Багато батьків і вчителів помилково припускають, що для використання ГДЗ є лише одна причина — ліньки. Це поверхове судження, яке завжди збігається з реальністю. Звичайно, деякі школярі справді вдаються до допомоги подібних навчальних посібників лише тому, що не хочуть навчатися самостійно. Однак є учні, які навчаються, не покладаючи рук, і використовують решебник виключно у разі гострої потреби.
Про ситуації, в яких застосування ГДЗ у школі не потребує виправдань, — трохи нижче.
Сильна завантаженість
У молодших класах школярам задають небагато домашніх завдань. Зумовлено це тим, що діти віком від 6 до 10 років просто не здатні «перетравлювати» надмірно велику кількість нової інформації. З переходом до середньої школи ситуація змінюється. Письмові ДЗ дають не по 2-3 дисциплінам, а, по 4-5. Відповідно, часу на їх виконання йде набагато більше. У п’ятому класі на будинки потрібно близько 2 годин, у восьмому – 3 години, а в 10 або 11 – до 4 годин. Крім уроків, у школярів є додаткові заняття та захоплення. Там теж доводиться витрачати левову частку вільного часу. В результаті відпочинок залишається “за бортом”.
Наслідки відсутності повноцінного відпочинку неприємні та навіть небезпечні. Серед них стрес, хронічна втома, нервова напруга. Найкращі «ліки» – готові домашні завдання. Завдяки їм не потрібно сидіти за домашкою годинами, жертвуючи дозвіллям.
Бажання «обігнати» програму
Буває, що школяр самостійно вчить теми з підручника та обганяє своїх однокласників. На уроках йому доводиться нудьгувати, оскільки особливого алгоритму навчання для «передовиків» не передбачено. Щоправда, деякі дисципліни таки дозволяють блиснути додатковими знаннями. Серед них англійська, історія, інформатика. Наприклад, може стати в нагоді вміння будувати діалоги іноземною мовою або створювати мультимедійні презентації. Розширенню словникового запасу сприяють ГДЗ англійською за всі класи, а робити гарні слайди з переходами та звуковими ефектами вчить решебник з інформатики за 10 клас.
Пропуски
Хвороби, сімейні поїздки, несприятливі погодні умови, спортивні змагання – причини, через які діти пропускають школу. Пропуски не проходять безслідно. Через них з’являються прогалини у знаннях. Наздоганяти пропущене школярі можуть самостійно, а також за допомогою батьків чи вчителів.
Надолужити програму допомагають:
- безкоштовні відеоуроки з інтернету,
- додаткові заняття з репетиторами,
- збірки готових домашніх завдань.
ГДЗ потрібні для “практики”. В них наведені правильні розв’язання завдань і вправ. Теорію можна дізнатися зі шкільного підручника.
Інші причини
Робота з ГДЗ також виправдана:
- при підготовці до олімпіад та інших змагань між учнями;
- на етапі вивчення правил та особливостей обов’язкового тестового контролю знань;
- у процесі перевірки домашніх завдань;
- у разі виникнення спірних моментів за самостійного вирішення завдань із різних видів навчальних посібників.
Користуватись ГДЗ можуть не лише школярі, а й батьки. Їм ГДЗ потрібне, коли потрібно перевірити, наскільки добре дитина зробила домашку, або згадати тему зі шкільної програми.