Франшиза у страхуванні зустрічається досить часто. Водій, який щороку оформляє обов’язковий поліс ОСАЦВ, може навіть не підозрювати про її наявність у договорі. Однак це не звільняє його від наслідків цієї умови, будучи винуватцем ДТП.
За яким принципом працює франшиза
Франшиза — частина коштів, яка не відшкодовується страховою компанією у разі звернення за виплатою внаслідок страхової події. Компенсація цієї суми лягатиме на плечі власника договору, тобто винуватця аварії. Розмір франшизи завжди прописаний у договорі та може становити: 1 000 грн, 2 000 грн, 2 500 грн тощо. Українці можуть порівняти страховку з франшизою та без неї, зробити індивідуальний розрахунок вартості ОСАЦВ та оформити поліс у режимі онлайн.
На прикладі працює це так: якщо потерпілому належить виплата по автоцивілці 40 000 грн, а сума франшизи дорівнює 2 500 грн, то страховик заплатить 37 500 грн, а винуватця зобов’яжуть доплатити 2 500 грн. За нульової франшизи з винуватця було б знято будь-яку компенсацію.
У чому виражаються плюси франшизи у страхуванні
Головна перевага франшизи у страховці для водія – це економія. Бо ціна поліса з франшизою менша. І чим більша сума, яку доведеться особисто сплатити при аварії, тим цікавіший прайс. Наприклад, франшиза набагато здешевлює ціну дорогого КАСКО. Однак, і ціна автоцивілки відчутно змінюється в приємний бік. Присутність франшизи в договорі буде вигідною для тих, хто використовує транспорт у населеному пункті з маленьким трафіком або виїжджає до міста лише у вихідні. Ризики потрапити в ДТП зведені до мінімуму, хоч і не виключені повністю. До речі, франшиза може мотивувати драйверів до акуратного водіння, адже оплачувати комусь ремонт машини (навіть частково) — те ще «задоволення». Слід враховувати й інший бік медалі – якщо ви живете у великому місті, краще віддавати перевагу полісу без франшизи. При настанні страхової події ви заплатите третім особам більше, ніж заощадите при купівлі самого ОСАЦВ. Тут навіть розумно докупити додатковий поліс ДГО, який розширює ліміти за основним договором.
Для страхової компанії франшиза також вигідна, оскільки це інструмент зменшення кількості звернень щодо дрібних ДТП. А відповідно скорочення роботи СК та витрат ресурсів компанії.
Види франшизи
Усього виділяють п’ять видів франшизи. Проте найпоширеніші три:
- Умовна франшиза. Якщо збитки не перевищують суму франшизи, страхування компанія не здійснює виплату. Коли ж сума збитків більша за франшизу, СК покриває весь збиток, у тому числі і франшизу.
- Безперечна франшиза. Така франшиза віднімається з компенсації, що виплачується. Таку франшизу використовують при страхуванні ОСАЦВ.
- Динамічна франшиза. У цій ситуації сума відшкодування може змінюватись в залежності від кількості звернень до СК. Як правило, за першою подією сума відшкодовується повністю, а за наступних відшкодування віднімається обумовлений розмір франшизи.
Зрідка зустрічається пільгова франшиза та регресна.
Перша дозволяє учасникам страхування обумовити випадки, коли франшиза не застосовуватиметься. Суть другої у тому, що страховик компенсує клієнту повністю весь збиток, а вже після цього стягує зі страхувальника обумовлену суму франшизи.