Спроби та заяви про створення національної криптовалюти (CBDC) роблять представники різних країн. Одні намагаються стимулювати найбідніші економіки, як наприклад, провальна історія з національною криптовалютою Венесуели ElPetro. У сильних економік, таких як Китай – інші цілі – зміщення долара США з п’єдесталу світового платіжного засобу. Чи знищать цифрові світові валюти банківську систему, чи вплине їх впровадження на курс біткоїна і альткоїнів? Про п’ять найбільш очікуваних криптовалют і можливі наслідки їх впровадження розповідають експерти децентралізованої фінансової екосистеми FreeTON.
Безумовно, головне в самому факті випуску різними країнами офіційних цифрових криптовалют – це наслідок їх емісії для фінансового сектора, світової економіки і ринку децентралізованих криптовалют, позбавлених ланки управління і контролю. Експерти децентралізованої DEFI екосистеми Free TON розповіли про те, до чого може привести поширення національних цифрових валют.
«Національні криптовалюти стали особливо активно обговорюватися починаючи з 2019 року. Саме на цей період припав бум проектів, таких як Libra, Metal, Gram, підтримуваних на той момент найбільшими інвесторами, звернули увагу уряди різних країн. Саме тоді постало питання про необхідність випуску власних криптовалют. Цифрові національні гроші можуть стати альтернативою існуючим криптовалютам для тих, кого лякає сильна волатильність і незавершеність законодавчого регулювання сьогоднішнього ринку криптовалют», – коментують учасники проекту Free TON.
Експерти Free TON також відзначають повсюдну доступність цифрових грошей. Як показав «довгожитель» криптовалютного ринку – монета DASH, криптовалюту можна адаптувати до використання в будь-яких країнах, на найпростіших мобільних телефонах. І тоді відпадає необхідність в мережі банківських філій або будь-яких інших установах крім, у випадку з національною криптовалютою, центробанку.
«Також впровадження ряду національних криптовалют, таких як цифровий юань в період використання державами санкцій – може стати одним з методів їх легального обходу, – вважають експерти Free TON. – А також може змістити лідера світової резервної валюти – долар США з його місця. Уряд Китаю в цілому не приховує, що основна ідея цифрового юаня – використання нової валюти для транскордонних платежів. А з 2020 його використанню вже офіційно вчать китайських чиновників».
Проте, національні цифрові валюти навряд чи можна буде найближчим часом назвати повноцінними криптовалютами. Оскільки вони не децентралізовані, а емісію національних криптовалюта контролюватимуть центральні банки і регулятори. Ця позиція може призвести якщо не до вимирання, то до явного скорочення оффлайнової приватної банківської системи і до посилення ролі регуляторів.
Експерти Free TON відзначають, що впровадження національної криптовалюти може означати ще й початок збору великого обсягу даних про доходи та витрати населення в зручній формі. Що може виявитися як плюсом, так і мінусом для багатьох економік. З іншого боку, прозорість і доступність цифрових грошей має і важливу соціальну функцію. Так, в Євросоюзі підкреслюють, що цифровий євро може бути незамінний, наприклад, при соціальних виплатах населенню в період масових лих і катастроф. Такі гроші неможливо буде втратити. А всі міжнародні перекази і транзакції стануть швидшими і дешевшими.
«У глобальному розумінні випуск деяких цифрових валют, наприклад, юаня, може похитнути такого лідера фіатного звернення як долар США. Чим більше країн будуть впроваджувати цифрові гроші, тим більш зрозумілим в результаті буде регулювання криптовалютних відносин в світі. Це може привести до того, що той же біткоїн стане менш волатильною криптовалютою. А ринок стане більш передбачуваним», – відзначили у Free TON.
Також представники екосистеми назвали 5 на їхню думку найбільш очікуваних світових національних криптовалют. Відомо, що в найближчі шість років всі основні економіки світу – більше 20 країн – випустять власні цифрові гроші. Основним викликом для держав стане питання конфіденційності даних.
1. КриптоЮань DC/EP (Китай)
Початок впровадження: 2019 рік
Стадія: тестування і пілотне використання
Остаточне впровадження: 2022 рік
Особливості:
Криптоюань – одна з найбільш очікуваних цифрових національних валют у всьому світі, яка може стати конкурентом долара США.
У травні 2020 р з’явилися чутки, що Китай прискорить свої розробки через пандемію і санкцій США. У серпні 2020 з’явилася тестова версія гаманця від China Construction Bank, в якій користувачі були розділені на чотири категорії. За допомогою гаманця можна оплачувати, гасити, переводити гроші, а також поповнювати кредитні картки. Тестові версії були доступні лише кілька днів. Відомо, що можливий доступ до національної валюти і при відсутності онлайн доступу. До тестування підключилися найбільші оператори таксі і доставки їжі. Повноцінний запуск очікується в період Олімпійських ігор в Пекіні в 2022 році.
У березні 2021 стало відомо, що китайська державна блокчейн платформа BSN інтегрує Free TON на свою платформу в рамках масштабної інтеграції десятків інших блокчейнів. За умовами договору, TON Labs надасть розробникам з КНР доступ до протоколу TON, що дозволить створювати додатки на Free TON відповідно до вимог китайських регуляторів. На сьогоднішній день BSN уклала угоди з Polkadot, Oazis і Bityuan, в лютому 2021 року – Cosmos. У «інтернет блокчейнів» буде додано і цифровий юань.
2. Цифровий долар (США)
Початок впровадження: серпень 2020
Стадія: тестування
Остаточне впровадження: немає даних
Особливості:
Цифровий долар виник як відповідь на заяви про цифровий юань і пов’язаний з бажанням ФРС зберегти статус долара як світової резервної валюти. Уряд США поки не може достовірно передбачити, як впровадження цифрової валюти вплине на економіку США і світові економіки. Також побоювання сенаторів викликає той факт, що в разі фінансових криз люди будуть звертатися до паперових грошей. Як і в інших країнах світу в якості основи цифрового долара була обрана токенізація грошей. Цифровий долар не повинен замінити фізичні кошти, але стати третьою формою грошей. Федеральний резерв буде як і раніше контролювати грошово-кредитну політику. За такою схемою планується робота майже всіх світових цифрових грошей.
3. Цифровий Євро
Початок впровадження: травень 2020
Стадія: тестування
Остаточне впровадження: немає даних
Особливості:
Перші випробування цифрового євро пройшли в травні 2020 спільно з ЦБ Франції.
Банк Франції використовував технологію блокчейна, розроблену власною командою, для створення цифрових цінних паперів, що представляють євро. У випробуваннях також взяв участь інвестиційний банк Societe Generale. Основну функцію цифрового євро бачать у створенні безпечного альтернативного засобу платежу і також говорять про його соціальні функції – використання в період катастроф і пандемій, коли звичні гроші можуть бути недоступні або втрачені їх власниками.
4. Цифрова вона
Початок впровадження: липень 2020
Стадія: тестування і пілотне використання
Остаточне впровадження: немає даних
Особливості:
У липні 2020 деякі категорії громадян, які постраждали від COVID-19 отримали в Південній Кореї допомоги в цифрових вонах, розмір допомоги склав 100 тис. Вон. Ряд провінцій емітують власні цифрові гроші і виплачують ними соціальну допомогу. Розроблено програми та працюють POS-термінали для оплати товарів і послуг, які приймають крім звичайних карт і місцеві цифрові гроші.
5. Цифрова гривня
Початок впровадження: грудень 2020
Стадія: консультативна
Остаточне впровадження: немає даних
Особливості:
Планується, що цифрова гривня стане доступна всім суб’єктам економіки – громадянам, бізнесу, учасникам фінансового ринку, державі. До грудня 2020 НБУ збирав інформацію по впровадженню від експертів. Як і безготівкові гроші, цифрова гривня буде створена для розрахунків і онлайн платежів. Повідомляється, що вона може використовуватися і при відсутності доступу до Інтернету. Цікавий факт: в доповіді НБУ зазначено, що відсотки на цифрову гривня нараховуватися не можуть. У НБУ відзначають, що цифрова гривня зможе підвищити доступність фінансових послуг для населення віддалених регіонів країни, а також допоможе уникнути ризику перерозподілу коштів в іноземні цифрові валюти.