Поп-ап виставка про стійкість і опір українців, які живуть в окупації, відкрилась на Площі Люксембург у Брюсселі. Її організував рух громадського спротиву «Жовта стрічка». Виставка розповідає історію підпільного руху опору, що діє в умовах російського терору, який жорстоко придушує будь-які проукраїнські настрої.
На відкритті виставки були присутні Представник України при Європейському Союзі Всеволод Ченцов, президентка Європейського соціально-економічного комітету Кріста Швенг, депутат Європарламенту Пятрас Ауштрявічюс, депутат Бельгійського парламенту Жорж Даллемані, засновниця і голова Promote Ukraine Марта Барандій та інші та ін.
Відвідувачі мають змогу дізнатися анонімні історії активістів «Жовтої стрічки», розказані вперше, а також побачити реальні артефакти з тимчасово окупованих територій: паркан з отворами від куль зі звільненого Херсона з написом «Херсон — це Україна» та копію плаката, намальованого активісткою руху на обкладинці дитячого альбому. Крім того, гості виставки можуть побачити фото й відео з тимчасово окупованих територій, які демонструють роботу та результати руху опору.
«Понад 100 000 кв. км території України зараз окуповано росіянами. 1877 населених пунктів досі під окупацією. На жаль, часто такі цифри залишаються для іноземців чимось абстрактним. Змінити це можуть історії конкретних людей з «Жовтої стрічки», які знаходяться на тимчасово окупованих територіях. Мистецтво — це потужний інструмент, який допомагає донести до європейців інформацію про жахи, що відбуваються в Україні через російське вторгнення. Тисячі хоробрих людей борються проти величезної ідеологічної бульбашки, в яку російська пропаганда вкладає мільйони. Жовта стрічка — це символ нескореності українців», — говорить Представник України при Європейському Союзі Всеволод Ченцов.
«Українські території були окуповані, проте не були завойовані окупантами. Це велика честь відзначити тих українців, які на ділі є найкращим прикладом громадянського суспільства, бо вони чинять опір, борються та пропагують ідею вільної та демократичної України. Тільки уявіть жовту стрічку. Яке значення вона може мати? Але для окупантів це символ сильної, стійкої української держави, нації, душі. І один невинний малюнок жовтої стрічки вселяє в російських окупантів страх, непевність і розчарування», — говорить депутат Європейського парламенту Пятрас Ауштрявічюс.
«Понад рік тому українці у Херсоні спостерігали за російськими патрулями, запамʼятовували маршрут їхнього пересування, рахували, скільки їх. За три тижні у Херсоні відбувся перший мітинг, на якому зібралися 500 людей. Саме його жорстоко розігнали росгвардійці, і саме він став початком діяльності руху спротиву «Жовта стрічка». Чи могли ми уявити, що через сім місяців Херсон звільнять ЗСУ, а через рік у Брюсселі відбудеться виставка, присвячена опору українців на окупованих територіях, в центрі якої буде «Жовта стрічка». Це честь для нас говорити з вами тут, у центрі вільної Європи, від імені сміливих людей, які поставили справедливість вище за власну безпеку», — зазначає Валерія, спікерка руху «Жовта стрічка».
«Жовта стрічка» — рух громадського спротиву, що сформувався після 24 лютого 2022 року в Криму, на Донеччині, Луганщині, Запоріжжі, Миколаївщині, Херсонщині та інших територіях під тимчасовою російською окупацією. Наразі до руху долучилися понад 8000 активістів, що чинять інформаційний спротив окупаційному режиму.