Роботодавці рішуче налаштовані на продуктивний бізнес-сезон і знову розмістили рекордну кількість вакансій від початку повномасштабного вторгнення. Проте зарплати у вересні не зросли. Чи вдається в таких умовах подолати дефіцит кадрів?
Про що нам говорить статистика вересня
У вересні сезон активного найму не просто стартував, а зробив це із надзвуковою швидкістю. Адже тільки-но в попередній аналітиці Work.ua розповів про рекордну кількість вакансій від початку повномасштабного вторгнення, як роботодавці розмістили ще більше пропозицій роботи — 117 683.
Водночас активізувалися й шукачі. Тож просто зараз — найкращий час не лише для пошуку роботи, а й персоналу в компанії. Але чи зможуть пропоновані зарплати стимулювати шукачів відгукуватися на вакансії?
Стільки роботи від початку повномасштабного вторгнення ще не було
У вересні роботодавці розмістили на Work.ua 117 683 вакансій. І це новий рекорд за час повномасштабного вторгнення. Таке явище фіксуємо другий місяць поспіль. Тож ринок праці набирає надзвукову швидкість.
Нагадаємо, що у щомісячній аналітиці враховуємо всі вакансії, розміщені на Work.ua, зокрема від Сил оборони та органів державної влади. Тоді як у відкритій статистиці, яку запустили минулого місяця, враховуємо пропозиції роботи лише від бізнесу.
За кількістю пропозицій роботи ринок праці зараз повторює картину 2021 року: тоді роботодавці також розмістили понад 117 тисяч вакансій. Проте відновлення є нерівномірним: ситуація на заході та в центрі держави значно відрізняється від динаміки у прифронтових регіонах.
У вересні найбільший приріст вакансій був у різних куточках держави: Івано-Франківській (+4%), Черкаській (+4%), Запорізькій (+4%), Волинській (+3%), Чернігівській (+2%), Вінницькій (+2%) областях. Регіони-лідери за кількістю пропозицій роботи теж показали невеликий приріст вакансій.
На ринку праці шукають фахівців з логістики
Лідерство за кількістю вакансій займає категорія «Сфера обслуговування» — 21 164 пропозицій, + 3% до серпня. Помітний приріст також бачимо в категорії «Логістика, склад, ЗЕД» (+5%) і «Робочі спеціальності, виробництво» (+4%).
Кого ще потребують українські роботодавці — на графіку нижче.
Знайти роботу без досвіду стає все легше
Дефіцит кадрів змушує роботодавців усе частіше пропонувати вакансії шукачам без досвіду. У вересні 43% від усіх вакансій були розміщені для кандидатів, які не мають досвіду роботи. Для порівняння, у вересні 2023 року їх було 36%.
Ще одна відповідь на дефіцит кадрів — збільшення кількості дистанційної роботи на 3%. Це вперше за кілька місяців у цій категорії вакансій бачимо зростання, а не падіння. Нагадаємо, що саме за віддалені вакансії шукачі конкурують найактивніше.
У вересні також побільшало роботи для студентів (+5%) і людей без досвіду (+4%). Синхронно зі зростанням вакансій на ринку праці побільшало роботи для ветеранів (+3%), людей з інвалідністю та пенсіонерів (+2%).
Але найбільший ріст в окремих категоріях вакансій бачимо серед пропозицій роботи з бронюванням — аж +16% до серпня.
Кількість кандидатів найбільша за останній рік — не проґавте шанс підсилити команду
У вересні активність на Work.ua проявляли не лише компанії, а й кандидати. У перший місяць осені їх кількість на ринку праці була найбільшою за рік — 215 028 осіб. Це шукачі, які створювали нове або оновлювали старе резюме. Тож зараз — дуже вдалий момент для пошуку співробітників.
Проти серпня кількість шукачів зросла на 13%. Збільшилася і кількість відгуків — на 5%. Разом з тим пропозицій роботи стає тільки більше, тож ріст показника конкуренції був не таким активним.
Шукачів найбільше приваблює робота у таких категоріях:
- «ЗМІ, видавництво, поліграфія»;
- «IT, комп’ютери, інтернет»;
- «Топменеджмент, керівництво вищої ланки»;
- «Дизайн, творчість»;
- «Маркетинг, реклама, PR».
Натомість роботодавці у вересні отримували найменше відгуків на вакансії, розміщені в категоріях:
- «Транспорт, автобізнес»;
- «Готельно-ресторанний бізнес, туризм»;
- «Будівництво, архітектура»;
- «Охорона, безпека»;
- «Робочі спеціальності, виробництво».
У цілому ця статистика відображає сталу тенденцію: шукачі в рази активніше відгукуються на ті вакансії, що передбачають роботу онлайн.
Понад ¾ кандидатів на ринку праці мають досвід роботи
У вересні на сайті Work.ua шукали роботу 215 028 кандидатів — на 13% більше, ніж у серпні. Найбільше шукачів, як порівняти із серпнем, прибуло у Хмельницькій (+18%), Закарпатській і Волинській (+17%), Чернігівській і Київській (+16%) областях.
Шукачів стало більше в усіх категоріях, а от де цей приріст найпомітніший — на графіку нижче.
Так само збільшення кандидатів на ринку праці відбилося на всіх демографічних групах, тут бачимо мінімальні зміни загальної ситуації проти серпня. На ринку праці, як і раніше, переважають жінки, молодь та люди з досвідом роботи.
Зарплати не зростають, шукачі невдоволені
У вересні розмір середньої зарплати, яку пропонує ринок праці шукачам, не змінився, і складав 21 500 грн. Мінімальний зсув зарплатної медіани бачимо в деяких областях — Київській (24 000 грн), Львівській (21 500 грн), Харківській (19 170 грн).
Також бачимо зростання зарплат у деяких категоріях:
- «Охорона, безпека» — 45 000 грн, +13% до серпня;
- «Страхування» — 25 000 грн, +5%;
- «Управління персоналом, HR» — 25 000 грн, +4%;
- «Телекомунікації та зв’язок» — 24 980 грн, +4%;
- «Будівництво, архітектура» — 26 000 грн, +4%.
Найприбутковішими професіями (окрім керівних посад, сфери IT і фахівців до Сил оборони) є ендодонтист (55 000 грн), водій-міжнародник (50 000 грн), рихтувальник (45 000 грн), бурильник, медіапродюсер, рієлтор, тонувальник (40 000 грн).
Зросла кількість відгуків на вакансії Сил оборони
Кількість підрозділів, що мали хоча б одну вакансію на work.ua/zsu/, зросла — тепер їх 688. Також на 9% побільшало вакансій — маємо 6 243 пропозиції.
Найчастіше підрозділи розміщують вакансії у категоріях «Охорона, безпека», «Транспорт, автобізнес», «Медицина, фармацевтика», «Телекомунікації та зв’язок», «Робочі спеціальності, виробництво».
Кількість відгуків на вакансії Сил оборони зросла на 5%. Найвищу конкуренцію серед шукачів бачимо у категоріях «Маркетинг, реклама, PR», «Продаж, закупівля», «Юриспруденція». Натомість найнижчу — у категоріях «Робочі спеціальності, виробництво» і «Медицина, фармацевтика».
У вересні 44% відгуків на вакансії Сил оборони надіслали жінки, 56% — чоловіки. Щодо вікових груп, бачимо збільшення кількості шукачів віком 55-59 років.