Сьогодні мова піде про процес холодної обробки листового металу, відомий під терміном «гнуття». Розкажемо про те, як гнуть листові заготовки, надаючи їм необхідної форми, поговоримо про особливості виробництва швелерів та інших виробів за допомогою механічної обробки. Великий асортимент швелерів за хорошими цінами в Україні варто шукати за посиланням https://metinvest-smc .com/ua/product/shveller-10-st1-3pssp-l12000mm/.
Що таке гнуття металу?
Так називається процес, при якому листові заготовки з низьковуглецевої сталі гнуть до отримання необхідної форми. Метод дозволяє отримати цілісні конструкції різної конфігурації без швів та стиків, що позитивно позначається на міцності виробів. Таким чином, у тому числі виробляють швелер — популярний у приватному та промисловому будівництві вид металопрокату.
Особливості процесу
Для початку варто відзначити, всі матеріали, які можна піддати гнуттю повинні мати пружність. Під час виробництва характеристики пластичності листової заготовки реалізуються не повністю, що призводить до створення ефекту пружини.
Специфіка процесу:
- Внутрішні шари матеріалу стискаються, в той же час зовнішні — розтягуються.
- Частину прокату перегинають, надаючи йому необхідний кут.
- Деформація відбувається в межах допустимих показників, що регламентуються ДСТУ; залежати цей критерій може від товщини заготівлі, швидкості та кута згинання.
- Гнути заборонено крихкі метали.
- Перед гнуттям часто використовується методика лазерного різання — високоточна процедура.
Які методики використовують при гнутті сталі
Для того, щоб компенсувати механічне пружинення, найчастіше задіють:
- Пропорційне підвищення кута перегину по відношенню до кута пружинення.
- Залучення конструктивних виїмок.
- Обробку металу після попереднього відпалу.
- Спеціальні ковадла, що дозволяють задіяти згинальні форми, шаблони, штампи та інші подібні пристрої.
- Устаткування з ручним приводом, призначене для якісного контролю часу та ступеня витримки.
Які особливості у гнутого швелера
Цей металевий виріб відрізняється поверхнею з вищою якістю. Сортамент включає рівнополочний і нерівнополичний металопрокат, що означає однакову або різну довжину полиць швелера. У міцності, однак, гнутий швелер поступається гарячекатанному виробу, але це відбивається на вартості. Купити гнутий швелер значно дешевше, ніж гарячий прокат. Найчастіше застосовується виріб у побутовому секторі для зведення напрямних конструкційних елементів, до яких не виставляють підвищених вимог міцності.
Наприклад, багато комунальних підприємств використовують недорогий гнутий швелер у процесі ремонтних і монтажних робіт, при проведенні різних комунікацій. Зі швелера роблять конструкції для підняття вантажів, механізми, відбійники на трасах.