Інвестиційні фонди – одна з найпопулярніших стратегій отримання прибутку. В Україні за останні роки спостерігається помітне пожвавлення інвестиційних фондів. Якщо три роки тому в трійці лідерів були UFuture, TA Venture, Genesis Investments, в нинішньому році з’явилися і деякі інші гравці. Також радує те, що український бізнес почав залучати фінансування не тільки від місцевих, а й від міжнародних інвестиційних фондів. Наприклад, український додаток Reface залучив $ 5,5 млн від американського фонду Andreessen Horowitz в 2020 році.
Щоб отримати від інвестиційних фондів максимальну віддачу, важливо знати, як можна більше інформації: які типи підходять кожному інвестору, з чого вони складаються, які ключові гравці сьогодні існують на міжнародному та українському ринку.
Що таке інвестиційний фонд?
Інвестиційний фонд – це сукупність грошей, яка внесена рядом інвесторів, які можуть бути окремими особами, компаніями або іншими організаціями, яка управляється і інвестується як єдине ціле від імені цих інвесторів. Цей інвестиційний фонд професійно управляється компанією з управління фондом і знаходиться під пильним контролем регулюючих органів.
Використання інвестиційних фондів – популярна стратегія інвесторів. Деякі з найбільш популярних глобальних інвестиційних фондів включають USAA Capital Growth Fund, Polaris Global Value Fund і Steward Global Equity Income Fund.
Як працюють інвестиційні фонди?
Інвестиційні фонди мають у своєму портфелі акції, облігації або інші фінансові продукти декількох компаній. Керуючий фондом визначає склад фонду. Він визначає, в які акції інвестувати. Зазвичай він націлений на географічний регіон або певні галузі промисловості.
Вкладення в фонди часто рекомендують дрібним інвесторам, у яких немає часу і навиків, щоб інвестувати самостійно. Вибір акцій вимагає великого дослідження і ретельного розрахунку ризику, тоді як покупка фонду дозволяє інвесторам об’єднувати свої гроші з іншими, щоб отримати доступ до ряду інвестицій.
Інвестиційні фонди, це не новий винахід, вони з’явилися ще у 18 столітті. У 1774 році аналогічна організація під назвою «Eendracht Maakt Magt» була заснована в Нідерландах. «West Cornwall Mining Investment Company» була заснована у Великобританії в 1836 році, швейцарське Société civile Genevoise d’emploi de fonds – в 1849 році. Перший люксембурзький інвестиційний фонд, «FCP Eurunion», з’явився тільки в 1959 році.
Перші інвестиційні фонди в Україні з’явилися в 1994 році, проте фонди в класичному розумінні почали створюватися лише в 2003 році, після того, як в 2001 році Верховною Радою України був прийнятий Закон «Про інститути спільного інвестування (пайові та корпоративні інвестиційні фонди)».
Форми інвестиційних фондів
Інвестиційні фонди можуть набувати різних форм. Вони можуть бути відкритими і закритими. Типовим для відкритого фонду є те, що керуючому фондом дозволяється розширювати кошик акцій тільки при надходженні нових грошей. Відкриті фонди завжди враховують вартість чистих активів (NAV). Ціна відкритого фонду залежить від цієї чистої вартості активів. Переважна більшість інвестиційних фондів є відкритими. Вони зазвичай найбільш популярні серед інвесторів. Це означає, що при бажанні вони можуть створювати більше акцій.
Навпаки, для закритих інвестиційних фондів кількість акцій фіксована. Ціна закритого фонду визначається попитом і пропозицією у фонді. При розміщенні замовлення на закритий інвестиційний фонд важливо заздалегідь визначити, скільки ви готові заплатити або отримати. При бажанні можна вказати ліміт.
Ситуація в Україні
В Україні активно працюють кілька регіональних фондів прямих інвестицій. За останній рік про інвестиції в українські бізнеси оголосили Horizon Capital, Dragon Capital, Diligent Capital Partners, UMG Investments. Не відстають і венчурні фонди, які активно інвестують в українські стартапи у сфері IT та електронної комерції.
Українські інвестиційні фонди стали проявляти свою активність. Заснована українцями онлайн-школа англійської мови для дітей AllRight залучила $ 5 млн у раунді А. Лід-інвестором виступив український венчурний фонд Genesis Investments. У 2020 році Horizon Capital придбав близько 18% онлайн-рітейлера MAKEUP Group (найбільший інтернет магазин парфумерії та косметики в Україні), а сума угоди склала $ 8 млн. Українська платформа для пошуку і доставки ліків Liki24 залучила $ 5 млн від Horizon Capital і існуючих інвесторів ( TA Ventures, Genesis Investments, iClub і Mission Tech). Стартап Very Good Security, який спеціалізується на кібербезпеці і комплаєнсі, залучив $ 60 млн інвестицій в раунді З від Vertex Ventures US.
Українські бізнеси починають знаходити інтерес у іноземних гравців. У 2020 році український додаток Reface залучив $ 5,5 млн від американського фонду Andreessen Horowitz. Стартап також залучив фінансування від американського ангел-інвестора TQ Ventures і інших бізнес-ангелів.
Топ 10 інвестиційних компаній в Україні:
UFuture
Це інвестиційна група, заснована у 2000 році українським підприємцем Василем Хмельницьким. UFuture має диверсифікований портфель активів в різних галузях – від нерухомості, інфраструктури і промисловості до інноваційних парків, відновлюваної енергетики та фармацевтики. Загальна вартість активів групи становить $ 750 млн. Сайт компанії https://ufuture.com.
Ventures (Western NIS Enterprise Fund)
Заснований фондом Western NIS Enterprise Fund, U.Ventures інвестує в технологічні стартапи на ранній стадії, у яких є амбіції і потенціал для зростання на глобальних ринках. Сайт компанії https://u.ventures.
Concorde Capital
Concorde Capital – провідна українська інвестиційна компанія. Працює з 2004 року. За цей час компанія залучила понад 3 млрд доларів США для українських компаній в сфері металургії, автомобілебудування, нерухомості, а також хімічному, нафтогазовому, сільськогосподарському та фармацевтичному секторі. Сайт компанії https://concorde.ua.
Horizon Capital
Horizon Capital є провідною інвестиційною компанією в Україні, яка керує чотирма фондами прямих інвестицій (понад 40 інституціональних інвесторів) з активами понад 850 млн доларів і 25 роками інвестиційного досвіду в регіоні. Horizon Capital є активним інвестором і підтримує підприємців – візіонерів, які трансформують бізнес середовище в Україні та регіоні. Сайт компанії https://horizoncapital.com.ua.
Fison
Фонд сфокусований на пошуку високотехнологічних проєктів в галузі BigData і Blockchain технологій. Сайт компанії http://fison.org.
USP Capital VF
USP Capital VF – венчурний фонд, який може допомогти портфельним компаніям будувати ділові відносини і відкривати потенційно нові, великі ринки як в Україні, так і США з Європою.
Фонд надає повний спектр послуг і може допомогти портфельним компаніям в підборі керівників, розширенні команд і створенні офісів. Націлені на: digital banking, e-commerce, gaming і hardware. Сайт компанії https://uspfund.com.
Noosphere Ventures
Noosphere Ventures надає синергетичну комбінацію seed і венчурного фінансування, технологій, розробки продуктів і людського капіталу, як для інкубації власних компаній, так і для інвестицій в зростаючі. Сайт компанії https://noosphereventures.com.
AVentures Capital
Заснований в 2012 році, AVentures Capital є провідним інвестиційним фондом і консалтинговою фірмою зі злиттів і поглинань, орієнтованим на глобальні компанії, які використовують дослідження і розробки в ЦСЄ. Фонд орієнтований на наступні категорії ІТ: програмне забезпечення, електронна комерція, хмарні сервіси, мобільні технології, IoT, ІТ-аутсорсинг та інші. Сайт компанії http://aventurescapital.com.
Genesis Investment
Genesis Investments (GI) – це новий венчурний фонд при компанії Genesis Tech, який спеціалізується на В2С і В2В SaaS стартапах Східної Європи на ранній стадії розвитку. Головною конкурентною перевагою GI перед іншими венчурними фондами є його глибока експертиза в створенні власних успішних продуктів на світових ринках таких, як США (BetterMe) або Африка (Jiji.ng). Сайт компанії http://genesisinvest.vc.
Digital Future
Digital Future – це провідний український венчурний фонд. Він інвестує в технологічні і швидкозростаючі компанії. Основні критерії для інвестицій – масштабована бізнес-модель, нестримна команда і глобальні амбіції. Сайт компанії https://digital-future.org.
Висновки:
Індустрія фондів продовжує стрімко зростати як в світі, так і в Україні, оскільки інвестори добре розуміють переваги використання цих інструментів для кращого управління своїм інвестиційним портфелем.