляється хлору, механічних частинок, оргосполучень і жорсткості. Чисту воду слід випити протягом 12 годин, щоб у ній не почали розвиватися мікроорганізми. Обслуговування такого фільтра полягає в періодичному митті корпусу неабразивними матеріалами та заміні картриджа. Останній виготовляється з наповнювачем з активованого вугілля, іонообмінних смол та інших матеріалів. Є спеціальні моделі для особливо твердої води.
Серед основних переваг такого пристрою можна назвати досить хороший (для свого цінового діапазону) ступінь фільтрації, компактність, простоту конструкції (там просто нема чому ламатися!) і обслуговування, а також невисоку вартість. Є моделі із міцних матеріалів, які при падінні не розбиваються. З мінусів — не надто велика продуктивність та необхідність періодичної заміни картриджів. При виборі глечика треба звертати увагу на обсяг як загальний, так і корисний. При цьому слід пам’ятати, що чим більше фільтр видаватиме чистої води, тим він виявиться більшим. Колір вибирається такий, щоб виріб гармоніював з тональністю кухонних меблів.
Проточні фільтри
Триступінчастий проточний фільтр є стаціонарною моделлю. Встановлюють його під мийкою, випускний міні-кран для чистої води розташовують у верхній частині стільниці. Виріб являє собою пластиковий корпус із загальною верхньою частиною та трьома модулями для картриджів.
Завдяки наповнювачам з різних матеріалів проточний фільтр якісно очищає воду в кілька етапів. Спочатку рідина просочується через елемент з набиванням зі спіненого поліпропілену. Він затримує механічні включення: іржу, мулисті частинки, пісок тощо. Потім вода потрапляє на іонообмінні смоли. Тут вона позбавляється марганцю, заліза та важких металів. І принагідно пом’якшується за рахунок того, що іони солей жорсткості замінюють на іони натрію. На закінчення рідина проходить через секцію з активованим вугіллям із лушпиння кокосових горіхів. Тут видаляють хлор та його похідні, органічні домішки. Принагідно усувають неприродний запах і колір. Такий фільтр для води вигідний ще й тому, що він зберігає мінеральний баланс рідини.
Переваги:
- Вода на виході добре очищена.
- Повне використання рідини.
- Висока продуктивність.
- Збереження мінерального балансу.
- Наявність для чистої води окремого крана.
- Установка внизу під мийкою не зменшує корисний простір кухні.
- Можливість вибрати наповнювачі в залежності від результатів аналізу води.
- Просте обслуговування.
Триступінчастий проточний фільтр чистить добре, але все-таки не ідеально. В даний час він являє собою найкращий варіант за співвідношенням «ціна-якість», а тому є дуже популярним.
Фільтр зворотного осмосу
Цей фільтр забезпечує найвищий рівень очищення (99,8%) за рахунок мембрани з мікропорами. Видаляються неорганічні та органічні домішки, хлоровмісні елементи та шкідливі бактерії. Пристрій складається з трьох картриджів попереднього очищення, модуля з мембраною, вугільного постфільтра, мінералізатора та накопичувального бака. Щоб в останньому не розвивалися бактерії, деякі моделі ставлять ультрафіолетові знезаражувачі. Мембрана є рулоном з тонкого напівпроникного поліамідного волокна. Може бути помпа, якщо в системі подачі рідини бувають проблеми з напором (опускається нижче 3 атм.).
Попереднє очищення води схоже на процес її обробки в проточному фільтрі. Третій картридж може мати різні варіанти наповнювача: поліпропілен або карбоновий блок. Після проходження цього етапу рідина продавлюється через мембрану. Потім брудна зливається у каналізацію, а чиста перетікає у накопичувальний бак. Така вода може мати певний присмак, у ній практично немає жодних мінералів. Тому з бака вона подається на вугільний постфільтр, де видаляється специфічний смак і запах. Потім одна частина води відразу йде до випускного крана, а інша спочатку на мінералізатор з гранулами розчинних речовин. Вони збагачують рідину іонами кальцію, магнію та іншими елементами, забезпечують приємний смак. Кислотність підтримується лише на рівні рН 7-7,5. Залежно від моделі з 10 літрів вихідної води можна отримати від 1 л. до 7 л. очищеною. Середня швидкість очищення становить 8-11 л/година.
Переваги фільтрів зворотного осмосу:
- На даний момент ці установки забезпечують найкращий ступінь очищення.
- Видаляються домішки всіх типів, включаючи біологічні та летючий хлор.
- Система зворотного осмосу ефективно нейтралізує воду високої жорсткості (8-12 мг/екв).
- На посуді не буде накипу.
- У будинку завжди є запас чистої води.
- Рідина відрізняється приємним смаком та запахом.
- Моделі з помпою працюють при низькому натиску.
Основним недоліком є той факт, що частину води зливають у каналізацію. Мембрана розрахована терміном до 5 років, тоді як попередні картриджі доводиться міняти частіше. Та й ціна, зрозуміло, вища, ніж у проточних очисників. Проте купити осмотичний фільтр для води у свою квартиру — це означає, забезпечити всю сім’ю на довгі роки рідиною для пиття та приготування їжі найкращої якості.