Диджиталізація. Цей термін крутиться в усіх на вустах, а його дефініція стала настільки грунтовним напрямом, що уряди фактично будують навколо нього державотворчу діяльність. Україна, будучи одним з лідерів цифрової трансформації у світі, вирізняється серед інших прикладів, що підкреслюють мою тезу. Єдина держава, що прирівнює цифрові документи до паперових, а також дозволяє стати підприємцем законно за півгодини, не виходячи з дому, навіть пріоритезує диджиталізацію в рамках післявоєнної відбудови. Так, з огляду на стратегію “План Диджиталізації”, що розробляється у тісній кооперації між ОП і Кабінетом Міністрів, планується витратити 69 млрд грн на розвиток цифрової економіки, публічні електронні реєстри, цифрову інфраструктуру тощо.
Безсумнівно, такий глобальний курс спричиняє й підвищення цифрової грамотності в громадян, у тому числі — її синергією з економічною освіченістю. Саме тут у гру вступає крипта — захищені цифрові активи, досить популярні серед українців. Криптовалюта настільки закріпилася в Україні, що спонукала законодавчого розгляду для регуляції активів 6.5 млн українців-криптанів.
Зокрема, одним із каталізаторів інтеграції криптовалюти на легальному рівні став підписаний Президентом Україні Закон України “Про віртуальні активи”, який однак набуде чинності тільки після прийняття змін до Податкового кодексу. Та це не єдиний нормативно-правовий акт, що в перспективі регулюватиме крипту. У 2022 році було прийнято Закон України «Про платіжні послуги», який забезпечить найкраще регуляторне середовище для сектору FinTech, зокрема для платіжних послуг.
Однак виникає логічне питання: яке використання може мати крипта у країні, що очолює трійку лідерів за рівнем прийняття цифрових активів? Невже від неї є інша користь, крім суто інвестиційної?
Дійсно: мабуть кожен криптан чи інвестор, або навіть люди, які тільки чули, що є щось таке як Біткоїн, відразу починали замислюватися про крипту — але не тільки про те, як його купити, а і про те, що можна за нього купити. Навіть я — не виняток.
Насправді ж, в Україні сфера криптоплатежів настільки розвинена, що за цифровий актив можна купити телефон, ліки, або навіть заправити автівку. І це все завдяки глибокій інтеграції двох найбільш популярних сервісів — Binance Pay та Whitepay.
“Binance Pay”
Почнемо з сервісу від найбільш популярної криптобіржі світу з китайським корінням — “Binance Pay”. Інструмент досить активно посилює свої позиції на ринку криптоплатежів в Україні, розповсюджуючись на досить широкий і різноманітний спектр послуг: від побутової техніки до продуктів харчування.
Зокрема, “Binance Pay” співпрацює з мережею магазинів техніки “Foxtrot”, що дозволяє за лічені секунди здійснити оплату криптою за телефон, пральну машину, телевізор і безлічі інших товарів. У залежності від місця придбання (онлайн/у магазині), грошовий переклад здійснюється або через QR-код, або ж безпосередньо через вибір опції сплати криптою.
Ба більше, “Binance Pay” дозволяє сплачувати криптовалютою за продукти. У 2022 році сервіс інтегрувала компанія “Varus”, що стала першою мережею супермаркетів у Європі з можливістю криптоплатежів. Про це навіть повідомляв CEO та засновник компанії “Binance” Чангпенг Жао, більш відомий під псевдонімом “CZ”.
#Binance partners with one of Ukraine’s top food chain retailers, VARUS, to let the community enjoy seamless crypto payments with fast delivery across the country.
VARUS is the first supermarket in Europe to accept #Binance Pay pic.twitter.com/75Q7YbnKTj
— Binance (@binance) September 16, 2022
Та “Varus” — не єдина компанія в Україні, що випереджає тенденції. Завдяки інтеграції з Binance Pay, мережі аптек “АНЦ”, “Копейка” та “Шар@” стали першими аптеками у Європі з можливістю сплати криптою.
Ба більше, за криптовалюту можна й заправити автомобіль. Мережа заправних комплексів “WOG” дає можливість сплатити за паливо криптовалютою через застосунок PRIDE.
Інструкція з “Binance Pay”
Для користування “Binance Pay” необхідні всього дві речі: власне застосунок сервісу, а також верифікований аккаунт криптобіржі Binance для придбання та зберігання криптовалюти. При придбанні товарів у партнерів сервісу буде достатньо діяти згідно з інструкціями, які дещо різняться в залежності від компанії, однак обмежуються переходом за певним посиланням та власне сплатою.
Whitepay
“Whitepay” — сервіс криптоплатежів від найбільшої європейської криптобіржі з України — “WhiteBIT”. Інструмент працює з будь-яким криптогаманцем і приймає понад 140 різних цифрових валют. Для підприємців “Whitepay” пропонує деталізоване програмне забезпечення для фінансової звітності й аналітики, а для користувачів — велику різноманітність товарів і послуг, що підтримують сервіс.
Зокрема, через “Whitepay” можна придбати техніку у “Foxtrot” і “eStore”, наручні годиннки в “DEKA”, меблі, їжу, тури, хостинг, внутрішньоігрові предмети та навіть освітні курси з крипти.
Більш того, до середи, 16 серпня, Whitepay можна застосувати для придбання квитків на футбольний матч Україна-Англія, що відбудеться 9 вересня у Вроцлаві.
Тим не менш, особливістю “Whitepay” є активна інтеграція сервісу з великою кількістю благодійних установ. Завдяки інструменту, криптовалюту приймають фонд “Tabletochki”, “Rescue Now”, “FrontU”, “РІДНІ”, “dobro.ua” та інші. Більш того, “Whitepay” співпрацює з найбільшою благодійною фундацією світу — організацією “Дім Рональда МакДональда”, що допомагає дітям по всьому світові.
Такий вид діяльності промовисто ілюструє офіційну позицію компанії, головна ідея якої — принциповість. Зокрема, Володимир Носов, засновник і CEO компанії WhiteBIT, стверджував:
“Залишатися осторонь — не наша історія. Звісно, можна було обмежитися разовою допомогою на гуманітарні потреби, закрити харківський офіс і займатися далі своїми справами. Але ми завжди акцентували увагу на тому, що “WhiteBIT“— біржа з українським корінням. Тому без вагань виключили росію з усіх процесів і понад рік системно допомагаємо нашим Збройним силам. Для нас це важливо.”
Інструкція з “Whitepay”
Для того, щоб користуватися “Whitepay”, не потрібен окремий застосунок — важливим є лише наявність криптовалюти. Будь-який гаманець або біржа підтримають сервіс, якщо він інтегрований у підприємство. Варто зазначити, що більш зручним варіантом для новачків буде “WhiteEX” — фактично, криптовалютна карта, що поповнюється на певний баланс і полегшує сплату цифровою валютою. З особистого досвіду можу зазначити, що це досить зручний інструмент особливо для людей, які не мають регулярного криптобалансу.
Важливо усвідомити, що диджиталізація допомагає рухати Україну вперед, а ми — її основні рушії. Нова технологічна культура, нові проєкти, науковий і економічний розвиток — усе це результат нашої інтеграції в цифрову царину, зокрема й із використанням блокчейн-технологій. Тому пізнавайте нове, вивчайте, практикуйте та робіть себе кращим, а згодом — і всю Україну!