Будівельним брусом називається довгомір із деревини з поперечним перерізом у вигляді квадрата або прямокутника зі сторонами від 100 мм — це ширина та товщина бруса. Роблять його шляхом розпилу цільної колоди або склеювання дощок з їх подальшою обробкою. Це матеріал з чудовими фізико-технічними характеристиками: міцний, надійний, довговічний і дорогий.
Для оздоблювальних робіт часто застосовують фальш брус, який набагато дешевше, а виглядає анітрохи не гірше. Імітація бруса є струганою обшивальною дошкою з обрізними торцями і з’єднанням «шип-паз» по довгих сторонах. Нагадує вагонку, хоча відрізняється від неї за розмірами та технологією монтажу. Оздоблення подібним матеріалом виглядає так само стильно і благородно, як стіна із бруса. Деталі легко встановлюються, я їх параметри забезпечують тривале використання без зниження основних властивостей, таких як міцність, надійність, низька теплопровідність тощо.
Застосування імітації бруса
У будівництві псевдобрус використовують досить широко. В основному його застосовують як варіант сайдингу для внутрішнього або зовнішнього оздоблення як у приватному секторі, так і в офісах, кафе, ресторанах, готелях, магазинах тощо. Він добре виглядає у заміських будинках та котеджах, на дачах, мансардах та літніх кухнях, у лазнях, саунах та в інших будівлях та спорудах.
Зовні обшивають не тільки фасади, але буває, що і фундаменти, а всередині — як стіни, так і стелі (щоправда, останнє роблять дуже рідко). Крім того, ламелі, що швидко збираються, добре підходять для зведення міжкімнатних перегородок. Іноді з них збирають сходи чи полиці. Матеріал універсальний у тому плані, що легко кріпиться на будь-яку основу: цегла, брус, сендвіч-панелі, металеві профілі, шлакоблоки, газобетон та інші. Усередині дошки ставлять як завгодно: горизонтально, вертикально та навіть під кутом. Зовні лише горизонтально.
Переваги та недоліки фальш бруса
Як будь-який будівельний виріб, імітація бруса має свої переваги та недоліки. Перших, щоправда, помітно більше. До них слід віднести такі якості, як:
- Екологічність. Повністю натуральний матеріал на 100% безпечний для людини та навколишнього середовища.
- Естетичність. Це без коментарів, всім відомо, як красиво виглядає дерев’яне оздоблення. А якщо затонувати під цінні породи, то вийде ще й шикарно.
- Довговічність. Середній термін служби становить 20 років. Для таких матеріалів як дуб або ясен набагато більше. Правильне своєчасне оброблення дощок збільшує тривалість «життя» обробки в півтора рази.
- Порівняно невелика вага. Як наслідок, псевдобрус можна використовувати для обшивки стін, які не розраховані на високе навантаження.
- Низький коефіцієнт теплопровідності. Особливо це стосується модрини, яку рекомендують для збереження тепла в холодних приміщеннях. З обробкою будь-якої породи деревини взимку в будинку буде тепло, а влітку — прохолодно.
- Частково оптимізує вологість у приміщенні.
- Добра шумоізоляція, що робить свій внесок у створення комфортного мікроклімату. Цей параметр, як і теплоізолюючі властивості, можна посилити, якщо перед укладанням покласти на стіну під фальш брус відповідні матеріали.
- Простий монтаж, все можна зробити самому. За рахунок замкового з’єднання «шип-паз» ламелі легко та швидко укладаються. Згодом їх можна швидко зняти для заміни або реконструкції покриття.
- Розміри ламелів дозволяють приховати електропроводку.
- Невисока вартість, особливо в порівнянні зі «справжнім» брусом.
Серед головних недоліків відзначають пожежну небезпеку (навіть після антипіренів дерево не буде зовсім негорючим) та необхідність періодичної обробки від гнилі, комах тощо.
Характеристики
Більшість характеристик фальш бруса вказано у попередньому розділі статті. Щодо розмірів на ринку зустрічаються вироби з такими параметрами:
- Ширина (мм): 90-200. Для внутрішньої обробки найчастіше вибирають 132-135 або 142 мм. Для зовнішньої — 165 або 180 мм. Якщо взяти менше 130 мм, то обробка буде більше схожа не на брус, а вагонку.
- Товщина (мм): 18-45. Найпопулярніші значення 20 та 22 мм. Вибір залежить від кліматичних зон. Що середньорічна температура в регіоні, то дошки можуть бути тоншими.
- Довжина (м): до 6. Найчастіше беруть ламелі завдовжки 3 та 4 метри.
Останній параметр залежить від розмірів фасаду чи приміщення. При зовнішній обробці господарі намагаються купувати дошки такої довжини, щоб стиків було якнайменше, бо зовні їх важко сховати.
Технологія виробництва фальш бруса
Процес виготовлення псевдобруса починається з очищення деревних стволів від кори та гілок, розпилу колод та їх висушування у термокамерах. Після цього сухі матеріали пиляють на точні розміри, роблять якісне профільування для забезпечення імітації під брус та формують сполучні елементи «шип» та «паз». На закінчення виконують фінішне шліфування, сортування залежно від наявності дефектів, упаковку та складування.
Просочення
Для покращення характеристик фальш бруса готові вироби просочують засобами, здатними захистити їх від вологи, гнилі та комах. Оскільки в матеріалі присутня якась кількість вологи, тобто небезпека появи грибків, що фарбують або руйнують. Щоб убезпечити ламелі, їх сушать за високої температури. А на закріплення результату використовують антисептики. Оскільки серед них є склади, що вимиваються, обробку треба періодично повторювати.
Для захисту від вогню застосовують антипірени. За даними досліджень, необроблений матеріал згоряє за 20 хвилин. А для «пожирання» оброблених ламелів полум’я потрібно близько 50 хвилин. Таким чином, вдвічі збільшується час на боротьбу з вогнем. Для зовнішньої обшивки актуальне просочення від вологи. Після неї деталі не будуть набухати і деформуватися. Для захисту від жуків використовують ґрунтувальне масло. Воно проникає в дерево на глибину 5-7 мм і утворює плівку, яка “не до смаку” шкідникам. Одночасно ґрунтовка є сполучним матеріалом між деревом та фінішним покриттям, знижуючи витрати ЛКМ на 20%.
Крім захисних, застосовують декоративні просочення. Тонування лесуючим дає ефект напівпрозорості, не порушуючи природну красу матеріалу. Укривні «ховають» вихідний малюнок, повністю змінюючи зовнішній вигляд. Лаки здатні яскраво виразити текстуру, підкреслити візерунок та освіжити інтер’єр.
Матеріали для імітації бруса
Фальш брус роблять із різних матеріалів. Оскільки серед його плюсів низька вартість, то часто його вирізують із сосни. Щільність і міцність у неї цілком достатня для не тільки внутрішнього, але і зовнішнього оздоблення, обробляється вона легко, а ціну має найменшу. До того ж вона добре протистоїть температурним перепадам, морозам та дощу зі снігом. Також часто беруть ялинові дошки. Вони не такі смолисті і менше розтріскуються, коли висохнуть. Деревина більш гнучка і однорідна, хоча вона м’якша і гірше обробляється. А ще ялина тепліша і, на відміну від сосни, не синіє.
Не менш популярною для виготовлення псевдобрусу є модрина. Насичений колір та стильний зовнішній вигляд не вимагають обов’язкової додаткової обробки. Вона міцніша за сосну на 30% і більш смолиста, через що з роками стає ще міцнішою. А її цілющі властивості, завдяки виділенню фітонцидів, роблять цей матеріал оптимальним для астматиків і тих, хто страждає на серцево-судинні хвороби. Запаху вона майже не має, гігроскопічність дуже низька, опір вогню в два рази вище, ніж у сосни. Серед головних недоліків модрини — висока ціна, відносно складна обробка плюс багато часу йде на підбір відтінків.
Ще один вид матеріалу, хоч і менш популярний у порівнянні з попередніми, це ясен. Він дуже міцний (на рівні дуба), твердий, пружний та довговічний, стійкий до гниття, але дорогий та важкий. Не надто добре сприймає різкі коливання температури та вологості. Для зовнішньої обробки застосовувати небажано. Серед головних плюсів — ясен має сильну позитивну енергетику. На думку багатьох цей вид деревини, використаний у достатній кількості, покращує мікроклімат у будинку та утихомирює мешканців, що сприяє їх довголіттю. Також іноді на ринку зустрічаються вироби з кедра (за енергетикою та корисністю він схожий на ясен та модрину, якщо не краще) або дуба (розкішний ексклюзив!).
Як вибрати фальш брус
Єдиної класифікації сортності для фальш бруса не існує, кожна фабрика приймає власні технічні умови. Це треба враховувати, тому що від категорії залежить, з одного боку, ціна, а з іншого — наявність дефектів, структура матеріалу та однорідність кольору. Вибір робиться залежно від призначення імітації та переваг покупця. Крім того, при доборі бажано керуватися такими міркуваннями:
- Зазвичай із внутрішньої сторони є канавка, одна чи кілька. Вона знімає напругу та покращує вентиляцію. У теплих приміщеннях менша ймовірність розтріскування.
- Особливо ретельно треба підійти до перевірки цілісності замкового з’єднання, аж до того що перевірити всю партію. Інакше при монтажі можуть виникнути великі проблеми.
- Вологість матеріалу має перевищувати 12%.
- Ширина дощок внутрішнього оздоблення до 145 мм візуально збільшує приміщення. Для зовнішньої вибирають ширше, щоб прискорити монтаж. Плюс, за рахунок відстані до людей «за парканом», фасад з ширшими дошками краще виглядає.
- Жодних наскрізних отворів від сучків, що випали!
- У продукції вищих сортів мають бути точно підібрані відтінки ламелей.
Важливий момент — правильні умови зберігання продукції на складі магазину, особливо температурно-вологісний режим, щоб не отримати пересушені або мокрі дошки.
Застосування імітації бруса з модрини, сосни або іншого матеріалу не тільки покращує інтер’єр або прикрашає зовнішній вигляд будівлі. Будинок стає сухішим, теплішим і, головне, затишним. Ламелі мають довгий термін служби, треба лише доглядати їх відповідно до рекомендацій. І тоді вони десятиліттями радуватимуть мешканців своїм гарним виглядом.