Бізнес-сезон у самому розпалі, і це позначається на ринку праці. У жовтні маємо практично найвищу кількість вакансій і відгуків від шукачів за рік. Що ще відбувається з наймом — розповідаємо в дослідженні.
Про що нам говорить статистика жовтня
Уже 8 місяців поспіль роботодавці на Work.ua пропонують шукачам понад 100 000 вакансій. І поки що вони не планують збавляти темп, адже ринок праці саме виходить на пік ділової активності. Сезон найму в розпалі. Та чи спраглі шукачі до роботи?
Статистика показує, що так. У жовтні всі ключові показники — кількість шукачів на Work.ua, кількість відгуків, конкуренція — були практично на найвищому за 2024 рік рівні.
Ринок праці не збавляє обертів — шукачам пропонують понад 117 000 вакансій
У дослідженні вересня Work.ua фіксував абсолютний рекорд за кількістю вакансій за час повномасштабного вторгнення. У жовтні роботодавці втримали планку та розмістили 117 553 пропозиції роботи. Це лише на 130 вакансій менше, ніж у вересні. Зараз ринок праці переживає пік ділової активності, що відповідає сезонним тенденціям.
Хоча кількість вакансій на ринку праці мінімально зменшилася, у деяких областях бачимо зростання. Побільшало роботи на Сумщині (+3%), Чернігівщині (+3%), Харківщині (+1%). Примітно, що ці області є прикордонними. Серед областей-лідерів мінімально побільшало роботи на Харківщині та Київщині (+0,3%).
Ринок праці потребує людей робітничих професій
Гілка першості на ринку праці знову належить категорії «Робочі спеціальності, виробництво», яка пропонує шукачам 20 992 вакансії (+1% до вересня). Натомість «Сфера обслуговування» змістилася на другу сходинку (20 343 вакансій, -4% до вересня). Кого ще потребують українські роботодавці — бачимо на графіку нижче.
Десятка найзатребуваніших професій лишається стабільною: вантажник, водій, касир, комірник, кухар, менеджер з продажу, бармен / бариста, продавець-консультант, різноробочий, бухгалтер.
Сили оборони — серед пʼятірки сфер, що генерують найбільше вакансій
У цьому дослідженні Work.ua вперше вирішив проаналізувати, компанії з яких сфер діяльності створюють найбільше робочих місць. Серед лідерів:
- «Роздрібна торгівля» — 17 521 пропозиція роботи;
- «Оптова торгівля, дистрибуція, імпорт, експорт» — 10 171;
- «Готельно-ресторанний бізнес» — 9 868;
- «Сили оборони» — 6 983;
- «Медицина, охорона здоров’я, аптеки» — 6 503.
Сфера діяльності компанії та категорія розміщених нею вакансій можуть відрізнятися. Наприклад, коли IT-компанія має вакансію бухгалтера, то категорія цієї вакансії — «Бухгалтерія, аудит», а сфера діяльності компанії — IT.
Найменше пропозицій роботи на ринку праці створюють компанії з таких сфер:
- «Гірнича промисловість» — 284;
- «Лісова промисловість, лісообробка» — 274;
- «Туризм» — 215;
- «Шоу-бізнес, мистецтво, культура» — 163;
- «Дизайн» — 40.
Роботодавці все більш відкриті для людей з інвалідністю та пенсіонерів
Попри загальне зменшення кількості вакансій на ринку праці, пропозицій роботи побільшало для людей з інвалідністю та пенсіонерів (+2%). А от вакансій для студентів стало менше на 1%.
Ще один спосіб подолання дефіциту кадрів роботодавцями — незначне збільшення вакансій, які передбачають роботу онлайн (+1%), а також вакансій із бронюванням (+3%).
Кількість кандидатів зменшилася, а от кількість їхніх відгуків — зросла
У жовтні кількість кандидатів на Work.ua майже не змінилася проти вересня — 212 976 фахівців. А от кількість їхніх відгуків зросла на 2%. Шукачі розуміють, що зараз на ринку праці найбільший вибір роботи і не втрачають можливість здобути її — частіше відгукуються на вакансії. Це вплинуло на показник конкуренції.
Як і раніше, найбільшу конкуренцію бачимо за віддалені вакансії. Роботодавці, що надають гнучкі умови праці, менше відчувають на собі дефіцит кадрів. Натомість знайти працівника офлайн складніше, а особливо в Херсонській, Закарпатській, Чернівецькій, Черкаській і Чернігівській областях.
Цю тенденцію бачимо і при аналізі конкуренції на конкретні посади. Шукачі активні, коли мовиться про пропозиції роботи в IT: Front-End Developer, верстальник, вебдизайнер, JavaScript-програміст тощо. Також висока конкуренція за вакансії з інших категорій, які також зазвичай передбачають дистанційну роботу: директ-менеджер, ретушер, перекладач англійської, відеомонтажер, копірайтер, кіносценарист, адміністратор інтернет-магазину, контент-менеджер.
Натомість напрочуд низька конкуренція за робітничі спеціальності: покрівельник, укладальник плитки, арматурник, майстер шиномонтажу, порізчик.
На ринку праці побільшало кандидатів пенсійного віку
У жовтні на сайті Work.ua шукали роботу 212 976 кандидатів — на 1% менше, ніж у вересні. Проте в деяких областях шукачів, навпаки, побільшало. Це Кіровоградська, Івано-Франківська, Рівненська, Чернігівська й Одеська області (по +1% у кожній).
Також фіксуємо збільшення кількості кандидатів у деяких категоріях: «Фінанси, банк», «Продаж, закупівля», «Краса, фітнес, спорт», «Топменеджмент, керівництво вищої ланки» (по +2%).
У демографічному портреті шукача бачимо мінімальні зміни. Зокрема проти вересня зменшилася кількість кандидатів віком 18-24 роки (-4%), натомість побільшало неповнолітніх шукачів (+4%) і пенсіонерів (+4%).
Середній дохід українців зріс на 1 000 грн
У жовтні розмір середньої зарплати, яку пропонує ринок праці шукачам, збільшився на 5% до 22 500 грн. Цю тенденцію спостерігаємо в усіх областях-лідерах:
- Київська — 25 000 грн, (+ 1 050 грн до вересня);
- Львівська — 22 500 грн, (+ 1 500 грн);
- Дніпропетровська — 21 000 грн (+ 1 000 грн);
- Одеська — 21 000 грн (+ 1 000 грн);
- Харківська — 20 000 грн (+ 1 000 грн).
Значний вплив на збільшення зарплатної медіани мала категорія «Охорона, безпека». У цій категорії зріст склав 33% (з 45 000 грн до 60 000 грн). Також збільшилися доходи в таких категоріях:
- «Сільське господарство, агробізнес» — 24 000 грн, +7% до вересня;
- «Будівництво, архітектура» — 27 500 грн, +6%;
- «Культура, музика, шоу-бізнес» — 21 500 грн, +6%;
- «Логістика, склад, ЗЕД» — 21 000 грн, +5%;
- «Медицина, фармацевтика» — 22 500 грн, +5%;
- «Робочі спеціальності, виробництво» — 22 500 грн, +5%;
- «Фінанси, банк» — 20 000 грн, +4%;
- «Адміністрація, керівництво середньої ланки» — 24 000 грн, +4%.
Кількість відгуків на вакансії Сил оборони знову зросла
Кількість підрозділів, що мали хоча б одну вакансію на work.ua/zsu/, зросла на 9% до 749. Також на 12% побільшало вакансій — маємо 6 983 пропозиції.
Пʼятірка категорій, у яких найчастіше розміщують вакансії підрозділи, незмінна. Це «Охорона, безпека», «Транспорт, автобізнес», «Медицина, фармацевтика», «Телекомунікації та зв’язок», «Робочі спеціальності, виробництво».
Кількість відгуків на вакансії Сил оборони зросла на 9%. Найконкурентнішими в жовтні були категорії «Топменеджмент, керівництво вищої ланки», «Маркетинг, реклама, PR», «Продаж, закупівля», «Юриспруденція».
У жовтні 42% відгуків на вакансії Сил оборони надіслали жінки, 58% — чоловіки.